Neler yeni

Rehber 7950x 70 derecede sistem Hız Kaybetmiyor

• Konbuyu başlatan Enesalp
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 12
  • Görüntüleme 705

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Asus Rog Crosshair X670E Hero ve 7950x işlemciyi, PBO BIOS'dan Termal Limit ayarını 70 dereceye çektiğimde ciddi bir performans kaybı yaşamıyorum. 35 sn olan Corona Render Benchmark'ı 36 sn de tamalıyor. Ve sistem sessiz bir şekilde çalışıyor. 70 derecenin üstüne hiç çıkmadan yüksek performans sunmaya devam ediyor.

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
Asus Rog Crosshair X670E Hero ve 7950x işlemciyi, PBO BIOS'dan Termal Limit ayarını 70 dereceye çektiğimde ciddi bir performans kaybı yaşamıyorum. 35 sn olan Corona Render Benchmark'ı 36 sn de tamalıyor. Ve sistem sessiz bir şekilde çalışıyor. 70 derecenin üstüne hiç çıkmadan yüksek performans sunmaya devam ediyor.
Soğutma bildiğin sürece evet

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Enesalp Enesalp, Üstadım bu ciddi performans kaybı değil dediğiniz ne kadar bir değeri işaret etmektedir. Mesala Aldığınız render açısından kaç sny etkilemekte. Eğer yazarsanız çok sevineceğim.

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Enesalp Enesalp, Üstadım bu ciddi performans kaybı değil dediğiniz ne kadar bir değeri işaret etmektedir. Mesala Aldığınız render açısından kaç sny etkilemekte. Eğer yazarsanız çok sevineceğim.
Corona Render için 95 derecede 35sn, 70 derecede 36sn de benchmark bitiyor. Bu şekilde oranlayabiliriz. Ben bazı kronik sıkıntılardan dolayı 7950x'i değiştirmeyi düşünüyordum. Artık kullanmaya karar verdim. 13900K render da 100 dereceyi aşıyor ve 35sn bitiyor. Benim için önemli olan render.

Vray benchmark da ise
95 Derecede 29 300 puan
70 Derecede 28 900 puan

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Enesalp Enesalp, Öncelikle ayrıntılı bilgilendirme için teşekkürler. Samimi söylüyorum bu tip kullanıcı değerleri bence en harika bilgi kaynakları. Dediğinize bende kabaca katılıyorum. Arada ciddi bir performans kaybı yok. Eğer 70 dereceleri aşmıyorsa bence harika değer.
İyi günlerde kullanınız.

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
Enesalp Enesalp, Öncelikle ayrıntılı bilgilendirme için teşekkürler. Samimi söylüyorum bu tip kullanıcı değerleri bence en harika bilgi kaynakları. Dediğinize bende kabaca katılıyorum. Arada ciddi bir performans kaybı yok. Eğer 70 dereceleri aşmıyorsa bence harika değer.
İyi günlerde kullanınız.
Teşekkür ederim.
Bu işlemciler ne kadar iyi soğutulursa o kadar yüksek performans sağlıyorlar. Custom soğutmalı bir sistem daha yüksek performans verecektir. 70 dereceyi kesinlikle geçmiyor. Önemli olan 70 derecede ne kadar frekans hızına ulaştığı. Bu da soğutma performansıyla doğru orantılı bir durum

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
PBO2 + CO ile pekiştirirsen o kaybettiğin ufacık farkı geri alır üstüne fark koyarsın.

Enesalp

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
CO dediğiniz Curve Optimizer ise nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ryzen Master uygulamasından yapınca hiç bir değişiklik olmuyor. Sistem optimize olurken de mavi ekran hatası alıyorum

RevDeisDou

Pro Üye
Uzman
Konular
4
ModArt Kredi
0
CO dediğiniz Curve Optimizer ise nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ryzen Master uygulamasından yapınca hiç bir değişiklik olmuyor. Sistem optimize olurken de mavi ekran hatası alıyorum
Onun için çeşitli uygulamalar var, gerekli işlemci elimde olsa rehberini yapmak istiyorum ama henüz ne parçam var ne vaktim.

TackleBarry

Aktif Üye
Uzman
Konular
2
ModArt Kredi
0
Bunun yerinde AMD ECO açıp TDP65'e ayarlamanız daha faydalı olur. Ayrıca bu işlemcilerin 95 derecede çalışmasının ne herhangi bir zararı var ne önemi var. Zaten bu dereceler için tasarlandılar. Boşta 55 Derecede çalışan bir nesilden bahsediyoruz ki 13. Nesil Intel'e hiç bakmayalım. Sadece can sıkıcı olan birden frekans yükseltmesi yüzünden fanların sürekli alçalıp kalkma hissi buda AMD ECO MOD ile çözülüyor.

ramazandeveli

Pro Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Enesalp Enesalp, Ben Planlamamı, yeni nesillerin ısınma sorunu olduğu için geçen kış sonu indirimden 420mm ile değiştirmiştim (o zamanlar 2460 TL. idi) P5 kasama takmıştım. İşlemcim (İ9 10850K, 4,8 GHZ)şimdilik idare eder diye sistemi yenilemeye gerek görmemiştim. Alt yapı hazırlamıştım. Bu tip yorumları gördükçe, hele de sizin gibi kaliteli soğutmalarda bile yetersiz olduğunu okuyunca, inanın ben bile bu alt yapı ile DDR5'e geçmeyi bir kere daha düşünmeye başladım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.