Neler yeni

Füzyon Enerjisi Nedir?

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Modart Moderatör
Katılım
3 Kas 2022
Konular
57
Mesajlar
513
Çözümler
3
Tepkime puanı
284
Puanları
2,883
Konum
Amasya, Türkiye
Füzyon enerjisi, enerji üretmek için ısı üretmek amacıyla
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
kullanarak enerji üretildiği bir
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
biçimidir. Füzyon tepkimeleri, daha hafif bir
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
birleştirerek enerji açığa çıkararak daha ağır bir çekirdek oluşturur. Bu enerjiyi kullanmak için tasarlanan cihazlara füzyon reaktörleri denir. Füzyon, güneşin enerji kaynağıdır. Elbette, burada Dünya'da füzyondan güç üretmek güneşte olduğundan çok daha zordur. Orada, muazzam ısı ve yerçekimi basıncı, belirli atomların çekirdeklerini daha ağır çekirdeklere sıkıştırarak enerji açığa çıkarır. Örneğin, iki hidrojen izotopunun tek proton çekirdekleri, daha ağır helyum çekirdeği ve bir nötron oluşturmak için bir araya getirilir. Bu dönüşümde, Einstein'ın ünlü denklemi E = mc 2 ile ölçüldüğü gibi, küçük bir miktar kütle kaybedilir, enerjiye dönüştürülür .

Toprağa bağlı reaktörler, güneşin iç kısmındaki yüksek basınçlara ulaşamaz (bu tür baskılar, Dünya üzerinde yalnızca yakıtı sıkıştırmak için bir fisyon patlamasından gelen radyasyonu kullanan termonükleer silahlarda elde edilmiştir). Ancak, özellikle döteryum (bir proton ve bir nötron ile) ve trityum (bir proton artı iki nötron) olarak bilinen daha ağır hidrojen formları kaynaşmışsa, daha düşük basıncı telafi etmek için güneşinkinden çok daha yüksek sıcaklıklar yaratılabilir.

Döteryum, nispeten nadir görülen bir hidrojen formudur, ancak su - her biri iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomu içeren su - döteryum kaynaklarını esasen sınırsız hale getirecek kadar bol miktarda bulunur. Okyanuslar, kelimenin tam anlamıyla milyarlarca yıl boyunca dünyanın mevcut enerji ihtiyacını karşılayabilir.

Trityum ise radyoaktiftir ve doğası gereği son derece azdır. İşte burada lityum devreye girer. Basit nükleer reaksiyonlar lityumu döteryumla kaynaşması için gereken trityuma dönüştürebilir. Lityum, Dünya'nın kabuğunda kurşun veya kalaydan daha fazladır ve deniz suyundan daha fazla lityum elde edilebilir. 1.000 megawatt'lık füzyonla çalışan bir üretim istasyonu, yılda yalnızca birkaç metrik ton lityum gerektirir. Okyanuslar trilyonlarca metrik ton lityum içerdiğinden, milyonlarca yıl boyunca tedarik sorunu olmayacak.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Üst