Neler yeni

ModArt-M7 Sistem de Mavi Ekran Hatası alıyorum

ilker0708

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Dostlar herkese iyi günler dilerim. Geçtiğimiz aylarda ModArt-M7 adlı ürünü almıştım pc yi aldığımdan beridir mavi ekran hataları, kendiliğinden biosa geçme durumu oluyordu biosa geçince ssd gözükmüyordu en sonunda widows çöktü format attım bir süre sonra tekrardan mavi erkan almaya başladım konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilicek arkadaşlarımız var mı ? En son aldığım mavi ekran hatasını da paylaşıyorum.
PC Özellikleri:
İşlemci: Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: Asus Radeon RX 6650xt
Ram: GSKİLL RİPJAWS 16gb
SSD: Kioxcia 512 GB ssd

Ekli dosyalar

• 712395c3-1360-4e1d-823b-dda79ec3c625.jpg
    712395c3-1360-4e1d-823b-dda79ec3c625.jpg
    367.7 KB · Görüntüleme: 82
Moderatör tarafında düzenlendi:

ModArt-M7 Sistem de Mavi Ekran Hatası alıyorum

Sorunun ana kaynağı donanım veya yazılım hatasıdır.

CMD'yi yönetici olarak açın ve "sfc /scannow" komutunu çalıştırın. Daha sonra aynı sayfadan SS rica ediyorum.
3. parti yazılım kullanarak sürücüleri güncelliyorsanız kendiniz tüm sürücüleri güncelleyin.

Bunlar çözüm olmazsa sorun donanımsaldır.

Tabayea

Aktif Üye
Uzman
Konular
17
ModArt Kredi
0
Hocam söyle simdi zaten mavi ekrani sürekli almiyorum ornek vermek gerekirse pc actim kullandim kapattik bir sonrakinde mavi ekran alabiliyorum bazen bir iki hafta hic hata almadan kullaniyorum sonra sebepsiz birden mavi ekran goruyorum
Sırada Ssd var onu söküp başka bir Ssd takıp kullandın mı anlaşılır durum.

Coonterman

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
11
ModArt Kredi
0
1 ay önce pc aldım 2. El aynı ekran bendede oluyodu pc kasası rgb fanlı 3 önde 1 egzoz adam bağlarken psu da çıkış yokmuş gitmiş kendi fan çıkışı yaratmış sonrada kablonun birisini açık bırakmış oda gisip deyiyor sonra pc mavi ekran verip reset atıyo sonra 1 götürdük bulamadı 2.ye götürdük buldu sonrada sıkıntı çıkmadı.. yani kablolardan olur parçalardan olabilir denemen lazım levon abinin dediği gibi
Şimdi aldığın mavi ekran hatası hep aynı mı önce o önemli. Attığın resimde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası alıyorsun.
Bu hata nadiren yazılımsal olmakla birlikte genelde DONANIMSAL BİR Hatadan kaynaklı olur.

Bazı durumlarda güç kablolarının düzgün takılmaması yerine tam oturmaması durumlarında da bu hata görülebiliyor.
Bu sebeple ilk önce güç kaynağının kablolarını kontrol et. Kablolar düzgün takıldıysa güç kaynağını test etmenin yolunu bul besleme sorunları var mı yok mu diye.
Sonrasında Anakartının biosu muhakkak güncel olsun.
Sistemdeki ramleri tek tek takarak test et. Mesela 2 tane 8gb ram var tekini anakarta tak ve sistemi öyle aç hata verecek mi diye bak. Hata vermezse 2. rami tak onu dene.
Eğer 2 ram de de hata almıyorsan diğer donanımları kontrol etmen gerekir.

M.2 SSD yi çıkartıp farklı bir ssd ye windows kur dene.
Eğer onda da aynı hata da mavi ekran alırsan ekran kartına bak.
Ekran kartın yerine tam oturmuş mu ona bak sonrasında hatanın onda olup olmadığını anlaman için ekran kartını sök ve sistemde dahili gpu yer alıyorsa görüntüyü ondan alıp sistemi kullan. Hata vermezse sorun ekran kartında olabilir. Yani çok fazla deneyeceğin şey var 😂

Baktın ekran kartında da sorun yok dahili gpu dan çalıştırırken de hata veriyorsa artık son şey ne kalıyor ANAKART 😉

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
500 Saatte SSD' nin %2 sağlık kaybetmesi bana normal gelmedi açıkçası. Yedek depolama birimi var ise onu bir süreliğine kullanmanızı nacizane tavsiye edeceğim.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
224
ModArt Kredi
0
500 Saatte SSD' nin %2 sağlık kaybetmesi bana normal gelmedi açıkçası. Yedek depolama birimi var ise onu bir süreliğine kullanmanızı nacizane tavsiye edeceğim.
Kullanım süresi değil okuma yazma veri oranına göre sağlık oranı hesaplanır genelde.
500 saatte 300tb okuma yazma işlevi işlemi ile diskin sağlığını %20 ye bile düşürebilirsin 😃 şimdi kendisi kaç defa Windows kurdu güncelleme yaptı driver kurdu etti 500 satte %2 Kioxia gibi ssd ler için bence çok normal.

topalsolucan

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Dostlar herkese iyi günler dilerim. Geçtiğimiz aylarda ModArt-M7 adlı ürünü almıştım pc yi aldığımdan beridir mavi ekran hataları, kendiliğinden biosa geçme durumu oluyordu biosa geçince ssd gözükmüyordu en sonunda widows çöktü format attım bir süre sonra tekrardan mavi erkan almaya başladım konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilicek arkadaşlarımız var mı ? En son aldığım mavi ekran hatasını da paylaşıyorum.
PC Özellikleri:
İşlemci: Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: Asus Radeon RX 6650xt
Ram: GSKİLL RİPJAWS 16gb
SSD: Kioxcia 512 GB ssd
Temiz düzgün bir usb ile format atmayı dene drıverların guncel oldugundan emın ol sanırım bırdaha mavı ekran hatası almayacaksın

ilker0708

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Temiz düzgün bir usb ile format atmayı dene drıverların guncel oldugundan emın ol sanırım bırdaha mavı ekran hatası almayacaksın
Dediklerinin hepsini yaptım hocam yarin pc yi aldigim yere goturucem bir de onlar baksin bozuk parca vs falan mi var diye.

ilker0708

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Minidump dosyalarını paylaşır mısın?

Minidump dosyaları C:\Windows\Minidump klasöründe bulunur ve DMP uzantılıdır.

1. Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun. İsmi önemli değil.
  2. C:\Windows\Minidump klasörüne girin ve buradaki bütün DMP dosyalarını seçip Masaüstünde oluşturduğunuz klasöre kopyalayın.
  3. Bütün dosyaları seçin ve sağ tıklayıp "Add to archive... / Arşive ekle..." komutunu verin. Tamam dediğinizde bütün dosyalar sıkıştırılıp tek dosya yapılacak.
  4. Şimdi sıkıştırılmış bu dosyayı aşağıdaki servislerden herhangi birine, herkese açık olacak şekilde yükleyin ve indirme bağlantısını bizimle paylaşın:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
bugün BF1 e girdim sonrasında eran hata verdi ve dump dosyası oluşmuş hocam.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0

CMD'yi yönetici olarak açın ve "sfc /scannow" komutunu çalıştırın. Daha sonra aynı sayfadan SS rica ediyorum.
3. parti yazılım kullanarak sürücüleri güncelliyorsanız kendiniz tüm sürücüleri güncelleyin.

Çözüm

ilker0708

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0

Hocam dediğniz komutu çalıştırdım. 3.parti yazılım hiç kullanmadım hocam.

Ekli dosyalar

• scannow.PNG
    scannow.PNG
    19.6 KB · Görüntüleme: 60

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.