Neler yeni

Rehber Veri Analizi Nedir?

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Katılım
26 Eki 2022
Konular
300
Mesajlar
1,563
Çözümler
1
Puanları
11,883
ModArt Kredi
0
Veri Analizi Nedir?
Veri analizi; bir yerde oluşturulmuş, kayıt edilmiş verilerin, bilgilerin eyleme dökülebilmesi halidir.

qf8g33v.jpg

Veri Analizini Kimler Yapar?
Veri analizinin, veri analisti dediğimiz kişiler yapar. Bu kişiler şirket bilgisayarlarında kayıtlı olan verileri analiz edip yorumlayan ve sonuçlarını sunan kişilerdir. İstatistik hesaplama, veri işleme bu kişilerin yaptıkları meziyetlerdir.

Veri Analisti Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olunmalı?
Veri analiz uzmanı olmak için; İstatistik Bölümü, Bilgi İşlem Bölümü, İşletme Bölümü, İşletme Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi, İktisat bölümü, Bilgi Sistemleri, Endüstri Mühendisliği Bölümü gibi programlardan mezun olmak gerekir.

Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir?
Veri analiz yöntemleri içerisinde nicel veri analizi yöntemi, sayısal verilerin toplanmasını ve analizinin yapılmasını içerir.

f3cjuls.jpg


Toplanan verilere göre nicel analiz yöntemlerinden,

 • Ki kare (Pearson Chi square Test)
 • ANOVA, Kappa Testi. Odds Ratio
 • Korelasyon Analizi
 • ANCOVA
 • MANOVA
 • MANCOVA
 • %95 Güven Aralığı
 • McNemar Testi
 • Fisher exact Test
 • Kolmogorov-Smirnov Test
 • Binominal Test
 • Mann-Whitney U Test
 • Friedman Test
 • Post-hoc Tesleri
 • Kruskall-Wallis Test
 • Wilcoxon Test

Veri Analizi Neden Önemlidir?​

Şirketlerin başarılarını, satışlarını, verimliliklerini analiz edip yükseltmek adına ne tür aksiyonlar alınabilir. Bu sebeple üst düzey şirketlerin analistlere çokça yatırım yaptığını ve geliştirdiğini görürüz.


Veri analizi modeli doğru bir şekilde oluşturulduğu zaman firmanızın büyümesine önemli ölçüde katkı sağlar. Firmanızın ileride yapacağı hamleleri doğru şekilde
5hun1ug.png
belirlemek için veri analizi yöntemlerinden faydalanmanız işinizi kolaylaştırır. Bu sayede firmanız elinde hazır bulunan verileri daha etkili bir şekilde yorumlayabilir. İleride oluşabilecek fırsat ve tehditleri de fark ederek doğru adımları atmanız kolaylaşır.

İş hedeflerinize bağlı olarak, farklı veri analiz yöntemleri arasından seçim yapabilirsiniz. Veri analizi araçları, kullanıcıların verileri işlemesini, veri kümeleri arasındaki ilişkileri ve korelasyonları analiz etmesini kolaylaştırır, ayrıca yorumlama için kalıpları ve eğilimleri belirlemeye yardımcı olur. Başlıca veri analizi tekniklerini şu şekilde sıralayabiliriz:


3mvb16a.png • Metin Çözümlemesi (Text Analysis): Metin analizine; “Veri Madenciliği” de denir. Veritabanlarını kullanarak büyük veri kümelerindeki bir deseni keşfetmeye ve ham verileri iş öngörülerine dönüştürmeye yarar.

 • İstatistiksel Analiz (Statistical Analysis): İstatistiksel analiz, bir veri kümesinin veya bir veri örneğinin analizi için verilerin toplanmasını, analizini, yorumlanmasını, sunumunu ve modellenmesini içerir. Betimsel Analiz ve Çıkarımsal Analiz olarak iki kategoriye ayrılabilir.

 • Betimsel Analiz (Descriptive Analysis): Ortalama, standart sapma, yüzde ve sıklık gibi veriler elde etmek için ya tam veriye ya da özetlenmiş sayısal veri örneğine dayanır.

 • Çıkarımsal Analiz (Inferential Analysis): Bir tam veri örneği kullanılarak örnek analiz eder. Bu analiz türünde, aynı veri kümesindeki farklı örnekleri yorumlayarak farklı sonuçlar çıkarabilirsiniz.

 • Teşhis Analizi (Diagnostic Analysis): Bu yöntemi, istatistiksel analizi bir adım daha ileri götürerek, bir şeyin neden olduğunu cevaplamak için kullanabilirsiniz. Teşhis analizi, verilerin davranış kalıplarını tanımlamak için yararlıdır.

 • Öngörülü Analiz (Predictive Analysis): Bu analiz mevcut veya geçmiş verilere dayanarak gelecekteki sonuçlar hakkında tahminlerde bulunmak için kullanılır. Doğruluğu, ne kadar ayrıntılı bilgiye sahip olduğunuza bağlıdır. Bir trendin, modelin veya olayın neden gerçekleştiğini anlarsanız, karşılaşabileceklerinize dair bilinçli bir projeksiyon geliştirebilir, potansiyel sorunların kontrolden çıkmasını önleyebilirsiniz. Böylece, girişimlerinizi formüle edebilir, etkili kampanyalar başlatabillirsiniz.

 • Kuralcı Analiz (Prescriptive Analysis): Reçete Analiz diye de dilimize çevrilen, mevcut bir problem veya kararda hangi eylemin gerçekleştirileceğini belirlemek için önceki tüm analizlerin iç görülerini birleştiren tekniktir. En etkili veri analizi yöntemlerinden biri olarak, pratik iş stratejileri geliştirmek için eğilimleri kullanır. Çoğu veriye dayalı şirket, öngörülü analiz ve teşhis analizinin performansını artırmak için reçete analizi kullanır: Mevcut durumlara ve sorunlara dayanan verileri analiz ederek kararlar almayı tercih eder.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.