Neler yeni

Soru Neden tüm yeni bilgisayar parçaları patladı?

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
ryzen 7000:aşırı ısınma,yanma,yüksek anakart fiyatları,yüksek güç tüketimi
intel 13. nesil:aşırı ısınma,aşırı güç tüketimi
radeon 8000:düşük performans
rtx4000:aşırı güç tüketimi,düşük vram,konnektör yanması,devasa boyutlar,orta ve alt segmentte yüksek fiyatlar
atx5.0/16 pin: Pahalı psu,konnektör yanmaları
pcie 5.0 ssd:aşırı ısınma
Fiyatlardan bahsetmiyorum bile.

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
ryzen 7000:aşırı ısınma,yanma,yüksek anakart fiyatları,yüksek güç tüketimi
intel 13. nesil:aşırı ısınma,aşırı güç tüketimi
radeon 8000:düşük performans
rtx4000:aşırı güç tüketimi,düşük vram,konnektör yanması,devasa boyutlar,orta ve alt segmentte yüksek fiyatlar
atx5.0/16 pin: Pahalı psu,konnektör yanmaları
pcie 5.0 ssd:aşırı ısınma
Fiyatlardan bahsetmiyorum bile.

Hocam eksik bilgin var

ryzen 7900x kullanıyorum aşırı ısınma problemim olmadı hiç 360 mm sogutucuyla 70-80 dereceyi full yük altında ancak gordüm. Custom soğutmada ekran kartından gelen suyla 60 derecenin üzerini görmedim. evet eski nesile göre daha sıcak çalışıyor olabilr ama dediğin problemlerin yarısıyla hiç karşılaşmadım. anakart fiyatları sadece işlemciyle bağlantılı bir konu değil kullanılan teknolojiler dünyadaki ekonomik koşullar direkt etkileyebilecek bir çok faktör var. Yanma konusu ise tamamen anakart üreticilerinin yanlış voltaj vermesi sonucu 70003dx işlemcilerde oluşan geçiçi bir problemdi çözdüler.

rtx4000 e baktıgımız da 3000 ile genel olarak aynı veya yakın tdp değerlerine sahip. konnektor yanması sokete tam oturtmamaktan kaynaklı kullanıcı hatası 6 aydır 4090 kullanıyorum ve çoğunlukla full yükte kullandım herhangi bir yanma yaşamadım.

atx3.0 psu lar ise her fiyat bandında bulunuyor zaten 850w altında bır atx 3.0 psu bulamazsın suanda

pci 5 ssdler zaten yeni daha çoğu prototip aşamasında henüz olgunlaşmamış bir teknoloji olgunlaştıktan sonra ısınma sorunu daha az olacağı görüşündeyim.

ürün fiyatları dünyada da arttı ama asıl bize etki eden döviz kurlarındaki artış oldu

Yavuzkagan42

Pro Üye
Uzman
Konular
46
ModArt Kredi
0
Hocam eksik bilgin var

ryzen 7900x kullanıyorum aşırı ısınma problemim olmadı hiç 360 mm sogutucuyla 70-80 dereceyi full yük altında ancak gordüm. Custom soğutmada ekran kartından gelen suyla 60 derecenin üzerini görmedim. evet eski nesile göre daha sıcak çalışıyor olabilr ama dediğin problemlerin yarısıyla hiç karşılaşmadım. anakart fiyatları sadece işlemciyle bağlantılı bir konu değil kullanılan teknolojiler dünyadaki ekonomik koşullar direkt etkileyebilecek bir çok faktör var. Yanma konusu ise tamamen anakart üreticilerinin yanlış voltaj vermesi sonucu 70003dx işlemcilerde oluşan geçiçi bir problemdi çözdüler.

rtx4000 e baktıgımız da 3000 ile genel olarak aynı veya yakın tdp değerlerine sahip. konnektor yanması sokete tam oturtmamaktan kaynaklı kullanıcı hatası 6 aydır 4090 kullanıyorum ve çoğunlukla full yükte kullandım herhangi bir yanma yaşamadım.

atx3.0 psu lar ise her fiyat bandında bulunuyor zaten 850w altında bır atx 3.0 psu bulamazsın suanda

pci 5 ssdler zaten yeni daha çoğu prototip aşamasında henüz olgunlaşmamış bir teknoloji olgunlaştıktan sonra ısınma sorunu daha az olacağı görüşündeyim.

ürün fiyatları dünyada da arttı ama asıl bize etki eden döviz kurlarındaki artış oldu
Size iyi silikon gelmiş olabilir.birçok incelemede 360mm ile 90 derece altına düşmüyor.Ya da pbo veya undervolt gibi bir ayar yapmış olabilirsiniz.4090'ın sorunu tam takılmamnın yanında bazılarında fabrika çıkışı lehimden ve malzeme kalitesinden kaynaklı sorunlar da var.Peki ben 16pin kullanan 4070 aldığımda neden hiç kullanmayacağım 200w için ekstra para ödeyeyim?

AlicanBen

Aktif Üye
Uzman
Konular
13
ModArt Kredi
0
Size iyi silikon gelmiş olabilir.birçok incelemede 360mm ile 90 derece altına düşmüyor.Ya da pbo veya undervolt gibi bir ayar yapmış olabilirsiniz.4090'ın sorunu tam takılmamnın yanında bazılarında fabrika çıkışı lehimden ve malzeme kalitesinden kaynaklı sorunlar da var.Peki ben 16pin kullanan 4070 aldığımda neden hiç kullanmayacağım 200w için ekstra para ödeyeyim?
belkıde iyi silikona denk geldim :).pbo yada undervolt yapmadım. 4090 lardaki üretim problemlerı malesef üreticilerin hatası rog gibi en üst sınıf bir modelde bile hata olabiliyor ama bunu 4090 a bağlayamayız lehim hatası olanda da aynı 4090 (silikon kalitesinden ve üreticinin yapmış oldugu overclocktan bağımsız olarak aynı özellikteki) var düzgün olanda da ödemeyin zaten güncelleme yapmayı düşünmüyorsanız gereksiz olur 200w fazlası, atx3.0 psu zorunlu bir parça değil eski psu larla da uyumlu olabilmesi için coğu ekran kartlarının yanında dönüştürücü de gönderiliyor. kendi bilgisayarımı bir süre 850w rm850x ile beslemiştim hiç bir sorun yaşamadım atx3 psu çok şart değil

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.