Neler yeni

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Merhaba arkadaşlar bu içerikte Yurt dışından satın alımlar gerçekleştirdiğiniz
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
siparişlerinizde ürün iade sürecini detaylı bir şekilde anlatacağım sizlere.
Çünkü bazı kişiler ürün iadesi işlemini yapsa dahi kargo sürecini tamamlamadığından ötürü bu süreç uzuyor ve vakit kaybı yaşıyorlar.
Hatta ve hatta iade sürecinin zorlu olduğunu, işte kargoya gitmesi gerektiğini veya kargo ücretinin pahalı olup kendi cebinden çıkacağını düşünen çok arkadaşımız mevcut. Bu rehberde tüm bakış açınız değişecek 😉

Şimdi
üzerinden benim gibi bir sipariş verdiğinizi düşünelim ve siparişleri teslim aldınız fakat gelen ürün hasarlı, arızalı, yanlış veya beğenmediğiniz bir ürün oldu.
İlk yapmanız gereken site üzerinde sipariş ekranına gelip iade etmek istediğiniz ürünün sağ tarafında yer alan ''Return or replace items'' butonuna basmak.

2023-09-02_12h08_05.png

Çoklu siparişiniz mevcutsa iade etmek istediğiniz ürünün sol tarafında yer alan tiki işaretleyin ve neden iade etmek istediğinizi sağ tarafta yer alan bardan seçin.
Eğer iade sebebinize uygun seçenek burada yoksa da zaten açıklama yazacağız merak etmeyin :)
Not: Çoklu siparişteki tüm ürünleri iade edecekseniz eğer hepsini seçip her biri için aynı adımları ve açıklamayı ekleyin.

2023-09-02_12h13_25.png

1- Buradaki satıra İNGİLİZCE olarak iade sebebinizi yazın. İngilizce bilmiyorsanız
sitesini kullanabilirsiniz.
2- Gerekli açıklamayı yazdıktan sonra Continue Tuşuna basıp devam ediyoruz.

2023-09-02_12h15_36.png

Önemli olan kısma geliyoruz şu an. Bu alan iade işlemindeki talebinizle alakalı.
1- Ürünü kampanyalı aldınız fiyatı yükseldi ise ve arızalı gelmişse bence değişim mantıklı olabilir. Eğer değişim isterseniz bu seçeneği seçin.
Hemen bu seçeneğin altında yer alan tiki de işaretleyip arızalı ürünü 30 gün içinde iade edip yurt dışına göndermeyi kabul etmelisiniz. Ki tüm seçenekler için bu geçerli bir durum :)

2/3- Ürünü istemiyorsanız kesin şekilde para iadesi talep ediyorsanız ister Amazon.com hesap bakiyesine isterseniz de kayıtlı kartınıza geri yatırılmasını da bu alandan talep etmeniz mümkün.

4- Seçiminizi doğru yaptıktan sonra yine ''Continue'' Devam et diyip bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Rahat anlamanız için tarayıcıdan siteyi Türkçeye çevirip resim aldım :)

2023-09-02_12h20_42.png

Son ekranda ise Teslim aldığınız ve iade etmek istediğiniz ürünü nasıl yollamak istiyorsunuz diyor. Ben ''Ön Ödemeli DHL Teslim Alma'' seçeneğini seçiyorum genelde ve sizlere de bu aşamayı göstereceğim 😉

2023-09-02_12h31_21.png

İşte geldik olayın en can alıcı kısmı olan İade Ürünü Gönderim sürecine gelmiş bulunuyorum :)
Son ekranda İadenizi Onaylayın Tuşuna bastığınızda karşınıza İade Etiketini bastırabileceğiniz 2 sayfalık bir ekran ve yönergeler çıkıyor. Sizin için yine Türkçeye çevirdim.

2023-09-02_11h17_28.png
2023-09-02_11h17_49.png

İade edeceğiniz ürünü hazırlamadan önce bu sayfayı bastırın. Bastırdığınız sayfa da yer alan 2 tane İade Posta etiketini makasla kesin. Bu ikisini hazırladığınız iade paketinin üstüne yapıştıracaksınız. Veya kurye geldiği zamanda ona sorup yapıştırırsınız size kalmış.

En altta yer alan İade Yetki Fişini ise paketin içine koymanız lazım. Çünkü bu yetki fişindeki barkod iadenize ait kodu içeriyor. Paketinizi teslim alan Amazon firmasının çalışanları iade işlemini daha hızlı devreye sokması için bu Yetki Fişinin paket içinde olması çok önemli.

Tabi paketi hazırlamadan önce DHL sitesinden Teslim Alma Planması adımlarını uygulamanız lazım. Bu kısım biraz karışık gibi ama sorun değil.
Barkod sayfasında yönergeler ve link var. Ama DHL sitesinde üyelik açmanız ve My DHL üyesi olmalısınız.

1693650963499.png

My DHL üyesi olup giriş yaptığınızı varsaydıktan sonra alttaki linke veya yönergede yer alan linke tıklıyorsunuz.

Karşınızda gelen ekranda yapacaklarınızı tek tek anlatıyorum:
1- Alınma Tarihi Belirle sekmesini seçin.
2- Kargo Etiketi Oluşturma kısmında HAYIR yazılı olanı işaretleyin. Çünkü Amazon.com size bir etiket tanımladı bu DHL de otomatik tanımlanıyor.
3- Bu kısma Amazonun Etiket yazdırma sayfasında size verdiği Havayolu Konşimentosu (AWB) Numarasını girin. 2 üstte yer alan resimde mevcut :) Her iadede bu numara farklıdır bilginize bana verilen numarayı girmeyin sakın ha 😁
4- Sonrasında Ülke kodunuzu +90 olarak seçin ve telefon numaranızı sağ tarafa ekleyin.
Ve Sonraki tuşuna basıp devam edin.

2023-09-02_11h16_46.png

Sonraki adımda adres isim soy isim gibi adımların yer aldığı uzun bir ekran geliyor burada dikakt etmeniz gereken şeyler var yoksa işlem tamamlanmıyor.

2023-09-02_11h22_02.png

İrsaliye Numarası otomatik geliyor. Hatta DHL sitesinde kayıtlı olduğunuz için isim soyisim ve adres bilgilerinizde otomatik doluyor.
Fakat otomatik dolmasa dahi resimde olduğu gibi adres detaylarını girebilirsiniz. Bu kısımlarda MUHAKKAK İNGİLİZCE KARAKTER KULLANIN.

Burada sıkıntı çıkaran alan Posta kodu oluyor. Yaşadığınız İlçe'nin posta kodunu da girebilirsiniz fakat doğru olan Mahalle posta kodunu girmeniz.
Oturduğunuz Mahallenin Posta Kodunu öğrenmek için altta vereceğim PTT sitesini kullanabilirsiniz.

2023-09-02_13h56_00.png

Posta kodunuzu öğrendikten sonra resimde yer alan kısma yapıştırın ve size çıkan seçeneği seçin. Kendisi otomatik olarak 3 satırı da dolduracak. Yani Şehir, İlçe ve mahalle bilgisi girilmiş olacak.
Mail satırına dokunmayın orası otomatik olarak amazon.com mailinde geliyor.

2023-09-02_11h30_33.png

Adres tanımlaması bittiğinde sayfanın en altında yer alan paket ölçünüzü seçmelisiniz. Önce paket adetinizi sonra paketin kaç KG olduğunu yazın ve paket boyutu seçin. Mesela ben telefon kılıfını iade edeceğim için en küçüğünü seçtim.
2023-09-02_11h31_07.png

Paket boyutundan sonra ise Gönderinin ne zaman sizden teslim alınmasını istiyorsanız Tarihini ve zaman aralığını seçip (Schedule Pickup) Teslim Alımı Planla tuşuna basın.

2023-09-02_11h25_10.png

Ve valaaaaa işlem tamam 😊 Ücretsiz bir şekilde kapınıza kadar DHL kuryesi gelip sizden İade edeceğiniz paketi alıp Amazon.com'a ulaştırıyor.

2023-09-02_11h32_14.png

Umarım bu rehber yurtdışı amazon sitesinden alışveriş yapan ve iade konusunda çekingesi olanlara güzel bir rehber oluyor diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum.
Bu içerik için gerçekten emek verdim ve beğeninizi hakkettim umarım. ModArt PC Forumumuza destek olmak için de Üye olmanızı rica ediyoruz 🥰
Herkese iyi forumlar :)

Not: Bu içeriğin izinsiz kopyalanması, Orjinal görsellerimizin kullanılıp Uyarlanması ve referans linki gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Ekli dosyalar

• 2023-09-02_12h29_41.png
    2023-09-02_12h29_41.png
    43.3 KB · Görüntüleme: 111

The Foxy

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
16
ModArt Kredi
0
Aşırı detaylı ve güzel rehber olmuş, elinize sağlık.

Son düzenleme:

Ransorwime

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Eline sağlık Levon reis. Satıcının amazon veya başka bir şey olması sonucu değiştiriyor mu?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.