Neler yeni

NVlink ve Workstation

Batuhan EC Bayraktar

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Selamlar herkese,
Bu forumun ilk kapsamlı iş istasyonu NVLINK postuna hoş geldiniz :D.

Kendi AI amaçlarım için sistemi ve deneyimlerimi size aktaracağım. Siz bu deneyimlere bakarak nerede sorun olabileceğini belirtebilirsiniz. Buradaki kimsenin bu derinlikte çalıştıgını düşünmüyorum ama ümidim de var. Sonuçta Levon abinin mekanı burası. Ayrıca AI alanında takım arkadaşı da aranır diyelim.

Kullandığım NVLINK :
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Game Part :
Sadece RDR2'de deneme fırsatım oldu.
RDR2 de tek GPU'ya göre FPS %32 artış yaşandı. Ama çözünürlük 1600x900'dü. Çünkü kullanmış olduğum 4k monitorü teknik servise verdim. GPU'ları kullanım oranı %70-85 arası gidip geliyordu.
Bana darboğaz varmış veya çok düşük performansta kalmıs gıbı geldı.

Code Part:

Durumu iyi anlamak adına ve Sistemi zorlamak için ve performansı ölçmek içi kendimce ResNet-152 modeli ile testler yapıyorum. Aşağıda ona ait bir zip bulabilirsiniz.

epoch: verinin kaç defa tamamını öğrenmesi durumudur. epoch 10 ise verinin 10 defa üzerinden geçmiştir.
batch size : veri kümesidir. değer 512 ise 512 resimi tek seferde gpu'ya yollar gpu işler sonrasında yeni bir batch grubu alır ( bir sonraki 512 resmi alır). Yüksek miktarda vram kullanır.

BU KISIM NVLINK OLMADAN VEYA SLI KAPALI IKEN ELDE ETTIGIM SONUCLAR:

512 Batch - Single vs 2 GPU:

Tek 3090 üzerinde 512 Batch Size ile 1141 saniye iken deneme eğitimi, NVLINK olmadan 2 3090 822 saniyede bitiyor. Bu %40 Dolayların da bir hız artışı demektir. Tek GPU'da 1024 batch başlatılamadığı için 512 üzerinde test ettim. Ayrıca VRAM'lerin eşit bölüştürüldüğümü, limitin 48 GB olduğunu görüyorum. 2 GPU kullanıldığında 21 Derece fark olması normal değildir diye varsayıyorum. Peak değerileri diyorum elbette.

2 GPU 1024 Batch - 2 GPU 512 Batch:
Her 2 Durumda da VRAM'ler bölüşülmekte. 21-22 Derece fark bulunmakta. Peak değerileri diyorum elbette. İşin ikonik yanı ise Batch 1024 ile 512 arasında fazla bir fark olmaması ( %12 civarı)

NVLINK ILE SONUCLAR:

1024 batch de 2 vramde dolarken 512de yarılanıyor 2side. 512 batch ile nvlink var ve yokken arada neredeyse 100 saniye fark olusuyor.
1024 batch oldugunda ise nvlink 50 sanıye gerıde kalıyor.

NVLINK'i aktif ettim control panelden ve studıo drıver kurdum. Daha nasıl boostlayabılırım bılmıyorum. Ayrıca tüm değerleri tek tek yazamam maalesef. Lütfen zipteki dosyları nvlink var ve yok seklınde yan yana acıp kıyaslayınız. Sorun olup olmadıgını merak edıyorum ki var gibi gozukuyor daha performanslı olması gerekırdı.

zip dosyasında yer almayan bır sonuc daha var

slı açıkken 1024 batch
epoch 10 ' da 706sn
epoch 30 'da 2108 sn
slı kapalı 1024 batch de
epoch 10 'de 863 sn
epoch 30'de 2120 sn sürdü.

SLI acıkken ılk epoch 10da ekti göstermesine rağmen eğitim süresi uzadıkca daha efektıf hale gelmesı gerekırken neden daha az verımlı hale geldıgını merak edıyorum. Sadece mantık arıyorum ve bulamıyorum. lütfen bana analtınız.

Ayrıca daha önceden attıgım su sorulara yanıt beklemedeyim.

1) NVLINK Bellekleri havuzlamak dışında başka bir görevi var mıdır?
2) Bir Forumda "NVLINK GPU ve Ramler'i birlikte havuzlar" tarzı bir yorum gördüm ne kadar doğrudur? (Doğruysa Sistemde ki 64 GB RAM ile 48 GB VRAM birleşebilir mi demek oluyor bu ?)
3) NVLINK hizmetini icra ederken ne kadar sistemden kaynak kullanacak? RAM, CPU Core , Watt olarak düşünülebilir.
4) NVLINK Bağlı olmasına rağmen GPU'ları birbirinden bağımsız amaçlar için kullanabilecek miyim? Örneğin, 1 tanesi ile oyun oynayıp yayın açmayı diğeri ile AI eğitimine devam edebilecek miyim? Cveap evet ise ki öyle olmalı, GPU'yu nasıl seçeceğim? Ayarlardan graphicsden spesifik GPU seçilmiyor nvlink açık olunca sanırsam herşeyi birlikte yapmalıyım? Yoksa her seferinde devre dısımı bırakmam gerekecek.?

Ayrıca şöyle bir yazı okudum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. "Batch size X dediğin zaman her GPU X batch alır total batch 2X olur" dedi. Ama 512 batch verdıgımde tek gpuya tüm memory dolar iken, 1024 batch verdiğimde 2 gpuya ( teori doğruysa total batch 2048 yapar) memory anca doluyor. Bu işi anlamlandıramadım. Ayrıca nvlink olmadan önceden de 1024 batch verebılıyordum.
Doğruysa bile 2 gpuda 256 batch size, 881 sn sürdü. tek gpuda 512 1141 sn sürdü. teori doğruysa % 70 üstü br artıs var. Yinede % 80-85 üstü bir hızı yakalayamıyoruz ki her benchmarkda % 90 üstü bir performans var. Am teorinin o kadarda doğru olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca nvidia-smi aracılığıyla hız 14GB/sn gözüküyor. Ama İnternet üzerinde 100'ü geçen paylaşımlar gördüm. Bende neden 14 halen anlamıs değilim.
Satın aldığım şirket openzeka ve nvidia foruma yazmama rağmen bir yanıt gelmedi. Yapılacaklar arasında ubuntu kurup denemek dısında bir seçenek kalmadı gibi görünüyor.

Lütfen bu işten anlayan biri aşağıdaki sonucları yan yana acarak bakabilirse ve bana öyle dönerse cok iyi olur. Sizde hak verırsınız kı tum bu yazıyı yazmak ve fotoları cekmek cıdden cok uzun zamanımı aldı. Umarım yanıt verebilecek biri çıkar diyelim.

Ekli dosyalar

• nvidia smi.zip
    930.1 KB · Görüntüleme: 104
  • basic benchmarkıng.zip
    7.9 MB · Görüntüleme: 91

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Selamlar herkese,
Bu forumun ilk kapsamlı iş istasyonu NVLINK postuna hoş geldiniz :D.

Kendi AI amaçlarım için sistemi ve deneyimlerimi size aktaracağım. Siz bu deneyimlere bakarak nerede sorun olabileceğini belirtebilirsiniz. Buradaki kimsenin bu derinlikte çalıştıgını düşünmüyorum ama ümidim de var. Sonuçta Levon abinin mekanı burası. Ayrıca AI alanında takım arkadaşı da aranır diyelim.

Kullandığım NVLINK :

Game Part :
Sadece RDR2'de deneme fırsatım oldu.
RDR2 de tek GPU'ya göre FPS %32 artış yaşandı. Ama çözünürlük 1600x900'dü. Çünkü kullanmış olduğum 4k monitorü teknik servise verdim. GPU'ları kullanım oranı %70-85 arası gidip geliyordu.
Bana darboğaz varmış veya çok düşük performansta kalmıs gıbı geldı.

Code Part:

Durumu iyi anlamak adına ve Sistemi zorlamak için ve performansı ölçmek içi kendimce ResNet-152 modeli ile testler yapıyorum. Aşağıda ona ait bir zip bulabilirsiniz.

epoch: verinin kaç defa tamamını öğrenmesi durumudur. epoch 10 ise verinin 10 defa üzerinden geçmiştir.
batch size : veri kümesidir. değer 512 ise 512 resimi tek seferde gpu'ya yollar gpu işler sonrasında yeni bir batch grubu alır ( bir sonraki 512 resmi alır). Yüksek miktarda vram kullanır.

BU KISIM NVLINK OLMADAN VEYA SLI KAPALI IKEN ELDE ETTIGIM SONUCLAR:

512 Batch - Single vs 2 GPU:

Tek 3090 üzerinde 512 Batch Size ile 1141 saniye iken deneme eğitimi, NVLINK olmadan 2 3090 822 saniyede bitiyor. Bu %40 Dolayların da bir hız artışı demektir. Tek GPU'da 1024 batch başlatılamadığı için 512 üzerinde test ettim. Ayrıca VRAM'lerin eşit bölüştürüldüğümü, limitin 48 GB olduğunu görüyorum. 2 GPU kullanıldığında 21 Derece fark olması normal değildir diye varsayıyorum. Peak değerileri diyorum elbette.

2 GPU 1024 Batch - 2 GPU 512 Batch:
Her 2 Durumda da VRAM'ler bölüşülmekte. 21-22 Derece fark bulunmakta. Peak değerileri diyorum elbette. İşin ikonik yanı ise Batch 1024 ile 512 arasında fazla bir fark olmaması ( %12 civarı)

NVLINK ILE SONUCLAR:

1024 batch de 2 vramde dolarken 512de yarılanıyor 2side. 512 batch ile nvlink var ve yokken arada neredeyse 100 saniye fark olusuyor.
1024 batch oldugunda ise nvlink 50 sanıye gerıde kalıyor.

NVLINK'i aktif ettim control panelden ve studıo drıver kurdum. Daha nasıl boostlayabılırım bılmıyorum. Ayrıca tüm değerleri tek tek yazamam maalesef. Lütfen zipteki dosyları nvlink var ve yok seklınde yan yana acıp kıyaslayınız. Sorun olup olmadıgını merak edıyorum ki var gibi gozukuyor daha performanslı olması gerekırdı.

zip dosyasında yer almayan bır sonuc daha var

slı açıkken 1024 batch
epoch 10 ' da 706sn
epoch 30 'da 2108 sn
slı kapalı 1024 batch de
epoch 10 'de 863 sn
epoch 30'de 2120 sn sürdü.

SLI acıkken ılk epoch 10da ekti göstermesine rağmen eğitim süresi uzadıkca daha efektıf hale gelmesı gerekırken neden daha az verımlı hale geldıgını merak edıyorum. Sadece mantık arıyorum ve bulamıyorum. lütfen bana analtınız.

Ayrıca daha önceden attıgım su sorulara yanıt beklemedeyim.

1) NVLINK Bellekleri havuzlamak dışında başka bir görevi var mıdır?
2) Bir Forumda "NVLINK GPU ve Ramler'i birlikte havuzlar" tarzı bir yorum gördüm ne kadar doğrudur? (Doğruysa Sistemde ki 64 GB RAM ile 48 GB VRAM birleşebilir mi demek oluyor bu ?)
3) NVLINK hizmetini icra ederken ne kadar sistemden kaynak kullanacak? RAM, CPU Core , Watt olarak düşünülebilir.
4) NVLINK Bağlı olmasına rağmen GPU'ları birbirinden bağımsız amaçlar için kullanabilecek miyim? Örneğin, 1 tanesi ile oyun oynayıp yayın açmayı diğeri ile AI eğitimine devam edebilecek miyim? Cveap evet ise ki öyle olmalı, GPU'yu nasıl seçeceğim? Ayarlardan graphicsden spesifik GPU seçilmiyor nvlink açık olunca sanırsam herşeyi birlikte yapmalıyım? Yoksa her seferinde devre dısımı bırakmam gerekecek.?

Ayrıca şöyle bir yazı okudum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. "Batch size X dediğin zaman her GPU X batch alır total batch 2X olur" dedi. Ama 512 batch verdıgımde tek gpuya tüm memory dolar iken, 1024 batch verdiğimde 2 gpuya ( teori doğruysa total batch 2048 yapar) memory anca doluyor. Bu işi anlamlandıramadım. Ayrıca nvlink olmadan önceden de 1024 batch verebılıyordum.
Doğruysa bile 2 gpuda 256 batch size, 881 sn sürdü. tek gpuda 512 1141 sn sürdü. teori doğruysa % 70 üstü br artıs var. Yinede % 80-85 üstü bir hızı yakalayamıyoruz ki her benchmarkda % 90 üstü bir performans var. Am teorinin o kadarda doğru olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca nvidia-smi aracılığıyla hız 14GB/sn gözüküyor. Ama İnternet üzerinde 100'ü geçen paylaşımlar gördüm. Bende neden 14 halen anlamıs değilim.
Satın aldığım şirket openzeka ve nvidia foruma yazmama rağmen bir yanıt gelmedi. Yapılacaklar arasında ubuntu kurup denemek dısında bir seçenek kalmadı gibi görünüyor.

Lütfen bu işten anlayan biri aşağıdaki sonucları yan yana acarak bakabilirse ve bana öyle dönerse cok iyi olur. Sizde hak verırsınız kı tum bu yazıyı yazmak ve fotoları cekmek cıdden cok uzun zamanımı aldı. Umarım yanıt verebilecek biri çıkar diyelim.
Nvlink köprüsü ile birbiriyle iletişim kurabiliyorlar PCİE üzerinden değil onlar cpu ya gidiş dönüş otobanları denilebilir.
RDR2 de 3090ti Sli ile %50 nin üzerinde performans alan bir yt kanalı var ama 4k da oynatıyor günümüz 4090 ını ile aynı performansı alıyor.

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
Şuan için chiplet tasarımları ön planda sli/nvlink ise AI,Render ve Yüksek VRAM gerektiren programlar haricinde ölü denilebilir yakında 2 adet 4090 die ının birleştirilip Quadro RTX 8000 Vesayre diye duyururlarsa şaşırmam...

Sea

Uzman Üye
Uzman
Konular
10
ModArt Kredi
0
4090Ti (titan denilebilir) leaklerinde 48gb gddr6x ve Nvlink köprüsü var quadro terimini bırakabilirizde parası bol olan en iyisini alıyım derken alsın diye RTX ismiye üretmeye devam ediyorlar eski algı olan Quadro ve Tesla sadece iş içindir algısı artık yok RTX 8000 RTX 6000 vesayre diye de yaptılar şuan farklı olanlar A2000 vesayre ama onlarda studio driverını bundlelayıp rtx varyantlarından fazla kar ile satılmak amacıyla üretiliyorlar denilebilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.