Neler yeni

Çözüldü R7 5800x3D 280mm sıvı soğutmayla 90 derece

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Merhaba, yeni bir sistem topladım. 5800x3D ile Cougar Aqua 280mm sıvı soğutma kullandım. Ancak stres testinde 90 dereceyi buldu. Boşta 47, bir-iki uygulama açınca 55-60 derece. Jelatinini çıkardım, termal macun X ve ortasına küçük bir nokta koydum. Anakart MSI B550 Gaming Plus. BIOS'u güncelledim. Beta ve en son kararlı sürümü denedim. Hiçbir fark yok. Eco modu 65W'a çekince Max. 75 derece gördüm. Sorun nerede sizce? Pompa çalışmıyor olabilir mi? Pompa gücünü SATA güç girişinden alıyor. Kasam Dark Maxima v20.Sıvı soğutma üste takılı.

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
20mm fanlar sırf hava akışı sağlar ama havayı çok dağıtır ayrıca itiş kuvveti düşük olur hava donanıma çok serin şekilde ulaşmaz. 3 tane 14cm fan ekle ondan bin kat iyi olur.
Kasa içi havada basınç o kadar önemli bir şey değil. 2 tane 20CM fanın gayet yeterli olması lazım ama arkadaşın sıvı soğutması zaten kötü.

Şu anda EZ DEBUG LED CPU beyaz yanıyor sorun en olabilir?En son bios güncelleme bittikten sonra böyle oldu?
Anakartın son BIOS sürümünde ise Advanced Cpu kısmına girip Kombo Strike ayarını 3 yap.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
230
ModArt Kredi
0
Kasa içi havada basınç o kadar önemli bir şey değil. 2 tane 20CM fanın gayet yeterli olması lazım ama arkadaşın sıvı soğutması zaten kötü.
Sadece hava üflesin dersen öyle ama kasa boyutu donanımın ön panele olan mesafesi gibi her türlü unsur soğutma performansını etkiler.
Özellikle kötü kablolama ön panelden gelen havayı dağıtır kaldı ki yüksek profil ramler de işlemciye ulaşan hava akışını engeller.
Ön panelde çok aşırı yüksek statik basınçlı fan elbette önermiyoruz ama yine de minimum 1.5mm h2o değerinde bir fanın etkisi yabana atılmaz.

Ben bunu bizzat denedim. Hatta termal kameram ile cooler master 200mm fanların kasa içi hava akış raporlaması için yaptım 😉 Ben çünkü sadece video inceleyip geçmiyorum Türkiye'de özel inceleme yapıp raporlayan nadir kişilerdenim desem yalan olmaz 😁
Kasaların ön paneline koyulan 12 veya 14cm statik basınçlı fanlar donanıma daha fazla ortamdaki serin havayı iletiyor. Fakat 20cm fanlar ortamdaki serin havayı donanıma itemiyor. Hava donanıma gidene kadar kasa içindeki sıcak hava ile karışıyor.

He dersen ki etkisi ne kadar olacak ki, bu kadar yazmana değer mi? Evet değmez ama etkisi max bilemedin işlemcide 2 derece, Ekran kartında 4 dereceyi bulabiliyor, Bellek soğutmasına ve anakart soğutmasına ise 2-4 derece arası katkı sağlıyor oda kullandığın fana göre değişir.
Not: 2.5mm h2o statik basınçlı fanlar ile.

Bu sonuçları markaya özel testlerde elde ettim. Ama çok yorucu oldu ve o testleri yayınlamadım. Fakat bir gün müsait zamanımda baştan ve güncel donanım ile yapmak istiyorum ama tek başıma gözüm yemiyor bir yardımcı şart 😁

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Merhaba, yeni bir sistem topladım. 5800x3D ile Cougar Aqua 280mm sıvı soğutma kullandım. Ancak stres testinde 90 dereceyi buldu. Boşta 47, bir-iki uygulama açınca 55-60 derece. Jelatinini çıkardım, termal macun X ve ortasına küçük bir nokta koydum. Anakart MSI B550 Gaming Plus. BIOS'u güncelledim. Beta ve en son kararlı sürümü denedim. Hiçbir fark yok. Eco modu 65W'a çekince Max. 75 derece gördüm. Sorun nerede sizce? Pompa çalışmıyor olabilir mi? Pompa gücünü SATA güç girişinden alıyor. Kasam Dark Maxima v20.Sıvı soğutma üste takılı.
PBO yap.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0

Anakartın son BIOS sürümünde ise Advanced Cpu kısmına girip Kombo Strike ayarını 3 yap.
Ekran gelmiyor ki.CPU LED yanıyor sadece.Fan RGB vs. çalışıyor.

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
Ekran gelmiyor ki.CPU LED yanıyor sadece.Fan RGB vs. çalışıyor.
Kombo strike 3 yapınca ekran bile mi gelmiyor?
Sadece hava üflesin dersen öyle ama kasa boyutu donanımın ön panele olan mesafesi gibi her türlü unsur soğutma performansını etkiler.
Özellikle kötü kablolama ön panelden gelen havayı dağıtır kaldı ki yüksek profil ramler de işlemciye ulaşan hava akışını engeller.
Ön panelde çok aşırı yüksek statik basınçlı fan elbette önermiyoruz ama yine de minimum 1.5mm h2o değerinde bir fanın etkisi yabana atılmaz.

Ben bunu bizzat denedim. Hatta termal kameram ile cooler master 200mm fanların kasa içi hava akış raporlaması için yaptım 😉 Ben çünkü sadece video inceleyip geçmiyorum Türkiye'de özel inceleme yapıp raporlayan nadir kişilerdenim desem yalan olmaz 😁
Kasaların ön paneline koyulan 12 veya 14cm statik basınçlı fanlar donanıma daha fazla ortamdaki serin havayı iletiyor. Fakat 20cm fanlar ortamdaki serin havayı donanıma itemiyor. Hava donanıma gidene kadar kasa içindeki sıcak hava ile karışıyor.

He dersen ki etkisi ne kadar olacak ki, bu kadar yazmana değer mi? Evet değmez ama etkisi max bilemedin işlemcide 2 derece, Ekran kartında 4 dereceyi bulabiliyor, Bellek soğutmasına ve anakart soğutmasına ise 2-4 derece arası katkı sağlıyor oda kullandığın fana göre değişir.
Not: 2.5mm h2o statik basınçlı fanlar ile.

Bu sonuçları markaya özel testlerde elde ettim. Ama çok yorucu oldu ve o testleri yayınlamadım. Fakat bir gün müsait zamanımda baştan ve güncel donanım ile yapmak istiyorum ama tek başıma gözüm yemiyor bir yardımcı şart 😁
Maşallah hocam.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Monitörün ayarlarında DP kablosu sürümünü değiştirebileceğin bir yer var mı? Mesela benim monitörümde OSD Ayarları menüsünde DP sürümünü 1.2 1.1 falan yapabiliyorum. Sürümü 1.1 yapman lazım.
var ama dp'den görüntü gelmediği için kitli.hdmi'la da denedim hiç görüntü yok.CPU debug hala yanıyor.

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
var ama dp'den görüntü gelmediği için kitli.hdmi'la da denedim hiç görüntü yok.CPU debug hala yanıyor.
BIOS sıfırlar mısın? Sistem kapalıyken BIOS pilini söküp bekleyerek veya BIOS pilinin yanındaki 2 pinli JBAT pinlerine yine sistem kapalıyken tornavida veya metal bir cisim değdirerek BIOS' u sıfırlayabilirsiniz görüntü yokken. Ayrıca HDMI ile görüntü almak için DP 'yi komple sökün. Bende de benzer sorunlar olmuştu.

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
BIOS sıfırlar mısın? Sistem kapalıyken BIOS pilini söküp bekleyerek veya BIOS pilinin yanındaki 2 pinli JBAT pinlerine yine sistem kapalıyken tornavida veya metal bir cisim değdirerek BIOS' u sıfırlayabilirsiniz görüntü yokken.
Yaptım işe yaramadı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.