Neler yeni

Yardım XMP Profil Hatası

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bütçe
5 TL
Merhabalar Sistemime Ram Ekledim
önceden 2 slot ram vardı b2-a2 de takılı idi 2 slot daha ram ekledim b1-a1 olarak
fakat XMP Açtığımda sistem sürekli mavi ekran düşüyor manuel ayar yapıyorum 5800-5600 de açılmıyor mavi ekran yiyor
5400 mhz yapınca açılıyor fakat ramlerden 1 tanesi çok yüksek derecelerde çalışıyor soğutmayı %100 bile açsam derecesi düşmüyor
NOT:ramleri slot değiştirerek denedim eski 2 slot ramı memtest ile test ettim sorun çıkmadı yeni ramleri 2 slot test ettim sorun çıkmadı fakat 4 slot takıp deneyince 1 saat içinde sistem hata yüzünden devam edemiyor diye uyarı verip testi bitirdi açaba ramlerden 1 tanesinde sorun mu var da çok yüksek derecelerde çalışıyor fakat 2 slot olarak test edincede sorun olmadı yardımcı ola bilecek varsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-09-19 234221.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-19 234221.png
    47.5 KB · Görüntüleme: 75

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Topla
Merhabalar Sistemime Ram Ekledim
önceden 2 slot ram vardı b2-a2 de takılı idi 2 slot daha ram ekledim b1-a1 olarak
fakat XMP Açtığımda sistem sürekli mavi ekran düşüyor manuel ayar yapıyorum 5800-5600 de açılmıyor mavi ekran yiyor
5400 mhz yapınca açılıyor fakat ramlerden 1 tanesi çok yüksek derecelerde çalışıyor soğutmayı %100 bile açsam derecesi düşmüyor
NOT:ramleri slot değiştirerek denedim eski 2 slot ramı memtest ile test ettim sorun çıkmadı yeni ramleri 2 slot test ettim sorun çıkmadı fakat 4 slot takıp deneyince 1 saat içinde sistem hata yüzünden devam edemiyor diye uyarı verip testi bitirdi açaba ramlerden 1 tanesinde sorun mu var da çok yüksek derecelerde çalışıyor fakat 2 slot olarak test edincede sorun olmadı yardımcı ola bilecek varsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Sisteminde kac adet RAM cubugun var ? Ramlarin XMP degerlerini anakartin desteklemiyor olabilir. Ramlarin hepsi ayni marka/model/boyut oldugundan emin ol, cunku farkli ram kitleri bir arada duzgun calismaz.

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Topla

Sisteminde kac adet RAM cubugun var ? Ramlarin XMP degerlerini anakartin desteklemiyor olabilir. Ramlarin hepsi ayni marka/model/boyut oldugundan emin ol, cunku farkli ram kitleri bir arada duzgun calismaz.
Ramler aynı marka 6000mhz cl40
Önceden 2 slot vardı xmp ile 6000mhz kullanıyordum anakartımda 6000mhz yeni aldıklarımı takıp eskileri çıkarıncada 6000mhz kullanıyorum fakat eski ve yenileri takınca hata alıyorum ramler arasında sadece versiyon farkı var sanırım

Ekli dosyalar

• IMG_0071.jpeg
    IMG_0071.jpeg
    681.4 KB · Görüntüleme: 63

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Ramler aynı marka 6000mhz cl40
Önceden 2 slot vardı xmp ile 6000mhz kullanıyordum anakartımda 6000mhz yeni aldıklarımı takıp eskileri çıkarıncada 6000mhz kullanıyorum fakat eski ve yenileri takınca hata alıyorum ramler arasında sadece versiyon farkı var sanırım
Ilk basta attigin RAM in "Die" i digerlerin ikisinden farkli. Sorun cikarmasi normaldir. Bir de bi kontrol et bakalim senin RAM ler single rank mi dual rank mi ? Yani kutu icinden 1 tane cikiyorsa XMP' li RAM genelde single rank oluyor ama 2 tane cikiyorsa %100 dual rank olur. Bir de soyleleyim Aldigin ramlar en piyasadaki kotu DDR5 ram'lar aklinda bulunsun o ramlar yuzunden %10 civari fps kaybedersin hangi islemci yada ekran kartin olursa olsun. Ram aldiginda "CL" si dusuk ram al seninkiler baya yuksek.

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Ilk basta attigin RAM in "Die" i digerlerin ikisinden farkli. Sorun cikarmasi normaldir. Bir de bi kontrol et bakalim senin RAM ler single rank mi dual rank mi ? Yani kutu icinden 1 tane cikiyorsa XMP' li RAM genelde single rank oluyor ama 2 tane cikiyorsa %100 dual rank olur. Bir de soyleleyim Aldigin ramlar en piyasadaki kotu DDR5 ram'lar aklinda bulunsun o ramlar yuzunden %10 civari fps kaybedersin hangi islemci yada ekran kartin olursa olsun. Ram aldiginda "CL" si dusuk ram al seninkiler baya yuksek.
Hangi değeri farklı acaba ?
Birde ben topladığımda ddr5 te sadece cl40 ram vardı o yüzden bunları tercih etmem gerekti

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Hangi değeri farklı acaba ?
Birde ben topladığımda ddr5 te sadece cl40 ram vardı o yüzden bunları tercih etmem gerekti

RAM'lerin markalari vardir yani oyle G.skill. Kingston falan degil, gercek RAM bellek uretici markalar mesela SK Hynix, Samsung vb. ve ayni zamanda farkli "Die" cesitleri vardir ornek olarak; A-die, M-die, B-die vb. ve bunlarin cok farkli verimlilik ve voltaj degerleri vardir. Senin aldigin RAM ler birbirinin aynisi gibi gozuksede aslinda degil o yuzden uyumluluk sorunu yasaman gayet normal. RAM alirken kit halinde almani oneririm ayni marka model bile olsa iki farkli kit aldiginda dogru calismayabilir ozellikle XMP, EXPO vs. ekstrem profiller sorun cikarmaya daha fazla megillidirler.

Assagida gormus oldugun RAM en iyi bilgisayar ve server RAM'i dir.
SK HYNIX A-DIE 5600 MHZ

Ekli dosyalar

• A889D176-54B3-4140-9D4C-0B2F747F307B.jpeg.bf990468ac9dacf873ddff505b140732.jpeg
    A889D176-54B3-4140-9D4C-0B2F747F307B.jpeg.bf990468ac9dacf873ddff505b140732.jpeg
    458.8 KB · Görüntüleme: 69

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
RAM'lerin markalari vardir yani oyle G.skill. Kingston falan degil, gercek RAM bellek uretici markalar mesela SK Hynix, Samsung vb. ve ayni zamanda farkli "Die" cesitleri vardir ornek olarak; A-die, M-die, B-die vb. ve bunlarin cok farkli verimlilik ve voltaj degerleri vardir. Senin aldigin RAM ler birbirinin aynisi gibi gozuksede aslinda degil o yuzden uyumluluk sorunu yasaman gayet normal. RAM alirken kit halinde almani oneririm ayni marka model bile olsa iki farkli kit aldiginda dogru calismayabilir ozellikle XMP, EXPO vs. ekstrem profiller sorun cikarmaya daha fazla megillidirler.

Assagida gormus oldugun RAM en iyi bilgisayar ve server RAM'i dir.
SK HYNIX A-DIE 5600 MHZ
anladım peki Bu die Değerine Ve Eski Ramlerim İle Yeni Ramlerimin Gerçek Bellek Üreticilerine Nasıl Bakacağım ?

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
anladım peki Bu die Değerine Ve Eski Ramlerim İle Yeni Ramlerimin Gerçek Bellek Üreticilerine Nasıl Bakacağım ?

Bellek ureticisini CPU-Z de gorebilirsin. Die cesitinide ramlarinin urun koduna bakip internetten arastirabilirsin.
CPU-Z DRAM MANUF.

Ekli dosyalar

• tras.png
    tras.png
    9.5 KB · Görüntüleme: 63

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bellek ureticisini CPU-Z de gorebilirsin. Die cesitinide ramlarinin urun koduna bakip internetten arastirabilirsin.
CPU-Z DRAM MANUF.
şimdi baktım önceki ramler samsung yeniler sk hynix miş Sorun Bundan kaynaklı mı Son Aldıgım Ramlerin aynısını alsam yine farklı çıkma ihtimali varmı birde son aldıgım dual kit tek pakette 2 adet var ilk aldıklarım sanırım tek modülmüş ondan kaynaklıda ola bilir mi

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
64 GB 4 Ram Cubuğu Var Hepsi Dolu 16+16+16+16=64GB

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Sana bi oneri vereyim 32 gb 2 RAM cubugu 64 gb 4 RAM cubugundan daha fazla performans ve stabilite verir. Eger 1-2 saatlik editler yapmiyorsan 32 gb nin ustu senin sistemini yavaslatir, fps ini dusurur.

tolgakusyt

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Sana bi oneri vereyim 32 gb 2 RAM cubugu 64 gb 4 RAM cubugundan daha fazla performans ve stabilite verir. Eger 1-2 saatlik editler yapmiyorsan 32 gb nin ustu senin sistemini yavaslatir, fps ini dusurur.
anladım o zaman ilk aldıgım 32gb ram'leri Satayım Ram Tazelemiş Olurum Yapacak Birşey Yok Çok Teşekkür Ederim

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.