Neler yeni

Xiaomi Cihazlarda, Netflix'te FHD Icerik Acma

The Foxy

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Katılım
11 Ocak 2023
Konular
16
Mesajlar
70
Puanları
918
ModArt Kredi
0
Merhabalar,

Ben de dahil olmak üzere çoğu Xiaomi kullanıcısının yaşadığı, L1 olan Netflix Widevine sertifikasının L3 olarak değişmesi ve bu sebepten dolayı içerik görüntüleme kalitesinin SD olarak görünmesinin çözümünü anlatacağım. Bazen telefonunuzun yazılımını güncelledikten sonra Netflix içerik oynatma kalitesi bir anda SD olarak değişiyor ve en yüksek kaliteli içerik paketi kullanıyor bile olsanız görüntüyü hiçbir zaman net göremiyorsunuz. Bu sorunu yaşayan bazı kişiler, problemi internetten indirdikleri Netflix'in eski APK sürümünü kurarak çözebiliyorlar. Bu da bir çözüm yöntemi ancak çok sağlıklı değil. İnternette yer alan her APK dosyası güvenli olmayabilir. Orijinal kaynak tarafından yayınlanmamış herhangi bir APK dosyası indirmenizi önermiyorum. Yine de kolay yoldan APK dosyası indirmek istiyorsanız tüm sorumluluk size aittir. Herhangi bir program kurmadan ve APK dosyası indirmeden sadece birkaç ufak ayar ile Netflix'in sertifikasını tekrar eksi haline getirebilirsiniz. Öncelikle nedir bu Widevine ve ne işe yarar ona bir bakalım.

Widevine DRM Sertifikası Nedir?
Bu sertifika, video akışı uygulamalarındaki içerikleri korumak amaçlı konmuş, yerleşik bir donanım lisanslama hizmetidir. Bu koruma, dijital haklar yönetimi (DRM) kapsamında video dosyalarının kopyalanmasını ve yetkisiz olarak yeniden dağıtılmasını önler.

Aşağıdaki adımları uygulamadan önce Netflix hesabınızın HD içerik destekleyen pakete sahip olmasına ve telefonunuzun HD video oynatabilme özelliğine sahip olup olmadığına dikkat edin. Bu şartları karşılamıyorsanız zaten HD içerik izleyemezsiniz. Şimdi de sertifikayı nasıl değiştiriyoruz ona bakalım.

NetflixSD.jpeg

(İşlemler uygulanmadan önce Netflix içerik yürütme ayarları)

  1. Adımlara başlamadan önce Netflix uygulamasının verilerini cihaz ayarlarından temizliyoruz.
  2. Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet > Netflix > Verileri temizle.
  3. Uygulama verilerini temizledikten sonra sertifikamızı güncelliyoruz.
  4. Şifreler & Güvenlik > Parmak izi kilit açma > Parmak izi ödeme > Widevine (L1) > Sertifikayı indir. (Bu aşamada eğer ki telefonunuzda önceden ayarlanmış bir parmak izi kilidi bulunmuyorsa parmak izi ayarlamanız gerekmektedir)
  5. Netflix uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
  6. Netflix profil resminiz > Uygulama ayarları > Yürütme özellikleri.
Tüm bu adımları tamamladıktan ve başarılı bir şekilde sertifikanız indirildikten sonra içerik yürütme ayarınız otomatik olarak L1 olacaktır. Adımlara başlamadan önce Netflix uygulamasının verilerini silmeniz ya da uygulamayı tamamen kaldırmanız önemli. Aksi takdirde adımları doğru tamamlasanız bile istediğiniz şekilde sertifikanız değişmiyor.

NetflixHD.jpeg

(İşlemler uygulandıktan sonra Netflix içerik yürütme ayarları)
Görüldüğü üzere işlemler tamamlandıktan sonra içerik yürütme ayarı tekrar L1 ve Maksimum Oynatma Çözünürlüğü Full HD olarak değişiyor. Zaten istediğimiz de buydu. Xiaomi telefon kullanıyor ve aynı problemi yaşıyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz. Ekstra bir içerik ya da APK dosyası indirmeden, telefonun ROM'unu değiştirmeden ve ROOT ayarlarıyla oynamadan çok basit bir şekilde sertifikanızı değiştirebilirsiniz.

Not: HD yürütmenin düzgün çalışması için cihazların en son yerleşik yazılımı çalıştırıyor olması gerekir. Tüm bu adımlar, Xiaomi Redmi Note 9 telefon üzerinde yüklü olan en son sürümde gerçekleştirilmiştir (Global MIUI 12.5.1 sürümü).

Kaynak: Technopat Kullanicisi Oguzhan Necip Sahin'e tesekkur ederiz.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.