Neler yeni

Rehber UEFI Bootloader Onarma

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Bugün sabit diskte kurulu olan Windows 10 işletim sistemimi Casper V8 ile SSD'ye klonladım. Fakat yazılım sanırım Windows 10 ile uyumlu olmadığından hem sabit diskteki EFI bölümünü hem de SSD'ye kopyalaması gereken EFI bölümünü pert etti.

İşlem bitince PC'yi açmak istediğimde "Checking Media Presence... No media Present..." hatası alıyordum.

Kurulum USB'sini takıp başlangıç onarma yapmak istedim ama bu da mümkün olmadı. Zaten olsaydı şaşardım. Microsoft'un, açılmayan bir PC'yi onarma becerisi, iki yaşında bir çocuğun piyano çalma becerisinin bile altında.

Bu durumda tabii ki iş başa düşüyor. Eski dostumuz komut istemcisi yardıma koşuyor.

Peki, başlayalım o zaman. Adım adım, tane tane ilerleyelim.
  1. Elinizde bir kurulum USB'si olacak. USB'deki işletim sistemi kurulu olan işletim sistemi ile aynı olursa iyi olur. 8.1 ise 8.1, 10 ise 10 gibi.
  2. USB'yi takıyoruz ve PC'yi USB'den boot ediyoruz. Karşımıza dil ve bölge seçim ekranı geliyor. İleri diyoruz.
  3. Burada Şimdi yükle yerine "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğini seçiyoruz.
  4. Bir sonraki adımda Sorun gider seçeneğini seçiyoruz ve sonra da Komut İstemcisi'ne tıklıyoruz.
  5. Komut istemici açıldıktan sonra işlerimizi Diskpart ile halledeceğiz. Bunun için diskpart'ı çalıştırmak için aşağıdaki komutu giriyoruz:

Kod:panoya kopyala
    diskpart
  6. Diskpart açıldıktan sonra sırayla sistemdeki diskleri listelemek için bu komutu giriyoruz:

list disk
  7. Disk 0 genelde C sürücüsünün olduğu, Windows kurulu olan disk oluyor. Onu seçiyoruz bu komutla:

select disk 0
  8. Şimdi bu seçtiğimiz diskte hangi bölümler var bunları listeleyelim:

list partition
  9. Listelenen bölümler arasında FAT32 dosya sistemi olan bir disk yoksa EFI bölümü zarar görüş demektir. Bu durumda bir EFI bölümü oluşturmamız gerek. Bunun için önce C sürücüsünü seçelim ve onu 200 MB küçültelim.

select partition 1
    shrink desired=200 minimum=200
  10. Diski küçülttüğümüze göre EFI bölümü oluşturacak kadar alan sahibiz. Komutumuzu girelim:

create partition efi

11. Artık EFI bölümü var. Ama bunu FAT32 yapmak zorundayız. EFI bölümü hangi bölüm numarasında, bunu öğrenelim bu komutla:

list partition

12. Partition 2 ise onu seçelim:

select partition 2
  13. Ve dosya sistemini FAT32 yapalım:

format fs=fat32
  14. Şimdi bir de bu EFI bölümüne bir harf atayalım. Mesela F harfi boştadır genelde, F harfini atayalım:

assign letter=f

15. Artık bu aşamada Diskpart ile işimiz bitiyor. Bu komutla Dispart'tan çıkalım:

exit
  16. Komut satırına geri döndük. Burada Boot dosyalarını EFI bölümüne aktaracağız. Bunun için de bu komutu giriyoruz:

bcdboot C:\Windows /l tr-tr /s F: /f ALL
    C:, Windows'un yüklü olduğu sürücü, F: de EFI bölümümüz.

17. Artık UEFI Windows'u sorunsuz boot edebilmeniz gerek. Olur da edemezseniz şu komutları da girin komut satırında:

bootrec /fixmbr

bootrec /rebuildbcd
Ben bu şekilde sorunumu çözdüm ve boot etmeyen sistem tekrar sorunsuz bir şekilde UEFI boot eder hale geldi.

Kolay gelsin.

Kaynak: TP yöneticisi Recep Baltaş

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.