Neler yeni

Rehber Dünya'nın en iyi 48GB RAM kiti

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Selamlar dostlar, bugun internetten G.skill in piyasada mevcut olan en iyi 48 GB lik kit'ini siparis ettim. Suan elimde olan 32 gb 6000 mhz kitinin yaninda neredeyse %30 civari daha fazla bant genisligi oldugu soyleniyor. Kitin teknik ozelliklerini assagiya birakiyorum;
  • G.Skill Trident Z5 RGB
  • DDR5 8000 MHz (PC5 64000)
  • Timing 40-48-48-128
  • CAS Latency 40
  • Voltage 1.35V
Bunun yaninda gordugum CL38 versiyonu ile birebir ayni kalitede bir ram tek farki benim aldigim kit in XMP voltaji 1.35 iken CL38 olanin XMP voltaji 1.45 di yani benim kiti alip XMP ayarlarinin ustune bi voltaj arttirirsam rahatlikla CL38 lere dusebilirim fakat bu kit i bilen ve kullanmis olan herkes her anakartin bu ram leri kolay kolay kaldirmayacagini bilir. Suan ki anakartim olan
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
ciddi anlamda basarili ve bir kac adet overclock rekoru kirmis olan bir anakart fakat bu yeni cikan 24/48 gb lik ram leri ne kadar destekleyip desteklemedigi henuz belli degil. Bu tarz ram leri alan kisiler genelde ASUS Z790 Apex yada
EVGA Z790 Dark Kingpin gibi dillere destan seviyedeki anakart lari kullanan tipler. Bahsettigimiz bu anakartlar web sitelerinde 8000+ mhz ram destegi sunan anakartlardir arkadaslar ve Z790 chipsete sahipler. Benim kullandigim anakart ise Z690 chipset li ve websitesinde 6800+ mhz ram destekledigi soylenilen bir anakart. Peki diyeceksiniz neden desteklemeyecegini bile bile bu ramlari aldin ? Cevap basit arkadaslar "Overclock". Internette bazi kisilerin benim anakart ile 8600 mhz gibi akil almaz hizlarda ramlari calistirdiklarini gordum. Fakat o 8600 mhz leri gorenlerin hepsinde 32gb lik kit vardi ve tahmin edeceginiz gibi 48 gb lik kit 32 gb lik kitlere kiyasla o kadar da stabil degil. En azindan suanda oyle degil. Turkiyede bu ram leri kullanan var mi bilmiyorum ama eger varsa ve bunu okuyorsa bana ulasabilir ve her turlu konuda yardim isteyebilir. Onceki ramlarim xmp si 6000 mhz cl36 iken overclock ile 7000 cl34 degerlerine stabil bir sekilde cikarttim ve de uzun bir suredir kullaniyordum fakat yeni kitim bana ulastiktan sonra eskilerini satmayi dusunuyorum zira hic iyi bir kit degildi Samsung M die 1.48 volt uzerine bile cikilmiyordu.

Ramlar elime gecer gecmez size ilk deneyimlerimi anlatacagim fotograflarla destekleyerek. Herkese iyi forumlar okudugunuz icin tesekkurler :)

Ekli dosyalar

• 1024.png
    1024.png
    217.8 KB · Görüntüleme: 60
  • bb.png
    bb.png
    514.1 KB · Görüntüleme: 63

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Sonunda kit geldi..
IMG_0777.jpg
IMG_0779.jpg

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
XMP nin calistigina hala inanamiyorum. Anakart sadece 6800 MHz XMP destekledigi soyleniyor fakat gorunen o ki cok daha fazlasina dayanabilecek kadar saglammis. Anakart gibi anakart..
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

IMG_0780.jpg

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Aksam saat 7-8 civari geldigi icin bugun cok fazla bi ayar yapamadim ama ilk izlenimim su;
8000 mhz de kusursuz calisiyor stabil ve gecikmesi 50-55 ns arasi cl36-34 arasi normal voltaj degerleriyle.
8200 yapmayi denedim test ederken yarim saatten sonra bir kac hata aldigim icin geri 8000 e dondum bugunluk ama 8200 yapsam bile sorun olmaz. 8400 MHz stabil yaptigimda buraya bi post daha acip butun sonuclari atacagim suanlik ayarlarim bunlar.
Screenshot_3.png

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Aksam saat 7-8 civari geldigi icin bugun cok fazla bi ayar yapamadim ama ilk izlenimim su;
8000 mhz de kusursuz calisiyor stabil ve gecikmesi 50-55 ns arasi cl36-34 arasi normal voltaj degerleriyle.
8200 yapmayi denedim test ederken yarim saatten sonra bir kac hata aldigim icin geri 8000 e dondum bugunluk ama 8200 yapsam bile sorun olmaz. 8400 MHz stabil yaptigimda buraya bi post daha acip butun sonuclari atacagim suanlik ayarlarim bunlar. Ekli dosyayı görüntüle 8469
Anakart intel olunca kusursuz çalışmaması mümkün değil :)

BuMiGG

Aktif Üye
Uzman
Konular
12
ModArt Kredi
0
Yanlış hatırlamıyorsam toplama videonda (kendine sistem topladığın video) 13900k lı sistem toplamıştın orada bir söz söyledin "intel seçmemde bir sebep var oda bende kalsın" gibisinden bu ve buna benzer sorunlarla uğraşmamak için mi tercih ediyorsun stabiliteden dolayı yani ?

8200 yapmayi denedim test ederken yarim saatten sonra bir kac hata aldigim icin geri 8000 e dondum bugunluk ama 8200 yapsam bile sorun olmaz. 8400 MHz stabil yaptigimda buraya bi post daha acip butun sonuclari atacagim suanlik ayarlarim bunlar. Ekli dosyayı görüntüle 8469
güle güle kullan bu arada ne iş yapıyorsan da hayırlı işlerin olsun :)

Bora62

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Bence boyle olmasi biraz daha ilgi cekici cunku diger Z690 Unify-x kullanicilarinin bir cogu 8000 MHz de 32gb kitlerle bile XMP acamiyor bu da overclock dunyasina farkli bir hava katiyor iste silicon lottery muhabbeti :)

Yanlış hatırlamıyorsam toplama videonda (kendine sistem topladığın video) 13900k lı sistem toplamıştın orada bir söz söyledin "intel seçmemde bir sebep var oda bende kalsın" gibisinden bu ve buna benzer sorunlarla uğraşmamak için mi tercih ediyorsun stabiliteden dolayı yani ?

güle güle kullan bu arada ne iş yapıyorsan da hayırlı işlerin olsun :)
Sagolasin hocam bi is yapmiyorum aslinda sadece hobim overclock yapmak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.