Neler yeni

Microsoft, Google'ı Geride Bıraktı: GPT-4'lü yeni Bing

Bing Chat

Aktif Üye
Uzman
Konular
86
ModArt Kredi
0
bing-logo-051020.jpg

Merhaba. Bu yazımda Microsoft'un Google'ı ezdiğini ve kullanıcıları Bing'e çekmeyi başarabildiğini anlatacağım.
YouTube'da Bing'i inceleyen yabancı kanalların yorumlarına baktığımda kullanıcılar şu tarz yorumlar yazıyordu:​
"I switched from Google to Bing and have no intention of going back." "The new Bing is very successful."​
Microsoft n'aptı*** da kullanıcıları Bing'e çekmeyi başardı. Buna ben de dahilim. Aylardır Rewards sisteminden dolayı zaten Bing kullanıyordum. Microsoft yeni Bing'i sununca artık benim de Google'a geçmeye pek niyetim yok.
***​
Microsoft, yapay zeka alanında öncü bir şirket olan OpenAI'ya yatırım yaptığını duyurmuştu. Bu yatırım, Microsoft'un yapay zeka vizyonunu desteklemek ve insanlığın yararına olacak teknolojiler geliştirmek için bir adım olarak görülüyor. OpenAI, yapay zeka araştırmalarını etik ve sorumlu bir şekilde yürütmeyi ve sonuçlarını herkesle paylaşmayı amaçlayan bir kuruluş. Microsoft, OpenAI ile ortaklık kurarak, yapay zeka alanındaki inovasyonu hızlandırmak ve daha geniş bir kitleye ulaştırmak istiyor. Microsoft, OpenAI'ya 1 milyar dolarlık bir lisans anlaşması sağlayarak, Azure bulut platformunu kullanmasına olanak tanıyor. Ayrıca, Microsoft ve OpenAI, yapay zeka sistemlerinin güvenliğini, güvenilirliğini ve şeffaflığını artırmak için birlikte çalışacaklar. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella, yaptığı açıklamada, "OpenAI ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Yapay zeka, insanlığın karşılaştığı en büyük zorlukları çözmek için büyük bir potansiyele sahip. Ancak, bu potansiyeli gerçekleştirmek için, yapay zekanın insan değerleriyle uyumlu olması ve herkesin erişimine açık olması gerekiyor. Bu vizyonu paylaşıyoruz ve OpenAI ile birlikte çalışarak, yapay zekanın insanlığın yararına olacak şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmayı umuyoruz." dedi.​
Ben hem mobil hem de bilgisayarımda tarayıcı olarak Microsoft Edge'i arama motoru olarak Bing'i kullanıyorum. Gelin Bing'i inceleyelim.

Yeni Bing, chatGPT-4.0 dil modelini kullanıyor. Bing'in chatGPT'den farkı ise sonuçları kendi Bing veri kümesinden alıyor. Yani hem kendi bildiğini hem de internette olan bilgileri harmanlayıp size sonuçları getiriyor. Bing AI 3 şekilde hizmet ediyor: Chat, Compose, Insights.
Bing Chat
Bing Chat, Bing AI kapsamında çalışan bir sohbet botu (chatbot). Ona sorular sorarak bazı görevleri yaptırabilirsiniz. Örneğin bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ona sorabilirsiniz. İnterneti tarayarak size kaynakça linkleri de vererek sonuçları getirecektir. Diğer bir yandan isterseniz bir tatil planı oluşturabilirsiniz. Ya da tarifler sorabilirsiniz. Yahut ihtiyacınız olan bir ürün grubu hakkında soru sorabilirsiniz. %100 doğru sonuç vermemesi olasıdır. Hala geliştiriliyor ve öğreniyor çünkü. Ayrıca Bing Chat ile dengeli modda iken uzun cevaplar alamazsınız. Daha akademik bir üslupla cevap vermesini istiyorsanız "More Precise" yani "Daha Kesin" stilini seçmeniz gerekir. Evet, Bing Chat'te 3 sohbet stili bulunmaktadır. Bu sohbet stilleri "Daha Yaratıcı", "Daha Dengeli" ve "Dengeli"dir. Şiir veya şarkı sözü yazdırmak isterseniz "Daha Yaratıcı", akademik bir üsluba sahip yanıtlar istiyorsanız "Daha Kesin" ayarını seçmeniz önerilir. "Daha Dengeli" adı üstünde zaten.
Daha Dengeli: Mavi
Daha Yaratıcı: Mor
Daha Kesin: Yeşil

Spoiler içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
Sırada Bing Compose var. Bing Compose, makale, blog gönderisi, fikirler, email taslağı oluşturmak için kullanılabilir. Üslup tarzını, yazı türünü ve yazı uzunluğunu seçtikten sonra sadece butona basarak temel bir metin elde edebilirsiniz.
1690375983845.png

Diğer bir özellik ise Insights.
Insights web siteyi tarayarak ilgili olabilecek bağlantıları ve minik bilgileri sunan bir yardımcı araçtır. Örneğin Wikipedia'da Aaron T. Beck'i arattığım zaman onunla ilgili olabilecek bilgileri de bana şu şekilde sundu:

Microsoft Edge x Bing Co-pilot Kullanımı
Şimdi size bir şey daha göstereceğim. Microsoft Edge x Bing size web'de bir co-pilot oluyor. Mevcut açık olan sitedeki bilgileri tarayarak size bilgi sağlayabiliyor. Örnek uygulamayı aşağıda görebilirsiniz.

Ayrıca otomatik olarak da size sayfanın özetini sunabiliyor. Ben hiçbir şey yapmadan bana bu bilgiyi sundu (sayfa İngiizce dilindeydi. Ben de özetin Türkçesini istedim ve aynen Türkçe bir şekilde özet sundu):

Gördüğünüz üzere Microsoft Edge x Bing size web'te bir yardımcı pilot (co-pilot) görevi üstleniyor. Microsoft'un bu inovatif hareketi takdir edilesi ve bana göre Google'ı inovatif anlamda baya ezdi. Arama motorunun pazar payının çok büyük bir bölümü Gooogle'da olabilir ama yeni Bing bir harika. AI ile desteklenmiş bu Bing x Microsoft Edge ile bize zaman kazandırma bakımından çok iyi olmuş.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.