Neler yeni

Yardım İdeal işlemci ve ekran kartı sıcaklığı ne olmalı ?

erdogankocc

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Herkese iyi günler geçtiğimiz günlerde yeni sistem topladım.Öncelikle sistem parçaların yazıyorum.
Kasa: Performax Warmech (lian li o11 dynamic e aynı görünüm neredeyse)
Anakart: Msi b550m mortar wifi
İşlemci: Ryzen 5600x
Ram: Gskill 2x32 trident z neo
Ekran kartı: Gigabyte 3080Tİ vision
Power: Corsair 850w 80+ gold White
İşlemci Soğutucu: Thermaltake TH360 Snow Sıvı soğutucu

İlk defa bu kadar yüksek maliyetli bir sistem ve donanıma sahip olduğum için çok fazla bir bilgim yok. Kasa olarak performax warmech (Lian li kasasına benzer) tercih ettim görüntü ve fiyat olarak. Şuan için sıvı soğutmanın fanları ile birlikte 10 adet fan mevcut. Bunların 3 tanesi alt bölüme temiz hava için yerleştirdim. 1 adet arka bolüme egzoz olarak yerleştirdim. 3 adet sıvı soğutmaya takılı dışarıya üfleyecek şekilde kasanın tepesine montajladım. Kalan 3 adet fanıda kasanın yan bölümüne yine dışarıya üfleyecek şekilde montajladım. İlk defa bu şekilde bir sistem kullanacağım sıvı soğutmada kullanmadım önceden. İşlemci ve Ekran kartı sıcaklığı boşta ve yükte kaç derecelerde olmalı? Dalganma olmalımı sıcaklarda ?

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
üreticilerin önerdiği standart işlemci ve ekran kartı sıcaklığı boştayken 40 ile 60 derece
yük altındayken ise 60 ile 85 derece aralığında olmasını normal olarak kabul ediyorlar
tabiki bu öneriyi stok soğutucu değerleri olarak ele almak gerekiyor
ama işlemcin boştayken 60 yük altındayken de 95 derecenin üstüne çıkıyorsa sıkıntı var demek oluyor
senin bileşenler işlemciyi iyi soğutur ama amd işlemcilerde kronik bir sıçaklık değeri var ne kadar doğru veya yanlış tartışılır
sıçaklık değeri tutarsız yüke girdiğinde 98 dereceleri görüyor hayırlı olsun kardeşim korkma bas power tuşuna :)

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Ekran karınız tam yük altında 80-85 dereceyi geçmemesi gerekir.
Çeşitli oyunlarda 3080TI 65 ila 75 derece arasında gidip geliyor.

erdogankocc

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
3 farklı model fan var şuan kasanın içinde ve hız kontrolcüleride farklı. Fan ayarlarıyla oynayarak en uygun sıcaklığım boştayken işlemci 30-40 bandında nadiren 40 45 civarına anlık çıkabiliyor. Oyun vs oynarken cyberpunk gibi 2kda 50 60 arası nadiren 65 görüyor. Ama şöyleki sıvı soğutucu hep tam yükte çalışıyor 3000 rpm bandında. Ekran kartım ise boşta 38 45 arası oyun oynarken 55 65 bandında. Test yaptığımda ise işlemci testinde 60 65 bazen anlık 70 görüyor. Ekran kartı furmark testınde ise 67 68 civarlarında. Yine ikisini de aynı anda teste soktuğumda ise sıcaklık değerleri bu yazdıklarımı geçmiyor. Kafama takılan sadece sıvı soğutma sürekli çalışıyor yüksek devirde ilk defa kullandığım içinde pek fazla bu konuda bilgi sahibi değilim. Aynı şekilde bu kadar çok fanlı bir kasa kullanmamıştım sizce bu yazdığım şekilde kasa hava akışı uygunmudur ? 3 tanesi alt bölüme temiz hava için yerleştirdim. 1 adet arka bolüme egzoz olarak yerleştirdim. 3 adet sıvı soğutmaya takılı dışarıya üfleyecek şekilde kasanın tepesine montajladım. Kalan 3 adet fanıda kasanın yan bölümüne yine dışarıya üfleyecek şekilde montajladım.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
3 farklı model fan var şuan kasanın içinde ve hız kontrolcüleride farklı. Fan ayarlarıyla oynayarak en uygun sıcaklığım boştayken işlemci 30-40 bandında nadiren 40 45 civarına anlık çıkabiliyor. Oyun vs oynarken cyberpunk gibi 2kda 50 60 arası nadiren 65 görüyor. Ama şöyleki sıvı soğutucu hep tam yükte çalışıyor 3000 rpm bandında. Ekran kartım ise boşta 38 45 arası oyun oynarken 55 65 bandında. Test yaptığımda ise işlemci testinde 60 65 bazen anlık 70 görüyor. Ekran kartı furmark testınde ise 67 68 civarlarında. Yine ikisini de aynı anda teste soktuğumda ise sıcaklık değerleri bu yazdıklarımı geçmiyor. Kafama takılan sadece sıvı soğutma sürekli çalışıyor yüksek devirde ilk defa kullandığım içinde pek fazla bu konuda bilgi sahibi değilim. Aynı şekilde bu kadar çok fanlı bir kasa kullanmamıştım sizce bu yazdığım şekilde kasa hava akışı uygunmudur ? 3 tanesi alt bölüme temiz hava için yerleştirdim. 1 adet arka bolüme egzoz olarak yerleştirdim. 3 adet sıvı soğutmaya takılı dışarıya üfleyecek şekilde kasanın tepesine montajladım. Kalan 3 adet fanıda kasanın yan bölümüne yine dışarıya üfleyecek şekilde montajladım.
Anlattıklarına göre sıcaklık derecelerin gayet normal iyi derecelerde seyrediyor.
Sıvı soğutmanın sürekli tam yükte çalışması konusunda Levon Turaç ModArt Levon hocam size gerekliyi bilgiyi verecektir tecrübe bakımından

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
işlemci sıvı soğutucunun radyatör fanlarını çalıştığı devir CPU sıcaklığına göre azalıp artması daha iyi olurdu lakin sürekli yüksek devirde çalışıyor demeniz biraz kafamı karıştırdı bağlantı tipini nasıl yaptınız bilmiyorum ama radyator fanını biosda cpu sıcaklığına göre rpm ayarını yapsaydın daha iyi olurdu boştayken bile sürekli yüksek devirde çalışması ilerde ne gibi sorunlar çıkartır merak ediyorum

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
11
ModArt Kredi
0
Herkese iyi günler geçtiğimiz günlerde yeni sistem topladım.Öncelikle sistem parçaların yazıyorum.
Kasa: Performax Warmech (lian li o11 dynamic e aynı görünüm neredeyse)
Anakart: Msi b550m mortar wifi
İşlemci: Ryzen 5600x
Ram: Gskill 2x32 trident z neo
Ekran kartı: Gigabyte 3080Tİ vision
Power: Corsair 850w 80+ gold White
İşlemci Soğutucu: Thermaltake TH360 Snow Sıvı soğutucu

İlk defa bu kadar yüksek maliyetli bir sistem ve donanıma sahip olduğum için çok fazla bir bilgim yok. Kasa olarak performax warmech (Lian li kasasına benzer) tercih ettim görüntü ve fiyat olarak. Şuan için sıvı soğutmanın fanları ile birlikte 10 adet fan mevcut. Bunların 3 tanesi alt bölüme temiz hava için yerleştirdim. 1 adet arka bolüme egzoz olarak yerleştirdim. 3 adet sıvı soğutmaya takılı dışarıya üfleyecek şekilde kasanın tepesine montajladım. Kalan 3 adet fanıda kasanın yan bölümüne yine dışarıya üfleyecek şekilde montajladım. İlk defa bu şekilde bir sistem kullanacağım sıvı soğutmada kullanmadım önceden. İşlemci ve Ekran kartı sıcaklığı boşta ve yükte kaç derecelerde olmalı? Dalganma olmalımı sıcaklarda ?
İşlemci en sıcak çekirdek 85 in altında
Ekran kartı hot spot 85 in altında
gayet ideal

erdogankocc

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
işlemci sıvı soğutucunun radyatör fanlarını çalıştığı devir CPU sıcaklığına göre azalıp artması daha iyi olurdu lakin sürekli yüksek devirde çalışıyor demeniz biraz kafamı karıştırdı bağlantı tipini nasıl yaptınız bilmiyorum ama radyator fanını biosda cpu sıcaklığına göre rpm ayarını yapsaydın daha iyi olurdu boştayken bile sürekli yüksek devirde çalışması ilerde ne gibi sorunlar çıkartır merak ediyorum
hocam radyator fanlarını cpu fan girişine taktım sıvı soğutmanın soketini pump fan a taktım hwmonitorde pump fan olarak görünüyor ve son gaz çalışıyordu kurcalaya kurcalaya bugun ayarları daha iyi oturttum sanırım. şuanda sıcaklığa göre artıp azalıyor deviri tüm fanların. sıcaklıklar stabil hale geldi iyice çok dalgalanma olmuyor şimdilik. bir kaç farklı oyunlarda 2 k ayarlada zorlayabildiğim kadar zorlayacağım bakalım nasıl seyredecek sıcaklıklar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.