Neler yeni

Rehber Toshiba Satellite L300 aniden kapanıyor [NEC/TOKİN değişimi] Kronik arıza

Herkese merhaba. Bugün sizlere aniden kapanma ve bazen mavi ekran sorunu olarak bana gelen Toshiba L300 model laptopun arızasını nasıl giderdiğimi göstermek istiyorum. Sorun bu serilerde kroniktir. İşlemci beslemesini sağlayan Nec/Tokin kondansatörü arıza yapması sonucu işlemci yüke girdiği zaman ekranda karelenmeler, mavi ekran, aniden kapanma veya hiç görüntü gelmeme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun çözümü ise Nec/Tokin kandansatörünü söküp yerine tantalum dediğimiz kondansatörlerden takmaktır. Hadi başlayalım. :)
Nec/Tokin bu şekilde, üzerinde OE907 yazıyor. OE ibaresi 2.5Volt 907 ibaresi ise 900uF olduğu anlamına geliyor. Kondansatör takarken bu değerlerin %20 yukarısına çıkabiliriz, fabrikada en dip değer takıldığı için biraz yüksek kandansatör takmak daha uzun ömürlü olacaktır.

1668245133886.png

Nec/Tokin kondansatörü sökmek için havyanızın kaliteli olması lazım, standart ucuz 30-40W havyalar ile bu işe hiç girişmeyin :D. Ben Yihua 878D sıcak hava istasyonunu kullandım. Sökerken çift el çalıştım yani bi andan kalem havya ile diğer yandan 300 derece üfleme yaparak kısa sürede söktüm.
Öncelikle mutlaka işlemciyi çıkarmayı unutmuyoruz. Aksi taktirde işlemcide ki kristal yapı tüm ısıyı kendine çekeceği için işlemci bozulacaktır, aynı zamanda sökümü zorlaştıracaktır. İlk olarak üst kapağını üflemeli havya ve düz tornavida yardımı ile alıyoruz. Sonra kalem havya ile ucuna balta uç takarak (Normal ince uç ile de olur fakat daha rahat yapabilmek için balta uç kullandım) metal plakayı alıyoruz. Sonra esas bölüme gelmiş olacaksınız. Komple flux sıkıyoruz sonra kalem havya ile her tarafına kurşunlu lehim yediriyoruz bu şekilde orjinal güçlü lehimi çürütmüş oluyoruz. Ardından hızlı ve düzgün sökebilmek için çift el çalışıyoruz yani bir elimizde kalem havya ile sökerken bi andan diğer elimizle üflemeli havya ile ısıtıyoruz (Üflemeli havya sıcaklığı 300-350 derece üfleme hızı 5-6) bu şekilde çok kısa sürede söküldüğünü göreceksiniz. Ancak çift el çalışmak tecrübe ister. :)
Söktükten sonra ise başka bir hurda anakarttan E kodlu 330uF 4 adet tantalum kondansatör buluyoruz. Sonra dış kısım artı iç kısım eksi olacak şekilde montajını yapıyoruz. Montaj bitince bölgeyi temizlemeyi unutmuyoruz.
Sonuç:
1668245715275.png
1668245738588.png

Anakartımızı uzay montaj toplayıp teste geçiyoruz. Yaklaşım 30 dakika Prime95 stress testi yapıyoruz.
1668245831326.png
1668245929434.png

Eskiden testi açar açmaz kapanıyor yada mavi ekran veriyordu, şimdi ise sorunsuz testi geçti :D. Bir sorun çıkmadığına emin olduktan sonra cihazı toplayıp sahibine teslim ediyoruz :) :D
(Özel dosyalar sansürlenmiştir)
1668246137093.png

Okuyan herkese teşekkür ederim, umarım işinize yarar. 😊

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.