Neler yeni

Port Custom Recovery Yapma

MasterRei

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Bu rehberimde size cihazınız için Recovery portlamayı anlatacağım.

Gerekenler:

-
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

- Stock Recovery
- Port Recovery

- Port edilecek Recovery dosyanızı seçerken aynı SoC'u kullandığından emin olmalısınız.

Ben bir yandan kendi cihazım için port yapacağım. Cihazıma recovery olmadığını varsayarak SD845 için olan mümkünse OFFICAL Recovery dosyasını indiriyorum.
İşimin kolay olması için port ve stok olarak 2 klasör oluşturuyorum.

Dosyalarımızı Hazırlayalım

1657038010877.png

Port klasöründe OnePlus 6T cihazından aldığım TWRP imajı, stok klasöründe ise stok ROM'dan çıkardığım recovery imajı mevcut.

1657039910703.png

1657039990400.png

Bu imaj dosyalarını tutup unpack üzerine bırakıyoruz ve ayrılmış bir şekilde karşımızda duruyor.

İlk olarak split_img klasöüründen gerekli dosyaları stok imajdan alıp port imajda olan dosyalar ile değiştiriyoruz.
kernel
kernel-offset
board

Bu dosyaları attıktan sonra geri gelip repack.bat dosyasını çalıştırıp yeniden paketleyin ve ilk denemeyi yapın.
fastboot boot image-new.img

1657039103885.png

Görünüğü üzere işlem başarılı lakin her zaman ilk seferde boot edebilecek diye bir şey yok.
Herhangi bir hata ya da boot etmeme olayında ramdisk klasörüne girip ueventd.rc dosyasını da atın.

İmajı Düzeltme

Boot ettiyse işimiz burada bitmiyor, fstab bağlantılarını yapmamız gerekir.

Bazı olası fstab dizinleri:
Kod:
Kodu görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Dosyalarını txt editör ile açıp stok recovery dosyanızda olan fstab dosyası gibi bağlantıları yapmanız gerekir.
Bu sayede doğru partition doğru dizine bağlanır ve rom yükleme gibi işlemlerde hatalar oluşmaz.

1657039064711.png

Soru: Neden böyle gözüküyor?
Cevap: Böyle gözükmesi son derece normal. Prop dosyasını düzenlemedik cihazımız farklı bir cihaz gibi duruyor. Bu şeklide Error7 gibi hatalara sebep olabilir.
Çözüm: Bunu düzeltmek yapmanız gereken stok recovery dosyanızda olan prop dosyanızı açıp benzer satırları değiştirmek olacaktır. Prop uzantılı dosya ise /ramdisk içinde olacaktır.

Soru: TWRP içinde adım yada nickim yazsın istiyorum, nasıl yapabilirim?
Çözüm: Bunun TWRP imajımızın /ramdisk/twres/portrait.xml, ui.xml, splash.xml dosyalarını notepat++ gibi bir editörle açıp uygun gördüğünüz yere ekleyebilirsiniz.
splash.xml, TWRP açılırken ki logonun orası ile ilgilidir. Burada yaptıklarınız orasına etki eder.
ui.xml, TWRP'nin ana ekranı ile ilgilidir. Burada yaptıklarınız orasına etki eder.
portrait.xml, TWRP'nin alt sekmeleri içindir. Burada yaptıklarınız oralara etki eder.
Ben genelde "%tw_version%" aratıp yanına ekliyorum.

Soru: TWRP temasını düzenlemek istiyorum, nasıl yapabilirim?
Çözüm: Bunun için TWRP imajımızın /ramdisk/twres/images klasörüne girip .png dosyalarını değiştirebilirsiniz.
Aynı çözünürlükte olmasına dikkat edin aksi halde çirkin gözükebilir. Detaylı düzenleme için yine .xml dosyalarını karıştırabilirsiniz.

Sorularımın çoğu TWRP ağırlıklıydı, diğer recoveryler içinde geçerli olacaktır. Çoğu zaten TWRP based.
Rehberim bu kadardı, işlemler basit. Takıldığınız yerde soru sorarsanız yardımcı olmaya çalışacağım, iyi forumlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.