Neler yeni

Rehber İkinci el HDD alırken dikkat edilmesi gerekenler

𝐁𝐨𝐳𝐝𝐨𝐠̆𝐚𝐧

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
9
ModArt Kredi
0
İkinci el bir mekanik disk almayı düşünen arkadaşlara ayrıntısına kadar nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağım, hiçbir şey bilmeyen bir kullanıcı dahi bu rehber aracılığıyla nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatacağım. Bu rehberi yıllardır bilgisayar donanımı ticareti ile uğraşmamdan ve tecrübeme dayanarak yazıyorum.

1-) HDD'nin Kozmetik Durumu
- Mekanik diskler darbeye çok dayanıklı parçalar değildir,
- Kozmetik olarak fiziksel hasar görmüş mekanik disklerden uzak durulmalı,
- Mekanik diskin üst kapağındaki vidalarında zedelenme varsa uzak durulmalı bazı kullanıcılar yüksek kapasiteli 4 TB gibi mekanik disklerin üst kapaklarını alıp daha düşük kapasiteli disklerle değiştirebiliyorlar dikkat edelim.

2-) HDD'nin Sağlık Durumu
- HDD'nin sağlık durumuna bakmak için ben arayüz basitliği açısından HDD Sentinel'i öneriyorum,
- Sağlık durumu olarak ben %80 den aşağısını almamanızı öneriyorum, tabi bu değer fiyat çok uyguna geliyorsa atıyorum hurda parasına geliyorsa durum değişebilir ve bad sector olarak temiz olan mekanik diskler tercih edilmeli.

3-) HDD'nin Üretim Tarihi
- Üretim tarihi ne kadar yeni olursa sizin için o kadar iyi, tabi bu kullanım süresine de bağlı atıyorum mekanik disk 2015 tarihinde üretilmiş, 7 yıl kullanılmış ve satılığa çıkartılmış alıcı arkadaş şunu da düşünmeli bu harddisk 7 yıl çalışmış 2022 yılına kadar götürmüş bu beni dahada götürebilir mi? HDD Sentinel ile bu kullanım süresine de erişim sağlayabiliyorsunuz,
- Her üretim tarihi eski olan HDD yıpranmış değildir, mekanik diskin sizi ne kadar idare edeceğini kısmen kullanım süresi belirler tabi buna elektrik kesintisi ve darbelerde dahil.

4-) HDD'nin RPM Hızı
- 5400 ve 7200 rpm olarak mekanik diskler hız ölçütüne sabittir, 7200 rpm olan mekanik diskler 5400 lere göre %20 daha hızlıdır

Öneri:Yıl 2022 olmuş bence mekanik diskler yerine SSD tercih edilmeli çünkü SSD lerin mekanik disklere göre hızı çok yüksek olup bozulma ihtimali daha düşüktür.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.