Neler yeni

Sistem toplama önerisi

• Konbuyu başlatan Armiz
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 4
  • Görüntüleme 480

Armiz

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
16
ModArt Kredi
0
Bütçe
20000 TL
Selamun aleyküm herkese hayırlı akşamlar. Öncelikle hayırlı olsun. Uzun bir mesaj olacağını düşündüğüm için kısım kısım yazacağım, bilgisi olan arkadaşlar o parçayla alakalı da yazabilir sadece. Bir süredir sistem toplamak istiyorum ancak bir türlü karar verebilmiş değilim. Hazır sistem mi almalıyım yoksa kendim mi toplamalıyım? Hazır sistem alayım dediğim zaman parçalarda bazı şeylerden kısılıyor mu acaba? Kendim toplayım dediğim zaman ise iki sıkıntı çıkıyor karşıma; birincisi kendim topladığımda fiyat bayağı yüksek çıkıyor, ikincisi ise parçaların uyumu, markalar vs gibi konularda çok bilgim olmadığı için ne seçmem gerektiğini bilemiyorum. Aynı şekilde acaba yılsonuna kadar beklemeli miyim, AMD tarafında yeni seriler sanırım Kasım’da çıkacakmış bir etkisi olur mu acaba 6000 serisi fiyatları açısından. Diğer taraftan uzun kullanım süresi, stabilite gibi konularda 6000 serisi birkaç yıl götürür mü acaba?

Bütçe olarak maksimum 20 düşünüyorum ki bunun sanırım 3-3.5 kadarı monitöre gidecektir. Sistemin ışıklı mışıklı olmasına gerek yok performansı iyi olması yeterli :) Kafamdaki sistemi 1080P olacak şekilde r5 5600 ve 6700xt olarak düşünmüştüm ancak araştırdığımda kimi 1080P’de darboğaz olmayacağını söylerken kimi darboğaz olacağını söylüyor. Bende kararsız kaldım. Aynı şekilde ekran kartının bellek hızı olsun, gpu çekirdeği olsun, frekansı, biti olsun bunlarda nelere dikkat etmem gerekir?

Anakart konusunda yine nasıl bir şey almalıyım b450 mi yoksa ekran kartından kısıp b550 mi almalıyım?

Depolama olarak aslında 500 gb ssd alıp yanına da depolama olarak en azından 1-2 tb hdd almayı düşünüyorum sizce depolama olarak da 500 gb lık bir ssd mi almalıyım hangisi daha mantıklı olur benim içimden geçen açıkçası yüksek kapasite dolayısıyla hdd almak.

Ram konusunda da aynı şekilde başlangıç olarak 8*2 almayı düşünüyorum burada da aynı şekilde CL değerleri ne derece fark ettirir misal ramin 18 veya 16 CL değerine sahip olması veya 3200 mhz veya 3600 mhz olması gözle görülür bir etki yapar mı?

Kasa ve psu için ise psu ile birlikte bir kasa mı almak daha mantıklıdır? Kimisi kasaya göre psu seçildiği için daha iyi olur beraber olan bir kasa alınması demiş.

Başta da dediğim gibi bütün parçalar için uyumluluk olsun marka olsun hangisi nasıldır tam bir bilgim yok ondan dolayı önerileriniz benim için faydalı olacaktır. Fazlaca uzun oldu sanırım şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

bybarisss

Uzman Üye
Uzman
Konular
62
ModArt Kredi
0
https://www.gaming.gen.tr/urun/203589/mesut-cevik-mc5-intel-i5-12400f-asus-dual-geforce-rtx-3070-v2-oc-8gb-16gb-ram-500gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/

Armiz

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
16
ModArt Kredi
0
https://www.gaming.gen.tr/urun/203589/mesut-cevik-mc5-intel-i5-12400f-asus-dual-geforce-rtx-3070-v2-oc-8gb-16gb-ram-500gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/
Biraz önce görmüştüm bende gerçekten güzel sistem ancak bütçeyi aşıyor ne yazık ki bir de monitör alacağım çünkü.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.