Neler yeni

Rehber IPhone X ısınma problemlerinin esas sebebi

Berkin AYRAL

Don't Surrender
Süper Moderatör
Konular
347
ModArt Kredi
0
iphonex_front_back_glass_big.jpg.large.jpg

iPhone X ile ilgili son zamanlarda telefonun aşırı ısınmasına dair bazı şikayetler gördüm. Eski bir iPhone X kullanıcısı olarak bende bir iki kelam etmek isterim bu konuda detaylıca.

iPhone X bundan tam 5 sene önce Kasım 2017 de satışa sunulmuş bir cihaz. Yani bu sene sonunda telefon tam 6 yaşında olacak. Bu telefon çıktığı yıl için ve kendisinden sonra çıkacak iPhone modelleri için bir kilometre taşıydı. İlk iPhone'dan sonra ki abartmıyorum şu an bile en devrimsel iPhone modeli. Bu sürede hani iPhone 6 falan çıktı işte kasalar büyüdü ama iPhone X apayrı bir seviyeydi.

Ben burada iç dizaynına değinmek istiyorum özellikle. İlk iPhone modelinde anakart çift katmanlı yapıdaydı. İki adet farklı görevlere sahip PCB'nin birbirine lehimlenmesiyle oluşturulmuş bir anakarta sahipti. Bu anakart dizaynını iPhone 3G'den sonra bir daha kullanmadılar ta ki iPhone X çıkana kadar. iPhone X ilk kez OLED ekranla kullanan, Face ID gibi karmaşık teknolojilere sahip cihazdı. Bu kadar teknolojiyi de uzun düz bir PCB'ye sığdırmak zor ve boşa alan masrafıydı.

947f3d8e5a.jpg.500x500.jpg

iPhone X ile gelen bu anakart tasarımını bugün 14 Pro da bile görebilirsiniz çünkü oldukça kompakt ve telefonun içinde yer kaplamıyor. Bu sayede bataryaya da alan açılmış oluyor.

Ve Apple bu anakart dizaynını ilk kez deniyordu 2007 yılından beridir. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Apple bir şeyi genellikle ilk kez denediğinde o şey mutlaka sorunlu oluyor. iPhone 4 de yeni kasaya geçtiler anten sorunu oldu, 6 da yine kasa değişti bükülme sorunu oldu, 7 serisinde ilk kez stereo hoparlör kullanıldı bugün 7 serisinde ses arızaları çok yaygın. Anlayacağınız günümüzde ki iPhone X'e dair problemlerin çoğu telefonun değişen ve daha önce denenmemiş iç dizaynında yatıyor. Telefon Apple için oldukça deneyseldi. Zaten bu cihazda yaptıkları hataları da sonra ki modellerde düzelttiler. 5 yaşında bir cihazın kabul etmek gerekir ki artık termal başarımı da oldukça zayıf. Bu da iPhone X'in anakartının ayrıca termal anlamda da sıkıntılı olduğunu gösteriyor. Gerekenden daha fazla performans isteyen kötü optimize edilmiş sürekli kaynak harcayan uygulamalar da cihazın bu zayıf yönünden ötürü aşırı ısınma problemine neden oluyor.

Kısaca özetlemek gerekirse iPhone X deneysel bir cihazdı. Apple'ın sonradan çıkaracağı üst segment modeller için bir demoydu. Bundan kaynaklı problemler olması doğal karşılanabilir. Günümüz de gittikçe zorlaşan ve gereksinimlerin arttığı bu dijital dünya da maalesef iPhone X sınıfta kaldı. Çıktığı dönem güzel bir cihazdı, uzun vadede de sorunları ortaya çıktığı için günümüzde pek de alınabilir bir model değil. Benim kullandığım sürede de telefon ısındığı için lag oluşuyordu normal basit bir iş yaparken bile. Telefonu yaz aylarında hava o gün çok sıcaksa dışarıda 15 dakikadan fazla kullanmak mümkün değildi. İşte bunun sebebi anlattığım gibi iPhone X'in anakartının başarısız termal performansıdır.

Kaynak: TP kullanıcısı Mr. Jacked

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.