Neler yeni

Rehber POCO X3 Pro'nun brick olma nedenleri

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
Merhaba benim POCO X3 Pro telefonum kapandı açılmıyor, POCO X3 Pro telefonumun ekranı bozuk TV oldu, POCO X3 Pro telefonum aşırı ısınıyor, POCO X3 Pro telefonum sürekli yeniden başlıyor gibi sorulara bu konuda olabildiğince yanıt vermeye çalışacağım.
Öncelikle telefon çıktı ve herkes " AAA bakın fiyat performans ve fiyatı da ucuz. " diyerek almaya başlamıştı. Fakat kimsenin sorundan haberi yoktu. Bir de Reddit'te bir tane kullanıcı telefonum bozuk TV ekranı şeklinde görüntü alıp cızzz diye bir ses geldiğini söyledi. O zaman kimse takmamıştı. Daha sonra konu telefonun gruplarına gelince ise herkes şaşırıp bakıyordu. Daha sonradan telefonun muhtemel sorunları çıkmaya başladı. İşte anakart sorunludur senin kardeşim falan filan şeyler söylemeye başladılar sorunu yaşayan herkese. Aslında sorun sadece o kullanıcı da değil herkesteydi sadece kimsenin haberi yoktu. Sonra GitHub ve XDA forumunda açıklamalar yapılmaya başlandı. Ve sorunun pmic olduğu söylendi. Bu doğru ama adamların bilmediği birkaç şey daha var. Pmic ne diyecekseniz de güç entegresidir. Her şeyi neredeyse o yönetir.

Şu an tamamen bilinen sorunlar;
Pmic.
Telefonun termal macununun olmaması ( Instagram'da bile takılıyorken ısınıyorsa bu büyük işarettir.)
Aşırı dandik şekilde lehimlenmiş bir anakart.
Ve şimdi göreceğiniz gibi bu güzel canavarın ölmesine yol açan en büyük etken. Telefonların neredeyse %95'inde bu termal macun yok dolayısıyla telefon soğutma yapamıyor asla.

1687347188246.png

Sorun oluştuktan sonra veya oluşurken ki görüntü. Eğer ki telefonunuz açılırken boot sound açık ise açılırken bu ekran gelirse o seste yarıda kesilip arıza sesine dönüşür.

1687347263228.png

Şirket neden bir şey yapmıyor?

Aslında belli başlı şeyler yaptı fakat yine de yeterli olmadı. Mesela MIUI 12'den MIUI 14'e gelene kadar telefonun batarya sıcaklık limiti sürekli düşürüldü. Ve ayrıca bazı bölgelere 6 ay extra garanti denen bir şey başladı. Türkiye'de bu var mı bilmiyorum. Ama şirkette durumun farkında olduğu için MIUI 15'te biraz daha bu sıcaklık limiti düşecektir diye tahmin ediyorum.

Şimdi sorunu yeterince gördüğünüze göre bu sorundan korunmanız için mecbur yapmanız gereken belli başlı şeyler var.
Telefonu nasıl şekilde kullanır iseniz kullanın telefonun asla ve asla 43 derecenin üstüne geçmemesi lazım. Geçse bile uzun bir zaman kalmamalı. Yoksa lehimleriniz erimeye başlar ve elektrik devrelerine zarar verir. Ayırca garantiniz bitmiş ise gidip termal macun olup olmadığına bakın yok ise sürün 7 dereceye kadar etkiliyor.

Telefonu gece belli bir aralıktan sonra kapanıp açılacak şekilde ayarlayın ki gece arkada aniden bir şey açılıp telefon yine 43 dereceyi geçip kendisine zarar vermesin ve entegre dinlenmiş olur bu sayede.

Son tavsiyem ise kesin yapmanız gereken bir şey bence. Telefonunuza yapılan Custom ROM'lardan birisine geçin. EU hariç yapılan çoğu ROM gayet optimize edilmiş ve sistem yükü büyük ölçüde azaltılmış bir biçimde olduğu için telefonunuz hem 5 kat daha akıcı olacak hem de öyle kolay kolay ısınmayacak ve batarya performansınızda da iyileşme elbette olacak. Paranoid, evolutionx, crDroid, msm extended ya da derpfest önerebilirim bunun için.

MIUI kullanmak istiyorum AOSP olmasa olmaz mı diyenler için yine ROM önerilerim;
MIUI verse veya Xiaomi. EU (EU ROM kullanacak iseniz 14.0.3 olan sürümü öneririm sadece )

Ben modlamayı falan biliyorum sen bana stock ROM öner ben Custom sevmem dex dosyalarını silip jar dosyalarını optimize ederim, signature kapatıp uygulamaları modlarım ve debloat edebilirim diyenler için de Endonezya ROM'unu öneririm.

Bu arada uzak durmanız gereken kernelleri de sıralayım. Ngk, lyb, kangaroox kernelden kesinlikle uzak durun.
Sorularınız falan var ise yorumlara bekliyorum eğer rehber karışık ya da burası düzeltilecek, burası eksik kalmış dediğiniz yerler var ise belirtiniz.

Kaynak: TP kullanıcısı paulhayranı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.