Neler yeni

Rehber Xiaomi Telefonlara Custom Rom Kurmak

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere xiaomi telefonlar için custom rom kurmayı anlatacağım.
Öncelikle custom rom nedir bundan bahsetmek istiyorum.

NOT: ROM yükleme işlemi ile telefondaki herşey sıfırlanacaktır. Yedeklerinizi almayı unutmayın ve telefonuzun en güncel MIUI sürümünde olduğundan emin olunuz.

Custom Rom senin benim gibi bağımsız geliştiriciler tarafından oluşturulmuş Android yazılımlarıdır aslında.
Bir telefon aldığınızda bu telefon içerisinde stock rom yüklü olarak gelir.
Bu durumda telefon geliştiricilerin size sunduğu sınırı aşamazsınız. Bu noktada devreye custom romlar girmekte. Custom romlar genel olarak Google Pixel cihazların romunu baz alır ve tamamen performans odaklıdır.
Örnek vermek gerekirse stock rom ile telefonunuzun şarjı size 7 saat yetiyorsa custom romlar sayesinde bu 7 saati kolaylıkla 9-10 saate çıkartabiliyorsunuz.
Asla kasma donma gibi sorunlar söz konusu değildir.
Gözle görülür bir performans artışını rahatlıkla fark edebilirsiniz.
Bu modelden modele değişir ama ortalama olarak %20 ila %30 arasında bir performans artışı yaşarsınız.

Custom Rom kullanmam yasal mı?
Kesinlikle yasaldır ama bu işlemlerde telefona Root yetkisi kazandırıldığı için garantisi dışı kalır. Ama root atıp atmamak size kalmış birşey ve ekstra olarak tekrardan fastboot rom yükleyerek cihazını fabrika çıkış haline döndürebilirsiniz bu durumda garanti devam edecektir.

Custom Rom Kurulum İçin Hazırlık"]Custom Rom Kurulum İçin Hazırlık

• Custom rom kurmak için gerekli olan şeyler sadece bir bilgisayar ve telefonuzun şarj kablosu.
  • İlk adım olarak telefonunuzun bootloader kilidini açmanız gerekmekte.
  • İkinci adım olarak telefonunuza uygun bir recovery yüklemelisiniz.
  • Üçüncü adım olarak ise telefonunuza uygun rom dosyasını bulmak.

Telefonunuzun bootloader Kilidini Açmak

1. Cihazınızın Ayarlar > Telefon Hakkında kısmına girip MIUI sürümüne 8 kere basıyoruz, geliştirici seçenekleri açılacaktır.
  2. Ayarlar > Ek ayarlar > Geliştirici seçenekleri kısmına girip “MI Kilit Açma/Durumu” seçeneğine giriyoruz.
  3. Bir uyarı çıkabilir, onaylıyoruz. Karşımıza “Hesap Ekle” butonu geliyor. Hesap ekle butonuna basıyoruz ve “Mi hesabı başarıyla eklendi” uyarısını gördüğümüzden emin oluyoruz. Eğer “Hesap eklenemedi” veya “Hata kodu -1” gibi hatalar alıyorsanız Mi hesabınıza giriş/çıkış yapıp tekrar deneyin.
  4. Yine Geliştirici seçeneklerinden "USB Hata Ayıklama" aktif duruma getirin
  5. NOT: Hesap eklendikten sonra sonra telefonu sıfırlamayın, Mi hesabından çıkış yapmayın ve tekrar tekrar hesap ekle kısmına basmayın/girmeyin.
  6. Bu linkteki driverı bilgisayara kurmalıyız.
    URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
  7. Bootloader kilit açma programı olan mi unlock tool uygulamasını kurmalıyız
    programı bilgisayarınıza indirip zipten çıkardıktan sonra turuncu simgeli "mi unlock.exe" uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. Ve Mi Hesabınız ile programa giriş yapın. Mi Unlock programını açıp telefona giriş yapılmış olan hesapla programa giriş yapıyoruz. Telefonu bilgisayarımızın varsa USB 2.0 portuna, yoksa 3.0 portuna takıyoruz.
  8. DtuQ9yOxEAsq0rT8bMECQIkKvmJjgDmBrpyXGu8M8x7Zb08XPA.png
  9. Programda “phone connected” yazınısını görmeniz gerekiyor. Aşağıda bulunan Unlock butonuna ardından gelen uyarı butonlarına onay verin.
  10. Eğer işlemleri doğru ve ilk defa yaptıysanız program size bootloader kilidinin açılmadığını mesajını verir. Genellike 168 saat olarak bir bekleme süresi verir.
  11. Bu bekleme süresi boyunca cihazı aktif bir şekilde kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Üstte de belirttiğim gibi bir daha Mi Kilit Açma Durumu bölümüne girmeyin, telefonu sıfırlamayın ve Mi hesabından çıkış yapmayın. Belirtilen süre bilgisayar adımlarının 2. adımından sonraki işlemleri tekrar uygulayarak bootloader kilidinizi açabilirsiniz.
  12. Eğer size bekleme süresi belirtilmediyse veya daha önce kilidi açtıysanız bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz
  13. Eğer cihazını yurtdışı kaçak cihaz ise ve ımeı attıysanız büyük ihtimalle bootloader kilidiniz açık olabilir. Kesin olmak için yinede yukarıdaki işlemleri deneyiniz.

Telefona Recovery Kurmak

Öncelikle belirtmek gerekir ki recoveryler ikiye ayrılır. Offical ve Unofficial olmak üzere. Official olanlar TWRP veya ORANGEFOX resmi geliştiricileri tarafından oluşturulan ve desteklenen recoverylerdir.
Unofficial recoveryler ise gönüllüler tarafından geliştirilen recoverylerdir ve aralarında bir fark bulunmamaktadır.
Telefonunuza uygun recovery sürümünü bulmak için google arama motorundan ve Dünyanın en büyük telefon forumu olan XDA sitesinden destek alacağız.
Bu rehber için Xiaomi mi note 10 lite cihazımı baz alarak anlatım yapacağım.
Büyük farklılık yok işleyiş aynı şekilde diğer telefonlara göre eğer sorun yaşarsanız veya takıldığınız bir konu olursa forumda konu oluşturup cihazının marka modelini belirtirseniz sizlere yardımcı olacağım.

1. Google arama motoruna yazmamız gereken “xda mi note 10 lite ”. Örnek olarak redmi note 9s cihaz kullanıyorsanız sizin yazmanız gereken şey “xda redmi note9s ” olmalı.
ve karşınıza böyle bir sonuç çıkacaktır. en üstteki siteyi açmalıyız.

a5riy5174bEZGf03_5QGy6YZyBXTVvIhs9516rdSYcpt0PVmCQ.png

site içerisinde karşınıza böyle bir sonuç çıkacaktır.

hm0_QFtY7zdpa9EnfB2QSbeIS9cA8x6fCZ2iwJgNxHYKvcTgiA.png

bu sayfa karşınıza geldiğinde benim için sağ üstte bulunan rom,kernel,recovery bölümüne tıklayıp açıyoruz her model için rom kernel recovery bölümü mevcuttur.

bu aşamada karşınıza böyle konu başlıkları çıkacaktır. bizim için önemli olan kısım
[RECOVERY] olarak başlık atılmıs kısımlardır. Benim telefonum için android 13 ve 12 destekli recovery dosyaları bulunmakta. her zaman en güncel olan sürümü yüklemeniz önemlidir. Bazen android 12 veya 13 diye yazmayabilir bazı modeller için endişe etmenize gerek yok en çok hit alan veya en üstte bulunan [RECOVERY] başlıklı konuyu açın.
Benim telefon modelim için iki farklı geliştiriciye ait recovery bulunmakta twrp ve orangefox olarak. ben bu rehberde en çok kullanılan recovery olan twrp yi kullanıcam eğer sizin telefonunuz için sadece orangefox varsa onuda kullanabilirsiniz mantık aynı şekilde ilerlemekte.

Hs9pXnISeKz9C0kTOhEbZWnQko5Iu97nLfl2gC1WOIKErrFlvw.png

[RECOVERY] başlıklı konuyu açtıktan sonra karşınıza recovery hakkında bilgiler kaynak kodları ve yükleme ve indirme linki karşınıza gelecektir.
İndirme linki genel olarak alt kısımlarda yer alır. İndirme linkini bulduktan sonra dosyayı indirmemiz gerekmekte.

HBDlbcaxB3Q_InjjKyMYSWHHoA0cdsRn_0cHGeqFVnYhjrBwkw.png

Dosyayı indirdikten sonra karşımıza xxxx.img uzantılı bir dosya gelecektir.
Dosya adını recovery.img olarak değiştirmemiz gerekmekte.
Dosya indirdikten sonra recovery programını telefona yazdırmak için adb minimal fastboot programı indirip kurmanız gerekmekte.
.
Programı indirdikten sonra C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizini açıp indirdiğiniz recovery dosyasını buraya kopyalayın ve tekrardan C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizini açıp klasör içerisindeki cmd-here.exe programını çalıştırınız. ve karşınıza siyah cmd ekranı gelecektir.

WTL3CIpC98aqaiCnJ9I-Rgut3jwmy_xXSKwWu-I9H6ZSgaqueg.png

şimdi telefonumuzu kablo ile bilgisayara bağlayıp telefonu kapatalım ve güç açma tuşu ile ses açma tuşuna basalım karşımıza fastboot ekranı gelecektir.

daha sonra cmd ekranına gelip şu komutları sırası ile yazalım.

“fastboot devices” komutunu yazalım ve karşımıza böyle böyle bir ekran gelirse her şey yolunda demektir.

a3xEJdLBcFshyxsDvhD9N0RXzNcPO4m_quMcspSUp37ZoU6ShA.png

daha sonrasında yazmamız gereken komutlar sırası ile şu şekilde;

fastboot flash recovery recovery.img
ve
fastboot boot recovery.img

yazma işlemi bittikten sonra successful şeklinde uyarı alacaksınız ve sizi otomatik olarak recovery ekranına yönlendirecektir.
Z1CXfd9XYQbnuVNS9LoXtMDolQzE-lNldqgSbbkr6ll58Hqr0g.png

ve karşınıza böyle bir ekran gelecektir. buradan wipe kısmına girip oradan da format data kısmını açalım ve gelen ekranda yes yazarak sürgüyü sağ tarafa doğru kaydıralım.
Bu işlemleri yaptıktan sonra rom yükleme kısmına geçebiliriz.[/SPOILER]

ROM YÜKLEME

Şimdi ise işin en zevkli kısmına geldik. Telefonunuza uygun rom dosyasını bulmak için tekrar xda sitesi açmanız gerekmekte.

iieRmpvkkMHft-ctmBWrTF9ZeTQiACnGpX6NiwZn0z4OPHLpTQ.png

Buradan parantez içinde belirtilen [ROM] başlıklı konular ile ilgilenmemiz gerekiyor.
eğer romun yanında GSI yazıyorsa onları es geçiniz.
Her telefona ait birden fazla rom olabilir. pixel os,pixel experience,dotos,evolution x,lineageos,derpfest,crdroid,cheerios.liste böyle uzayıp gidiyor ben buraya en bilindik romları yazdım. Size tavsiyem her zaman en güncel sürümü yüklemeniz. Benim telefon modelim için en son android sürümü olan android 13 romları bulunmakta.
Ben en çok özelleştirme seçeneği olan pixel os romunu kullanacağım.
Örnek veriyorum sizin cihazınız içinde birden fazla rom seçeneği varsa google'da romun ismini aratarak görselleri ve videoları izleyip size en çok hitap eden romu yükleyebilirsiniz.

Telefonum için olan pixel os rom içeriğini açınca karşıma rom hakkında bilgiler yükleme talimatları ve rom görselleri karşılıyor.
Bizim için önemli olan indirme linklerinin bulunduğu kısım genel olarak alt taraflarda bulunur.
Burada gördüğünüz üzere karşıma birden fazla indirme linki geliyor.
recovery,magisk,firmware vb. Bizim ihtiyacımız olan sadece rom dosyası.
rom adının yanındaki indirme linkine basarak dosyayı indiriyoruz. Dosya boyutu ortalama olarak 1.5GB ile 2.5GB arasındadır.
dDSXGf1xlRZfZS1RIh1LUWnlO6vCqNy7j7PqRbHCFnhqUifQFf.png

Şimdi diğer adım olan romu telefona yazdırma kısmına ilerliyoruz.

recovery ekranından advanced kısmına gelip oradan da adb sideload kısmını açıyoruz ve karşımıza gelen 2 kutucuğu işaretleyerek sürgüyü sağ tarafa doğru kaydırıyoruz.
ve telefonun bilgisayara bağlı olması gerekiyor.

Z1CXfd9XYQbnuVNS9LoXtMDolQzE-lNldqgSbbkr6ll58Hqr0g.png

Bu işlemleri yaptıktan sonra C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizinini açıp oradan da cmd-here.exe uygulamasını çalıştırıp aşağıdaki komutları yazıyoruz.

adb sideload “hemen entere basmayın”
yukarıdaki komutu yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp indirdiğimiz rom dosyasına basılı tutarak cmd ekranına sürüklüyoruz. Ve enter tuşuna 2-3 sefer basıyoruz.

xptXxT3zzAhX31YkOvRWI7E9SIwhQ3Z5rYyRI5cwB0whZgOzE-.png

Entere bastıktan sonra kurulum otomatik olarak başlayacaktır. ortalama olarak 4-5 dakika arasında sürmektedir.
Örnek veriyorum rom yükleme sırasında %46 da takılı kaldıysa cmd ekranına mouse ile bir tık attıktan sonra 1-2 defa enter tuşuna basın kurulama devam edecektir.
Kurulum bittikten sonra telefonunuz titreyecektir.
telefonunuzun güç tuşuna basın sürgüyü sağ tarafa kaydırın ve karşınıza gelen ekranda reboot system diyerek telefonunuzu yeniden başlatın.
Telefon ortalama olarak 3-4 dakika içerisinde açılacaktır. Daha sonra telefon ekranınızda karşınıza kurulum ekranı gelecektir.
wifi bağlanarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer buraya kadar başarılı şekilde geldiyseniz bir beğeniyi ve teşekkürü çok görmeyin.
Eğer bir sorun yaşarsanız veya nereden başlayacağınızı hiç bilmiyorsanız konu oluşturarak beni etiketleyebilirsiniz herkese iyi günler :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.