Neler yeni

Soru 8700k 1080 ti Darboğaz Yapabilir mi ?

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Merhabalar

8700k
Asus 1080 ti oc
Kingston Predator 16gb 3000mhz (2x8)
970 evo m2 Windows kurulu
Asus z390 e

Yaklaşık olarak 1-2 yıldır yaşamış olduğum sorun. İlk başlarda sadece Online oyunlarda takılmalar meydana geldiği için bunun bir ağ sorunu olduğunu düşündüm. Son zamanlar da ise artık istisnasız her oyunda takılmalar meydana gelmekte.
Takılmaların olduğu durumlarda işlemci ve ekran kartı kullanımı neredeyse sıfıra düşüyor.
İşlemci sıcaklığı en yoğun kullanımda ve uç olarak ulaştığı 75°C civarlarında genelde 65°C gezmektedir. Ekran kartı ise 66°C geçmemektedir
Takılmalar anlık ve belirsiz zamanlarda oluşuyor.
FPS sabit kalırken 99% FPS yada %1 FPS ifade edilen değerler 10 FPS altına düşüyor.
Memtest ile Ramleri test ettim sorun çıkmadı
Darboğaz olduğunu düşünüp OC yaparak tüm çekirdekleri 4.7 çıkardım değişen bir şey olmadı.
Aida64 test sonuçlarım normal
Furmark test sonuçları normal
Windows 10 pro kullanmaktayım oyun için optimizasyonlar açık yada kapalı fark etmiyor
Fare DPI düşürme işe yaramadı
Samsung 970 m2 ve samsung 860 SSDlerim var test ettim sorun yok
Windows ve Nvidia en son sürümde eski sürümleri denedim (w10 eski sürümleri denemedim)
Oyun içi yüksek ayarlar takılmaları engellemedi
Psu değişikliği 700W dan 750W geçtim. (12v bazen 11.7 kadar düşebiliyordu) değişiklik yok
OCCT ile testler...
Toz temizliği...
Ve bir sürü test ve değişim şu an aklıma gelmiyor

8700k işlemcisinin 1080 ti darboğaz yapmayacağını düşünerek almıştım ki yerli ve yabancı kaynaklı sitelerde de bunun olasılığı olmadığını söyleyen bir sürü yazı okumuştum
XMP ve Yüksek Performans açık
Hız aşırtma yok 4.2 de çalışmakta Turbo ile 4.7 de ve açıp kapatmakta işe yaramamaktadır
Sistem için en yararlı şeyler;
Sistem Yapılandırma-Hizmetler- Tüm Microsoft Hizmetleri Gizle-Tümünün Tikini kaldır ve çok az fark yaratıyor takılmalar hala orada
İşlemciyi satıp 9900k geçmeyi planlıyorum, bu benim için denenebilecek en sonra çare gibi görünüyor.
Sizce de gerçekten sistemimde bir darboğaz mı var. Önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    21.3 KB · Görüntüleme: 72

GalaxySal450

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
7
ModArt Kredi
0
Yapacağını sanmam. CrystalDiskInfo üzerinden Health, HD Tune üzerinden de Quick Scan kapalı şekilde Error Scan taraması yapmanızı öneririm.

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Monitör çözünürlük nedir ?
Asus vg248qe 1920x1080 144 olarak kullanıyorum. Display port ile

Yapacağını sanmam. CrystalDiskInfo üzerinden Health, HD Tune üzerinden de Quick Scan kapalı şekilde Error Scan taraması yapmanızı öneririm.
Samsung Magician ile test etmiştim sorun yoktu CrystalDiskInfo üzerinden test edebileceğim bir bölüm bulamadım. CrystalDiskMark görüntüsü ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    11.4 KB · Görüntüleme: 73
  • 2.PNG
    2.PNG
    22.8 KB · Görüntüleme: 128

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
işlemci ile ekran kartı arasında sadece %2.5 gibi küçük bir darboğaz söz konusu
ama genelde %5 altındaki darboğazlar gözönüne alınmamalı
bu ikili 1080p de gayet iyidir
2k 2560x1440 da ise nerdeyse sıfır darboğaz diyebilirim
takılma sorunları için ekran çözürlüğününü artırmak işe yarayabilir
offline oyunlarda bir dene bu sorun yoksa
internette loss ve choke testi yap sonuçlara bak
test yapmadan bu demek imkansız test için aşağıya link bıraktım
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

işlemcin ve ekran kartın gayet uyumlu ikilidir sorun çıkarmaz

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
işlemci ile ekran kartı arasında sadece %2.5 gibi küçük bir darboğaz söz konusu
ama genelde %5 altındaki darboğazlar gözönüne alınmamalı
bu ikili 1080p de gayet iyidir
2k 2560x1440 da ise nerdeyse sıfır darboğaz diyebilirim
takılma sorunları için ekran çözürlüğününü artırmak işe yarayabilir
offline oyunlarda bir dene bu sorun yoksa
internette loss ve choke testi yap sonuçlara bak
test yapmadan bu demek imkansız test için aşağıya link bıraktım
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

işlemcin ve ekran kartın gayet uyumlu ikilidir sorun çıkarmaz
Tüm oyunlarda olmakta Online yada Offline farketmiyor. Belirttiğin testleri daha önce yapmıştım ki elimde Asus ax82u merlin Cake üzerinde kullanmaktayım. 24inç monitör çözünürlüğü yükseltebilmem için özel çözünürlük ayarlamam gerekir ki 144 hz üzerinde çalışır mı bilemiyorum. Monitöre hasar verebileceğine dair uyarı vermekte daha önce denemiş uyarıyı verince vazgeçmiştim.

Ekli dosyalar

• 2222.PNG
    2222.PNG
    8.1 KB · Görüntüleme: 69

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
bilmeniz gereken işlemci ve ekran kartı uyumluluk konusunda sıkıntı çıkarmaz
bileşenleriniz marka ve uyumluluk konusunda gayet iyi
sisteminizi 2k veya 4k monitörde Deneme Şansınız Varsa denemenizi öneririm
yine sorun devam ederse donanımsal veya yazılımsalda bir sorun olduğu anlamış oluruz
şümkü neyin sorun çıkardığını deneme yaparak bulabilirsiniz
bu durumda şundan kaynaklanıyor demek yanlış olur

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Şimdilik dynamic super resolution deniyorum bakalım ne olacak 2k da

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
İşe yaramıyor, anlık takılmalar ortadan kaybolsada inputlag ortaya çıkıyor sanırım sürekli bir gecikme var. En önemlisi ise görüntü bozulması yazılar bulanık oyunlarda olmasada masaüstü çok kötü sanırım tek çözüm işlemci değiştirmek çözüm bulamıyorum. Bulunduğum bölgede bunu yapamam şöyle söyleyebilirim sanırım en yüksek pc bende diyebilirim yada ben görmedim duymadım.

Tefnut

Aktif Üye
Uzman
Konular
0
ModArt Kredi
0
İnternet bağlantınız wifi üzerinden mi diye sorucam ama offline oyunlarda da sorun yaşıyormuşsunuz sanırım.

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
İnternet bağlantınız wifi üzerinden mi diye sorucam ama offline oyunlarda da sorun yaşıyormuşsunuz sanırım.
Msı Afterburner ve Geforce Experience üzerinden CPU ve GPU değerlerini gördüğüm için, ağ sorunu diyemiyorum. Bir arabanın yakıt borusuna pislik kaçması gibi arada ve rastgele tekliyor anlık olarak. Bu CPU ve GPU kullanım oranlarını %10 altına düşürüyor. Mesela Valheim de bazen ilerlemek için w tuşuna bastığımda anlık olarak tepki vermiyor yavaş bir şekilde tepkime veriyor yavaş yavaş olması gereken koşma hızına ulaşıyor. Memtest testinden geçtiği halde RAM'lerde bir sorun varmıdır bilemiyorum. Tek tek ve farklı slotlar denedim aynı.

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
senin monitörünün desteklediği doğal çözünürlük 1920x1080p
monitörünüz 2k veya 4k desteği yok
bu yüzden çözünürlüğü 2k veya 4k ayarlayınca görüntülerde bozulma oluyor normal bir durum
inputlag düşürmek için bir kaç işlem yapabilirsin,

XBOX DVR Etkinse Devre Dışı bırak (oyunlarda sorunlara neden oluyor kapatılması gerekiyor)
Windows Güç Seçeneklerinden sistemi Yüksek Performansa Al
Oyun Modu Açıksa Devre Dışı bırak
Windows ,sistem veya Ekran kartı Güncelleştirmeleri Varsa yüklemek sorunları çözebilir

NOT: sizin sisteminizde bulunan işlemci 8 nesil
anakartta lga 1151 soket desteği var
şuanki anakarta i9 işlemcide alsanız aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz olabilir
bu yüzden anakartla işlemcinizi değerlendirip 10 ila 12. nesil işlemcilere yatırım yapın
şu durumda i7 8700k 8 nesil işlemciden anakarta uyumlu
daha üst seviye işlemci almanız mantıklı bir seçim olmaz

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Darboğaz söz konusu değil. Başka bir sorun mevcut.

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
senin monitörünün desteklediği doğal çözünürlük 1920x1080p
monitörünüz 2k veya 4k desteği yok
bu yüzden çözünürlüğü 2k veya 4k ayarlayınca görüntülerde bozulma oluyor normal bir durum
inputlag düşürmek için bir kaç işlem yapabilirsin,

XBOX DVR Etkinse Devre Dışı bırak (oyunlarda sorunlara neden oluyor kapatılması gerekiyor)
Windows Güç Seçeneklerinden sistemi Yüksek Performansa Al
Oyun Modu Açıksa Devre Dışı bırak
Windows ,sistem veya Ekran kartı Güncelleştirmeleri Varsa yüklemek sorunları çözebilir

NOT: sizin sisteminizde bulunan işlemci 8 nesil
anakartta lga 1151 soket desteği var
şuanki anakarta i9 işlemcide alsanız aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz olabilir
bu yüzden anakartla işlemcinizi değerlendirip 10 ila 12. nesil işlemcilere yatırım yapın
şu durumda i7 8700k 8 nesil işlemciden anakarta uyumlu
daha üst seviye işlemci almanız mantıklı bir seçim olmaz
Söylediklerini halihazırda yukarıda yaptıklarımı yada yapmadıklarımı windows servisleri gibi bir çok ayarı kapatıp açtığımı veyahut monitörümün desteklememesi gibi şeyleri yazmıştım.

Hepsi birer maliyet, bu daha üst İşlemci yada Anakart değişikliği kolay yapabileceğim şeyler olmadığı için Anakartın destekleyeceği bir İşlemciye geçişim çözüm olursa, 4-5 yıl daha kafam rahat olacağına inanıyorum. Aklımda var ama yapabilir miyim bilemiyorum. Bakalım...

pesioska

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Darboğaz söz konusu değil. Başka bir sorun mevcut.
Bir kaç gün sonra elime 3070 geçecek test için şimdilik sadece bunu bulabildim. Tek tek test ettiğim hiç bir donanım sorun vermiyor. 1-2 yılda zaman ile artarak devam eden bir sorun ve giderek artıyor. Bazı yayıncıların benzer sistemlerinde ki takılmalar dikkatimi çekiyor. Sorduğumda ise bazı oyunlarda yaşadıklarını bazılarında yaşamadıklarını söylüyor ilk halim gibi yada bende sorun var sadece. Bu arada Asus AI Optimized kullandığımda çok rahat bir biçimde 4.9 yada 5 ghz çıkarıyor ve tabiki OC işe yaramadı sistemde.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.