Neler yeni

Soru ROG STRIX 4090 OC Fanların Dönmeme problemi

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Merhaba arkadaşlar,
Yeni toplamış olduğum sistemimde kullanmış olduğum rog strix 4090 ekran kartında driverların son sürümleri yüklü olmasına rağmen yük altında sadece en soldaki fan çalışmakta diğer fanlar hiç çalışmamakta. GPU tweak / afterburner ile manuel bir hız vermeme rağmen yine sol fan çalışmakta fakat bu fan da ya %100 yada %0 çalışıyor. Hiç bu duruma rastlayan oldu mu?

TackleBarry

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Yük altında kaç derece oluyor? O modelin fanları 50 derece altında dönmüyor diye biliyorum ve bazen yük altında bile 50 dereceyi geçmiyor.

ederin08

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
6
ModArt Kredi
0
Sıcaklıklar ne durum da peki kaç dereceye kadar çıkıyor?

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Ekran kartı sürücüsü ile fanların bir alakası olmaması lazım en azından otomatik modda iken. Tek fan çalışıyor ve diğerleri çalışmıyorsa belli ki arızalı kart. Manuel ayarda sıcaklık ne olursa olsun fanların hepsi çalışmalıydı ancak siz afterburner programını tamamen kaldırıp kurmayın ve hatta Asus'a dair tüm yazılımları da kaldırıp tekrar kurmayı deneyin ve düzelme olup olmadığını bir kontrol edin. VBIOS güncellemesini bence denemeyin, risklidir ve servis siz üzerinde oynama yaptığınız için arızalanmış diyebilir. Asus yazılımlarını tekrar kurunca düzelme olmuyorsa servise veya aldığınız yere garantiye iade veya değişim talebi ile gönderebilirsiniz.

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Ekran kartı sürücüsü ile fanların bir alakası olmaması lazım en azından otomatik modda iken. Tek fan çalışıyor ve diğerleri çalışmıyorsa belli ki arızalı kart. Manuel ayarda sıcaklık ne olursa olsun fanların hepsi çalışmalıydı ancak siz afterburner programını tamamen kaldırıp kurmayın ve hatta Asus'a dair tüm yazılımları da kaldırıp tekrar kurmayı deneyin ve düzelme olup olmadığını bir kontrol edin. VBIOS güncellemesini bence denemeyin, risklidir ve servis siz üzerinde oynama yaptığınız için arızalanmış diyebilir. Asus yazılımlarını tekrar kurunca düzelme olmuyorsa servise veya aldığınız yere garantiye iade veya değişim talebi ile gönderebilirsiniz.
Hocam asusun sitesinde yayınladıkları güncellemeleri yaptım sorunsuz neden kendi yayınladıkları vbiosları için de derler mi ki.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Hocam asusun sitesinde yayınladıkları güncellemeleri yaptım sorunsuz neden kendi yayınladıkları vbiosları için de derler mi ki.
Hayır demezler normalde. Ancak siz VBIOS atarken bir hata olur veya elektrik kesilirse BIOS atma işlemi yarıda kaldığı için daha kötü hale getirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak düzeltecekse bile servisin yapması daha iyi olur, garanti açısından sizi sıkıntıya sokmaması adına söyledim. Fiziksel bir arıza söz konusuysa bunu zaten düzeltmekle uğraşmayın garantiyi kullanın en iyisi bence bu olur.

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Hocam fiziksel olduğunu da düşünmüyorum. bir ara anakart biosuna girip çıktığımda kendi kendine düzelmişti. sonra tekrar bu tuhaf hali aldı. Bana daha çok yazılımsal bir hata var gibi geldi. Bunu söylememdeki neden ise gpu tweak de fan hızını manuel ayar yaparken %1 e bile getirmiş olsam fan hızı %100 olarak çalışıyor çalışan fan da.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Peki kullandığınız anakart, işlemci ve PSU nedir?
Anakart BIOS güncellemesi varsa yapmayı deneyin, Windows güncel olsun, afterburner silin (çözüm bunu silmek olursa bir sonraki sürümünü bekleyip yükleyebilirsiniz), Asus'un Gpu tweak programını da silip yeniden yükleyip deneyin, tüm bunlar çözüm sağlamazsa ekran kartı sürücü ile alakası olduğunu pek zannetmesem de DDU ile silip yeniden sürücüyü kurabilirsiniz.

Fiziksel arıza olup olmadığını fanın dönmesi tam olarak anlatmaz, devrelerde veya güç yönetiminde herhangi bir arıza bile dengesiz çalışmasına sebep olabilir. Fanın direkt %100 ayara fırlaması hiç normal değil ve tek fan çalışırken diğer fanların da çalışmadığını siz söylediniz. Arızanın fiziksel olup olmadığını servis gerekli ekipman bulundurduğu için rahatlıkla tespit edebilir. Sorun yazılımsal olarak çözülürse o vakit kesin olarak fiziksel sıkıntısı yokmuş deriz. Ben sadece olasılıkları yazdım ve eksiğim kusurum varsa da nacizane bilgim kadarıyla tavsiye vermeye çalıştım. VBIOS olayını garanti servisini arayıp sorun, kesin bir şey demeleri halinde "siz VBIOS deneyin garantiyi etkilemez" derlerse deneyin. Aksi halde acele edip pahalı 4090 kartı riske etmemenizi önerdim sadece.
Bu arada bilgisi olmayanlar için de yazayım VBIOS ekran kartının BIOS'udur. VBIOS ekran kartınızın sitesinden indirilir, doğru kart modeli yazarak aratın ve Windows sürümüne uygun sürümü indirdiğinizden emin olun. BIOS atma işlemi sırasında elektrik kesintisi sorun yaratabilir (baştan uyarayım sonra sıkıntı çıkarsa beni suçlamayın).

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Merhaba arkadaşlar,
Yeni toplamış olduğum sistemimde kullanmış olduğum rog strix 4090 ekran kartında driverların son sürümleri yüklü olmasına rağmen yük altında sadece en soldaki fan çalışmakta diğer fanlar hiç çalışmamakta. GPU tweak / afterburner ile manuel bir hız vermeme rağmen yine sol fan çalışmakta fakat bu fan da ya %100 yada %0 çalışıyor. Hiç bu duruma rastlayan oldu mu?
Bende 1060 strix var aynı şekilde fanların biri dönüyor diğeri dönmüyor diğeride kafasına göre dönüp dönüp duruyordu vesayre Gpu Tweak 2 yi indirince düzeldi.

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Peki kullandığınız anakart, işlemci ve PSU nedir?
Anakart BIOS güncellemesi varsa yapmayı deneyin, Windows güncel olsun, afterburner silin (çözüm bunu silmek olursa bir sonraki sürümünü bekleyip yükleyebilirsiniz), Asus'un Gpu tweak programını da silip yeniden yükleyip deneyin, tüm bunlar çözüm sağlamazsa ekran kartı sürücü ile alakası olduğunu pek zannetmesem de DDU ile silip yeniden sürücüyü kurabilirsiniz.

Fiziksel arıza olup olmadığını fanın dönmesi tam olarak anlatmaz, devrelerde veya güç yönetiminde herhangi bir arıza bile dengesiz çalışmasına sebep olabilir. Fanın direkt %100 ayara fırlaması hiç normal değil ve tek fan çalışırken diğer fanların da çalışmadığını siz söylediniz. Arızanın fiziksel olup olmadığını servis gerekli ekipman bulundurduğu için rahatlıkla tespit edebilir. Sorun yazılımsal olarak çözülürse o vakit kesin olarak fiziksel sıkıntısı yokmuş deriz. Ben sadece olasılıkları yazdım ve eksiğim kusurum varsa da nacizane bilgim kadarıyla tavsiye vermeye çalıştım. VBIOS olayını garanti servisini arayıp sorun, kesin bir şey demeleri halinde "siz VBIOS deneyin garantiyi etkilemez" derlerse deneyin. Aksi halde acele edip pahalı 4090 kartı riske etmemenizi önerdim sadece.
Bu arada bilgisi olmayanlar için de yazayım VBIOS ekran kartının BIOS'udur. VBIOS ekran kartınızın sitesinden indirilir, doğru kart modeli yazarak aratın ve Windows sürümüne uygun sürümü indirdiğinizden emin olun. BIOS atma işlemi sırasında elektrik kesintisi sorun yaratabilir (baştan uyarayım sonra sıkıntı çıkarsa beni suçlamayın).
Anakart Rog Crosshair Hero X670E
İşlemci Ryzen 9 7900X
PSU Corsair RMx850W

Anakart yeni olduğu için birçok optimizasyon eksiği bulunuyor o nedenle sürekli takipteyim ve olabildiğince güncel tutmaya çalışıyorum. Bahsettiğiniz tüm metotları denedim hocam bir şey değişmedi. :(

Yok hocam estağfurullah ne kusuru yardımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim :)

Bir yandan asus ile de görüşme halindeyim fakat maalesef tam bir sonuç alamadım eğer bir sonuçla dönerlerse ona göre iade değişim artık çözümü ne olursa o çözüm üzerinden ilerleyeceğim.
Çoklu mesajınız otomatik olarak birleştirildi:

Bende 1060 strix var aynı şekilde fanların biri dönüyor diğeri dönmüyor diğeride kafasına göre dönüp dönüp duruyordu vesayre Gpu Tweak 2 yi indirince düzeldi.
Bir bunu denememiştim hocam bir deneyeyim :)

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Hocan gpu tweak 2 ile daha ilginç bir şey oldu (tweak 3 ü silip) yükledim açıldı. Manuel e aldım başta vermiş olduğum hız ile çalışmaya başladı sonra birden full hıza geçti.

KOCAEFE

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Hocan gpu tweak 2 ile daha ilginç bir şey oldu (tweak 3 ü silip) yükledim açıldı. Manuel e aldım başta vermiş olduğum hız ile çalışmaya başladı sonra birden full hıza geçti.
Belki yeni çıkacak VBIOS güncellemesi veya anakart BIOS güncellemesi ile düzeltilebilir. Kart ısınabilecek bir model olduğu için yükte çalışmayan fanları varsa ve ısılar da çok artıyorsa sorun yaratabilir. Kullanırken yüke girdiğinde sıcaklıkları izleyin derim problem yaşamamak için.
Anakart Rog Crosshair Hero X670E
İşlemci Ryzen 9 7900X
PSU Corsair RMx850W
İnternetten araştırdığım kadarıyla 7900X tam yükte 235W çekebiliyor.
Rog Strix OC 4090 tam yükte 500W üzerine çıkabiliyor.
Diğer parçalarla birlikte toplam ne kadar Watt değerine ihtiyacı var sistemin bilmiyorum ama sınıra çok yakın gibi.
Oyunlarda sistem toplam kaç Watt tüketiyor bakabilirseniz iyi olur. Belki PSU değişikliği gerekiyor olabilir. Ancak yine de fanlar bu sebepten dönmemezlik yapmaması lazımdı. Bunu sadece PSU yetiyor mu yetmiyor mu diye bakmanız için yazdım. PSU değişikliği gerekli mi diye böyle bir sistemi deneyimlemiş tecrübeliler yazarsa daha iyi olur. Çünkü ben kullanmadığım için kesin bir şey söyleyemem, elimde prizden çekilen Watt ölçer var ama bende bu ürünler olmadığı için kesin konuşamıyorum. Sadece tahmin üzerine söyleyebilirim 1000W üzeri ihtiyacınız olabilir belki de.

TackleBarry

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Konudan bağımsız olarak en kısa sürede en az 1000 Watt PSU'ya geçmelisin.
Onun dışında kart RMA'lık gibi duruyor.

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Belki yeni çıkacak VBIOS güncellemesi veya anakart BIOS güncellemesi ile düzeltilebilir. Kart ısınabilecek bir model olduğu için yükte çalışmayan fanları varsa ve ısılar da çok artıyorsa sorun yaratabilir. Kullanırken yüke girdiğinde sıcaklıkları izleyin derim problem yaşamamak için.

İnternetten araştırdığım kadarıyla 7900X tam yükte 235W çekebiliyor.
Rog Strix OC 4090 tam yükte 500W üzerine çıkabiliyor.
Diğer parçalarla birlikte toplam ne kadar Watt değerine ihtiyacı var sistemin bilmiyorum ama sınıra çok yakın gibi.
Oyunlarda sistem toplam kaç Watt tüketiyor bakabilirseniz iyi olur. Belki PSU değişikliği gerekiyor olabilir. Ancak yine de fanlar bu sebepten dönmemezlik yapmaması lazımdı. Bunu sadece PSU yetiyor mu yetmiyor mu diye bakmanız için yazdım. PSU değişikliği gerekli mi diye böyle bir sistemi deneyimlemiş tecrübeliler yazarsa daha iyi olur. Çünkü ben kullanmadığım için kesin bir şey söyleyemem, elimde prizden çekilen Watt ölçer var ama bende bu ürünler olmadığı için kesin konuşamıyorum. Sadece tahmin üzerine söyleyebilirim 1000W üzeri ihtiyacınız olabilir belki de.
Neyse ki oyunlarda 60 derece üstünü görmüyor hocam. Fakat bu kartı almamdaki amaç oyun olmadığı için kendi işimi yaparken fazlasıyla ısınıyor tek fanın çalışması sebebiyle. PSU dan dolayı fanları kısmamalı bence de.
Konudan bağımsız olarak en kısa sürede en az 1000 Watt PSU'ya geçmelisin.
Onun dışında kart RMA'lık gibi duruyor.
Evet hem kocaefe hemde sizin dediğiniz gibi 1000W min 1000W PSU gerek güncellemeyi düşünüyorum fakat henüz tam bir bütçe oluşturamadım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.