Neler yeni

Rehber Bilgisayar Donanımları

• Konbuyu başlatan S C O
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 12
  • Görüntüleme 866

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
CPU Nedir?
Temel olarak bilgisayar yönergelerini yorumlamak ve yazılım verilerini işlemekten sorumludur.
CPU Soğutucu Nedir?
CPU soğutucular, CPU'nun serin tutulması ve CPU'nun sistemin önemli bileşenleri korumak adına kapanmasına yol açacak şekilde aşırı ısınmasının engellenmesi için fanlardan ve soğutma ünitelerinden meydana gelir.
Ana kart Nedir?
Ana kart bir bilgisayardaki tüm bileşenleri barındıran platformdur. Hem bilgisayarın çeşitli bileşenlerini birbirine bağlar, hem de söz konusu bileşenler arasında iletişim ve aktarım görevlerini üstlenir.
RAM Nedir?
RAM verilerin geçici olarak depolanması için kullanılır; böylece CPU'nun sabit diskten verilere erişme hızı artırılır. Hem bellek kapasitesi, hem de bellek frekansı bilgisayar performansını etkileyen unsurlardır.
Grafik Kartı Nedir?
Grafik kartı bilgisayardan aldığı verileri bir görüntü ve renk olarak gösterir.
HDD İle SDD Arasındaki Fark Nedir?
Hem HDD hem SDD bilgisayarda depolama aygıtlarıdır.
(HDD): Uygun fiyatlıdır ve yüksek depolama kapasitesi sunar ancak nispeten yavaştır
(SSD): Daha düşük kapasiteli, orta boyutlu ve daha yüksek fiyatlı ancak daha hızlıdır.
Bilgisayarımın Çalışması için PSU'mda Kaç Watt Güç Olması Gerekir?
İhtiyacınız olan watt miktarı bilgisayar yapılandırmanıza bağlıdır; doğru PSU'yu seçmek amacıyla bilgisayarınızın ihtiyacı olan watt miktarını hesaplamak için ''
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
'' verdiğim link'den baka bilirsiniz arkadaşlar.
CPU Soğutucu Nasıl Seçilir?

Ana karttaki soketi destekleyen, uygun braketlere sahip bir CPU soğutucu seçin.
Her CPU soğutucu, üstesinden gelebileceği üst ısı çıkışı aralığını gösteren farklı bir ısıl tasarım enerjisi (TDP) değerini destekler. Daha güçlü olan CPU'ların stabil çalışmayı sağlamak için daha iyi soğutuculara ihtiyacı olur.
Kasanıza sığan bir soğutucu seçin. Güçlü soğutucular genelde büyük soğutma birimlerine sahip olur, dolayısıyla kasanıza diğer bileşenleri engellemeden sığacak bir soğutucu seçmeniz esastır.

KAYNAK;

By. Scout

Pro Üye
Uzman
Konular
0
ModArt Kredi
0
CPU Nedir?
Temel olarak bilgisayar yönergelerini yorumlamak ve yazılım verilerini işlemekten sorumludur.
CPU Soğutucu Nedir?
CPU soğutucular, CPU'nun serin tutulması ve CPU'nun sistemin önemli bileşenleri korumak adına kapanmasına yol açacak şekilde aşırı ısınmasının engellenmesi için fanlardan ve soğutma ünitelerinden meydana gelir.
Ana kart Nedir?
Ana kart bir bilgisayardaki tüm bileşenleri barındıran platformdur. Hem bilgisayarın çeşitli bileşenlerini birbirine bağlar, hem de söz konusu bileşenler arasında iletişim ve aktarım görevlerini üstlenir.
RAM Nedir?
RAM verilerin geçici olarak depolanması için kullanılır; böylece CPU'nun sabit diskten verilere erişme hızı artırılır. Hem bellek kapasitesi, hem de bellek frekansı bilgisayar performansını etkileyen unsurlardır.
Grafik Kartı Nedir?
Grafik kartı bilgisayardan aldığı verileri bir görüntü ve renk olarak gösterir.
HDD İle SDD Arasındaki Fark Nedir?
Hem HDD hem SDD bilgisayarda depolama aygıtlarıdır.
(HDD): Uygun fiyatlıdır ve yüksek depolama kapasitesi sunar ancak nispeten yavaştır
(SSD): Daha düşük kapasiteli, orta boyutlu ve daha yüksek fiyatlı ancak daha hızlıdır.
Bilgisayarımın Çalışması için PSU'mda Kaç Watt Güç Olması Gerekir?
İhtiyacınız olan watt miktarı bilgisayar yapılandırmanıza bağlıdır; doğru PSU'yu seçmek amacıyla bilgisayarınızın ihtiyacı olan watt miktarını hesaplamak için ''
'' verdiğim link'den baka bilirsiniz arkadaşlar.
CPU Soğutucu Nasıl Seçilir?
Ana karttaki soketi destekleyen, uygun braketlere sahip bir CPU soğutucu seçin.
Her CPU soğutucu, üstesinden gelebileceği üst ısı çıkışı aralığını gösteren farklı bir ısıl tasarım enerjisi (TDP) değerini destekler. Daha güçlü olan CPU'ların stabil çalışmayı sağlamak için daha iyi soğutuculara ihtiyacı olur.
Kasanıza sığan bir soğutucu seçin. Güçlü soğutucular genelde büyük soğutma birimlerine sahip olur, dolayısıyla kasanıza diğer bileşenleri engellemeden sığacak bir soğutucu seçmeniz esastır.

KAYNAK;
Eyvallah kardeşim. Bilmeyenler için öğretici kılavuz ve rehber niteliğinde güzel döküman olmuş...

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
By. Scout By. Scout,

İyi olmasına güzelde kardeşim Forum'da çok fazla konu var yani aradığımı pek bulamıyorum, Bende olmak üzere yeni gelen bir insan bu konuya adapte olması güçlük çeker çoğu konuları yanlış yere açar bu da çok fazla hatta ve bir süre sonra ihlal veya ban sebebi olur..

Bu tabi benim görüşüm siz eskisiniz size belki bu konular az geliyor olabilir ama yeni gelen bir insan için bu konular çok fazla..

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
Umut Nas Umut Nas Colorist Colorist

Eğer görürseniz bu yorumu eleştiri olarak algılamayın, Bunu lütfen bu benim görüşüm.

By. Scout

Pro Üye
Uzman
Konular
0
ModArt Kredi
0
By. Scout By. Scout,

İyi olmasına güzelde kardeşim Forum'da çok fazla konu var yani aradığımı pek bulamıyorum, Bende olmak üzere yeni gelen bir insan bu konuya adapte olması güçlük çeker çoğu konuları yanlış yere açar bu da çok fazla hatta ve bir süre sonra ihlal veya ban sebebi olur..

Bu tabi benim görüşüm siz eskisiniz size belki bu konular az geliyor olabilir ama yeni gelen bir insan için bu konular çok fazla..
Kardeşim sana tenkit de veya neden bu hususu açtın diye söylenen yok.

Ne alaka bunu şimdi deme gereksinime duydun ki ? Ben ona anlam veremedim. Ben eski falan değilim. Bende bu forumda yeni sayılırım..

Bende her gün yeni bir şeyler öğreniyorum bu forumda. Araştırıyorum bende sizin gibi...

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
Kardeşim sana tenkit de veya neden bu hususu açtın diye söylenen yok.

Ne alaka bunu şimdi deme gereksinime duydun ki ? Ben ona anlam veremedim. Ben eski falan değilim. Bende bu forumda yeni sayılırım..

Bende her gün yeni bir şeyler öğreniyorum bu forumda. Araştırıyorum bende sizin gibi...
Tamam.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
334
ModArt Kredi
0
S C O sCo,
Şimdi ne yapmamızı istiyorsunuz? Konu aşırı karışık durumda.

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
Umut Nas Umut Nas, Ben size bunu yapın veya şunu yapın demedim görüşümü size belirtim yoksa bu forum'da fikir özgürlük diye bir şey yok mu? Acaba.

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
334
ModArt Kredi
0
Umut Nas Umut Nas, Ben size bunu yapın veya şunu yapın demedim görüşümü size belirtim yoksa bu forum'da fikir özgürlük diye bir şey yok mu? Acaba.
Fikir özgürlüğü var tabii ki, ben sadece ne demek istediğinizi anlamadım.

By. Scout By. Scout, adlı kullanıcı rehberinizi beğendini belirtmiş.
Siz ise bu kısımda:
İyi olmasına güzelde kardeşim Forum'da çok fazla konu var yani aradığımı pek bulamıyorum, Bende olmak üzere yeni gelen bir insan bu konuya adapte olması güçlük çeker çoğu konuları yanlış yere açar bu da çok fazla hatta ve bir süre sonra ihlal veya ban sebebi olur.
Bir dert yanıyorsunuz ve sanırım konu yerine kategori demek istediniz. Bütün önerilerinizi öneri kısmına açabilirsiniz.

S C O

Aktif Üye
Uzman
Konular
37
ModArt Kredi
0
Umut Nas Umut Nas, Evet ' kategorilerden ' bahsettim, İnan bana bir şikayetim veya önerim olduğunda yazacağımdan emin olabilirsin. Rahatsızlık verdim kusura bakmayın sayın yönetici bey.. :D

Umut Nas

Moderasyon Ekibi
Süper Moderatör
Konular
334
ModArt Kredi
0

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.