Neler yeni

Rehber Windows 7 ISO dosyasını kullanarak Windows 11 kurmak!

Öncelikle hiçbir şekilde sorumluluk almadığımı belirtmek isterim, bu konu sadece olduğunu göstermek ve eğlence amaçlıdır.

Bugün Windows 7 ISO dosyasını kullanarak nasıl Windows 11 kurabiliriz bunu göstereceğim. Yöntemi tamamen kendim buldum. Eğlence amaçlı paylaşıyorum.

İlk olarak Windows 7 ISO dosyasını USB belleğe Rufus ile MBR formatında yazıyoruz.
Ardından USB belleğin içinde olan "sources" klasörüne giriyoruz, ekte gördüğünüz dosyaları siliyoruz.
Silinecek dosyalar:
1674997573351.png

Not: Sizde sadece install.wim varsa diğerleri yoksa sorun yok, sadece install.wim dosyasını silin.
Sonrasında yine aynı "sources" klasörü içinden "ei.cfg" adlı dosyayı siliyoruz. Bu dosyayı silmez isek kurulum başlıyor bölümünde lisans hatası verecektir.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Şimdi ise Windows 11 İSO dosyası içerisinden kopyala ile aldığımız "install.wim" dosyasını USB içinde ki "sources" klasörüne yapıştırıyoruz.
Ardından normal bir şekilde USB'den Boot ederek kuruluma başlıyoruz. İşletim sistemi seçme ekranında artık Windows 11 sürümleri gözüküyor!
1674997759444.png

İleri diyerek diskimizi biçimlendirip kuruluma başlıyoruz. Kurulum tam biterken bize bu hatayı verecektir;
1674997834124.png

Bu hata sistem Boot dosyalarını oluştururken veriyor. Hatanın çözümü de (yine kendim tecrübelerime dayanarak buldum) Shift+F10 tuşlarına aynı anda basarak CMD ekranını açıyoruz ve şu komutu yazıyoruz bcdboot D:Windows /s C: sistem başarılı bir şekilde Boot dosyalarını oluşturuyor bu yazı çıktı ise tamamdır "önyükleme dosyaları başarıyla oluşturuldu" sonra wpeutil reboot yazıyoruz sistem yeniden başlıyor. Windows 11 logosu gelerek kurulum ikinci aşamasına devam ediyor.

Bu şekilde Windows 7 ISO dosyasını kullanarak Windows 11 kurulumu yapılabilmekte. Kurulumdan sonra Windows 11 sorunsuz çalışıyor test edilmiştir, zaten çalışmaması için bir sebep yok çünkü kurulumun ilk bölümü sadece imaj dosyasını açıyor ve boot dosyalarını yazıyor.

Bu konuyu sizde böyle yapın diye değil, tamamen eğlence amaçlı paylaşıyorum isteyen sanal makineden veyahut kendi test sisteminiz varsa oradan deneyebilirsiniz.
Konuda ki tüm fotoğraflar şahsıma aittir.

everyone

Aktif Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
7 ile niye 11 kuralım ki?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
7 ile niye 11 kuralım ki?
Zaten keyfi eğlence amaçlı demiş. Yani böyle bir şey de mümkün bilgi amaçlıdır demeye getirmiş.

Böyle bir kurulum olduğunu mesela ben bilmiyordum öğrenmiş oldum. Uygular mıyım dersen evet uygulamam çünkü zaten Windows 7 kullanmıyorum ama dediğim gibi öğrenmiş olduk.

Adana

Aktif Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Bu yöntemle desteklenmeyen eski bilgisayarlara kurulum yapılabilir mi? Sağlıklı çalışır mı?

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Bu yöntemle desteklenmeyen eski bilgisayarlara kurulum yapılabilir mi? Sağlıklı çalışır mı?
Yapılabilir, konuda dediğim gibi sağlıklı çalışıyor. Denediğim bilgisayarsa zaten 15 yıllıktı 😅.
Ancak desteklemeyen sistemlere kurmanın daha kolay yöntemi mevcut zaten. Rufus gereksinimleri kaldırabiliyor.

UppermostHide

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
7
ModArt Kredi
0
Berkin AYRAL Berkin AYRAL, hocam Windows Xp ya da vista onyukleycisi kullanılarak yüklenebilir mi?
Sadece merak ettiğimden soruyorum teşekkürler.

Özellikle xpyi merak ediyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.