Neler yeni

Sürekli Mavi Ekran Hatası Alıyorum

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
İşlemci: Ryzen 7 7700X
Anakart: MSI B650M-A WIFI
Ram: Apacer Panther 2x16 6000Mhz DDR5 CL40
Ekran Kartı: MSI RTX 3070 GAMING X TRIO
Psu: RAMPAGE RMP-750-80PB 750W 80 PLUS BRONZE 140MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI

Bilgisayarım sürekli mavi ekran veriyor. RAM'lerimi garantiye gönderdim yenisiyle değiştirdiler gönderdiler fakat sorunum hala devam ediyor. Masaüstünde hiç sorun yok sadece oyuna girdiğimde 10 dakika falan açık kalıyor sonra mavi ekran veriyor. Nasıl çözebileceğim hakkında fikrim yok sorun hangi parçada yardımcı olabilir misiniz?

Minidump: Link Removed

Kendim bazı testler yaptım. Aida stres testinde ram hızlarını 2000mhz de unutmuşum eğer bir etkisi olacağı düşünülürse tekrardan yapabilirim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    30.2 KB · Görüntüleme: 56
  • 2.png
    2.png
    12.5 KB · Görüntüleme: 63
  • 3.png
    3.png
    11.6 KB · Görüntüleme: 54
  • 5.png
    5.png
    14.7 KB · Görüntüleme: 56
  • 6.png
    6.png
    13.9 KB · Görüntüleme: 52
  • 7.png
    7.png
    14.6 KB · Görüntüleme: 54
  • 8.png
    8.png
    14.1 KB · Görüntüleme: 54
  • 9.png
    9.png
    17.4 KB · Görüntüleme: 60
  • 10.png
    10.png
    16.3 KB · Görüntüleme: 60
  • 11.png
    11.png
    15.4 KB · Görüntüleme: 60
  • 12.png
    12.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 56

Tabayea

Aktif Üye
Uzman
Konular
17
ModArt Kredi
0
FLTMGR.SYS (windows dosya sistemi sürücüleri bağlantı kuramadığında)
dxgmms2.sys (ekran kartı sürücü ile hata)
Bu hatalardan ilki Windows sisteminin bozulması ve sürücü ile iletişim kurmaması sonucu bsod alışyor gözüküyorsun
Windows update ile tüm güncelleştirmelerini yap
CMD yönetici olarak çalıştır ilk
Sfc /scannow
Bitince aşağıdakini
dism /online /cleanup-image /restorehealth

Bunlar bitince ekran kartı sürücünü DDU ile güvenli mod da kaldır tekrar yükle.
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
O PSU ile açılması bile mucize

hem watt sınırda hem psu çok dandik.kararsız voltaj mavi ekrana sebep olabilir.

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
FLTMGR.SYS (windows dosya sistemi sürücüleri bağlantı kuramadığında)
dxgmms2.sys (ekran kartı sürücü ile hata)
Bu hatalardan ilki Windows sisteminin bozulması ve sürücü ile iletişim kurmaması sonucu bsod alışyor gözüküyorsun
Windows update ile tüm güncelleştirmelerini yap
CMD yönetici olarak çalıştır ilk
Sfc /scannow
Bitince aşağıdakini
dism /online /cleanup-image /restorehealth

Bunlar bitince ekran kartı sürücünü DDU ile güvenli mod da kaldır tekrar yükle.
Bundan önce Windows 11 kullanıyordum onda da aynı sorun vardı. Mavi ekranlarda memory falan görünce bende Memtest86 ile test yaptım ve 124 adet hata buldu. Bunun üstüne Ramleri garantiye gönderdim değişimi sağlandı. Şuan Windows 10 kurulu ve sürekli güncelleme yapıyorum şimdi de kontrol ettim güncelleme yok. Dediğiniz şekilde DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurmuştum dün akşam. Şimdi CMD için söylediğiniz işlemleri yapacağım.

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
O PSU ile açılması bile mucize

hem watt sınırda hem psu çok dandik.kararsız voltaj mavi ekrana sebep olabilir.
Sorun gerçekten buradaysa değiştirebilirim. Ama sorunun kaynağının PSU olduğuna markadan yola çıkarak mı vardınız? Açıkcası ben de güvenemiyorum, aldığım zaman uyguna denk gelmişti. Ben sistemin 500-550w kullandığını düşünüyorum maksimum, bu verimli olmayabilir Psu'nun gücünün %50-60 civarında kullanıldığında verimli olduğunu duymuştum. O yüzden Psu'dan kaynaklı sorun yoktur diye düşünüyorum yanlış mıyım?

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Sorun gerçekten buradaysa değiştirebilirim. Ama sorunun kaynağının PSU olduğuna markadan yola çıkarak mı vardınız? Açıkcası ben de güvenemiyorum, aldığım zaman uyguna denk gelmişti. Ben sistemin 500-550w kullandığını düşünüyorum maksimum, bu verimli olmayabilir Psu'nun gücünün %50-60 civarında kullanıldığında verimli olduğunu duymuştum. O yüzden Psu'dan kaynaklı sorun yoktur diye düşünüyorum yanlış mıyım?
Rampagenin psuları çok kötü.patlayan çok.Sistem 550w güç tüketiyor.herzaman 100w yukarısı gerekli.Ayrıca 12V kanalından çok güç veremez düşük seviye psular.hem işlemci hem ekran kartı 12v kullanıyor.Muhtemelen bundandır.

1691592369644.png

12V'dan verdiği güç max. 650w sizinkinin.

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Rampagenin psuları çok kötü.patlayan çok.Sistem 550w güç tüketiyor.herzaman 100w yukarısı gerekli.Ayrıca 12V kanalından çok güç veremez düşük seviye psular.hem işlemci hem ekran kartı 12v kullanıyor.Muhtemelen bundandır.

Ekli dosyayı görüntüle 6865
12V'dan verdiği güç max. 650w sizinkinin.
Tamamdır teşekkür ederim. Farklı bir PSU ile deneyip sonuçları paylaşırım.

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Rica ederim,çözülürse bunu alabilirsiniz:
Arkadaşımın 1050w Cooler Master PSU'su ile deneme yaptım. Aynı sorunlar devam ediyor. Oyuna girdiğimde oyun kapanmaya 10 15 dk sonra kapanmaya devam ediyor. test yaparken OCCT ile falan mavi ekran yediğim oldu. OCCT'de Memory test yapınca hata alıyorum. Ekran kartı ve işlemci testinde hata almadım.

Tabayea

Aktif Üye
Uzman
Konular
17
ModArt Kredi
0
Msı bıos çıkarmış Agesa 7c son bıos'a güncelle güncel değilse sorun devam ederse bu anakartın ile uyumlu ramleri al KF560C36BBEK2-32

Bu sistemi hazır mı aldınız? Panther ram var ondan soruyorum.

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Msı bıos çıkarmış Agesa 7c son bıos'a güncelle güncel değilse sorun devam ederse bu anakartın ile uyumlu ramleri al KF560C36BBEK2-32

Bu sistemi hazır mı aldınız? Panther ram var ondan soruyorum.
Şuan o biosu kullanıyorum hatta beta sürüm. Stabil sürümü de yükledim o da fayda etmedi. Ramleri ince hesap indirimlerinden almıştım uygun diye, bilgisayarı kendim topladım.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
ram değişecek o zaman.Phanter zaten dandik.
Link Removed
16gb ile arasında 400tl var bence bunu alın.

jenova38

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Ramlar işlemci ile uyumlu olmaktan ziyade anakrtla uyumlu olması daha önemli bende benzer sorun yaşadım ama ramde hata yoktu Rami son hızda kullanma yapabileceğin ortalama bir değer varsa onu dene ve Expo uyumlu olanlarla performans daha iyi olur. Birde ramlari tek takıp deneyebilirmisin

mikailcelik

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Ramlar işlemci ile uyumlu olmaktan ziyade anakrtla uyumlu olması daha önemli bende benzer sorun yaşadım ama ramde hata yoktu Rami son hızda kullanma yapabileceğin ortalama bir değer varsa onu dene ve Expo uyumlu olanlarla performans daha iyi olur. Birde ramlari tek takıp deneyebilirmisin
Dün akşam dediğiniz gibi tek ram taktım ve memtest86 ile test yaptım. Hiç hata çıkarmadı ama oyun kapandı. Bugün de diğer rami tek takıp test yapacağım. Ramlerde Expo desteği var hatta Xmp desteği de var iki profili de görebiliyorum bios'ta. Ekran kartında bir sorun olmuş olabilir mi diye düşünüyorum artık bir de ekran kartını söküp arkadaşta deneyeceğim.
++ ikisini taktığımda ramleri hata alıryorsam dual channel çalışamıyorlar demek midir?

Link Removed

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.