Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rehber Google Lens Nedir ?

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Katılım
26 Eki 2022
Konular
300
Mesajlar
1,562
Çözümler
1
Puanları
11,883
Google Lens, yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri sayesinde cihazınızın kamerasını kullarak birçok işlemi yapmanızı sağlayan bir Google ürünüdür.

Google Lens Nedir?​

Google Lens, yapay zeka destekli arama teknolojisidir. Google, bu teknolojisiyle kullanıcılarının işini kolaylaştırmak amacını hedefleyerek hem görselleri hem de metinleri kolay bir şekilde arama yapmasını sağlamak amacıyla hayata geçirmiştir.

Google Lens Ne İşe Yarar?​

Kullanıcıların Google Lens’i özellikle tercih etmelerindeki sebeplerden biri görsel aramalar ve çeviri için. Örnek vermek gerekirse telefonunuzda tarihi bir binayı fotoğrafını çekerseniz bina hakkında bilgi alabilirsiniz. Ya da bir web sitesinde bir elbise beğendiniz ve ekran görüntüsünü aldınız. Bu elbiseye benzer ürünler keşfetmek ya da farklı bir rengini arıyorsunuz. İşte bu durumda da Google Lens’i tercih edebilirsiniz.

Google Lens Nasıl Kullanılır?​

Google Lens’i kullanarak telefonunuzun objektifini bir nesneye tuttuğunuzda Google Lens o objenin ne olduğunu anlayabilir ve hatta o obje hakkında size öneriler de sunabilir. Google Lens sayesinde etrafınızdaki yerleri keşfedebilir, akıllı bir şekilde kameranızı doğrulttuğunuz objede yer alan metni seçebilirsiniz.

Google Lens Kullanım Alanları Nelerdir?​

Google Lens’in yapay zeka ve makine öğrenmesi desteğiyle günlük hayatta ihtiyacımız olan birçok işlemi yalnızca telefonumuzun kamera lensini kullanarak gerçekleştirebiliyoruz.

Google Lens’in yapabileceklerini şu şekilde listeleyebiliriz:  • Google Lens Çeviri (Google Translate) : Google’ın çeviri hizmetleri uzun yıllardır hayatımızda. İlk başlarda bazı diller için çok iyi çalışmasa da gün geçtikçe çok daha iyi bir hal alıyor. Bizler de artık Google Lens sayesinde kameramızı çevirmek istediğimiz metne doğrulttuğumuzda canlı olarak çevirisini görebiliyoruz.


  • Alışveriş: Bu özellik sayesinde günlük hayatta beğendiğiniz bir ürüne kameranızı tuttuğunuzda Google Lens sizin için o ürünü ve benzerlerini sizlere sunabiliyor. Bu da özellikle günlük hayatta karşılaştığımız bir ürün hakkında fiyat araştırması yapmamızı veya diğer varyasyonlarını görmemizi oldukça kolaylaştırıyor.


  • Akıllı Metin Seçimi: Google Lens sayesinde kameranızı bir metne doğrulttuğunuzda metni kelimelere bölebilir ve dilediğiniz kısmı seçtikten sonra kopyalama veya arama gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin günlük hayatınızda kağıtta yazan metnin bir kısmını telefonunuzdaki notlara eklemek istiyorsunuz. Bu işlemi Google Lens ile kolayca tamamlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google Lens ile o metni taramak ve ilgili kısmı seçmek olacaktır.


  • Google Lens ile Arama: Yukarıda belirttiğim akıllı metin seçimini kullanarak Google’da aramak istediğiniz metni Google Lens ile taradıktan sonra internette arayabilir ve sonuçları inceleyebilirsiniz.


  • Yakındaki Yerler : Bu özellik ile örneğin kameranızı bir binaya doğrulttuğunuzda Google Lens o binayı algılayabilir ve sizlere yapı hakkında bilgiler sunabilir. Örneğin kameranızı doğrulttuğunuz bina ticari veya sanatsal bir yapı ise o yapı hakkında sizlere Google Maps’ten aldığı bilgileri verebilir ve kullanıcıların incelemelerini sizlere gösterebilir.


  • Google Lens Görsel Arama: Görsel arama özelliği sayesinde Google görsellerde gördüğünüz bir görselin benzerlerini de Google Lens ikonuna tıklayarak arayabilirsiniz. Bu özellik ile hem dijital ortamda hem de günlük hayatta gördüğünüz görselleri gayet kolay bir şekilde bulabilir ve hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
google-lens-nasıl-kullanılır
Google Lens Çeviri Hangi Dilleri Destekliyor?​

Google bu konuda yine farkını ortaya koyuyor. Dünya üzerindeki 100’den fazla dilde çeviri yapmayı sağlamaktadır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.