Neler yeni

Rehber EXIF Verisi Nedir? "Nerede Olduğunuzu Biliyorlar"

™ROOT

Tanrı Çekti Tüm Resimleri
Modart Moderatör
Katılım
26 Eki 2022
Konular
183
Mesajlar
1,338
Çözümler
1
Tepkime puanı
1,408
Puanları
7,883
Konum
İstanbul
Merhaba arkadaşlar bugün belki bir çoğunuzun bilmediği bir konu olan EXIF verilerinden bahsedeceğim sizlere.

EXIF verisi nedir ?


EXIF (Exchangeable Image File Format) dosyaları, fotoğraflarla ilgili önemli verileri depolar. Neredeyse tüm dijital fotoğraf makineleri, yeni fotoğraf çektiğinizde bu veri dosyalarını oluşturur. EXIF dosyası; pozlama düzeyi, fotoğrafı çektiğiniz yer ve kullandığınız ayarlar gibi görüntüyle ilgili tüm bilgileri saklar.
Ayrıca bir EXIF dosyasında video çekimlerine ait desibel aralığı, bit oranı veya mono/stereo bilgileri gibi ses verileriyle de karşılaşabilirsiniz.
zyn8bMQaQumVjCHQheEz0kG8TNwwRVWCRdb7kUseP-W4RGctklmzFmuJleTpqMTg4uBNQgtVSeU-JTBYQ75KNd5T2zh5RHNurrpie4rJEpKHDmqzR0xPnZmSBlWqM_m_0DzXhbvfRFePPrx-8vHSkBpqg7JvIx6duIWbKOUUg5gyhbVCQ5ufMXDDeJXmFg

VYCih0hjWPPEIxTlPrZa3F3Y6H8xUSYXeVTm9bsZxdaln8_KSacujt03caP57lRcBFyrZqayPnpZ-rTPp-60gKNGNmokLdIUFdRtZIbiTkBpB084r_L5fofPu5qBFqBM2ynuM1BBT4uWnaGvmkLbGYgoNiSfRaZkN4OgNgQUTjkrXd0nyY67iNOTAPtdMg

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi fotoğrafa ait koordinat bilgileri görülüyor

EXIF dosyasının tarihi.​


EXIF 1995 yılında piyasaya sürüldü. Japonya Elektronik Endüstrileri Geliştirme Birliği (JEIDA) tarafından oluşturulan bu dosya formatı, başlangıçta tarih ve saat bilgileri gibi temel meta verileri (yani görüntü verileri gibi diğer verilerle ilgili veriler) ve görüntüyü klasör yapısında görüntülerken kullanılan bir küçük resmi depolardı.EXIF dosyalarının avantajları.​

  • EXIF'leri kullanarak, dijital görüntü kitaplığınızda fotoğraflarınızla ilgili bilgileri kolayca saklayabilir ve bulabilirsiniz.
  • İstediğiniz fotoğrafların EXIF dosyalarındaki ayar verilerine göz atarak diğer fotoğrafçıların tekniklerini ve püf noktalarını öğrenebilirsiniz.
  • EXIF'ler, kullandığınız ayarların bir kaydını sunarak geçmişte çektiğiniz fotoğraflardan efektleri yeniden oluşturmanızı kolaylaştırır.

EXIF dosyalarının dezavantajları.​

  • Diğer fotoğrafçılar EXIF verilerinize erişebilir ve benzer tarzda fotoğraflar oluşturabilir.
  • EXIF'ler, GPS konum verilerini saklar. Kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığı konusunda endişeleniyorsanız sorun olabilir.
  • Görüntülerde saklanan EXIF verileri web sitelerinde yer kaplar. Bu, sitenin hızını yavaşlatabilir ve kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sosyal medyalar, EXIF verilerini kaldırıyor mu?​

Facebook gibi bazı sosyal medya siteleri, yükleme işlemi sırasında görüntülerden EXIF verilerini kaldırır. Portföyünüzün bir parçası olarak fotoğraflarınızı Facebook sayfanıza yüklüyorsanız konum, saat ve tarih gibi kişisel veriler görüntülerinizden kaldırılacaktır.
Önemli Not: Bu Kesin bir bilgi olmayabilir sonuçta her şeyimizi izliyorlar 🫤🫤

Meta verilerle EXIF arasındaki fark nedir?​

Dijital fotoğrafçılıkta meta veriler, bir görüntüde kullanılan fotoğraf makinesi ayarlarını, çekim konumunu ve daha fazlasını açıklamak üzere saklanan bilgilerdir. EXIF, bu meta verileri saklayan dosyadır.

Tüm fotoğraflarda EXIF verileri var mıdır?​

Kaldırılmadığı sürece, çoğu dijital fotoğraf EXIF verilerine sahiptir. Akıllı telefonla çekilen fotoğraf ve videolarda bile bazı EXIF bilgileri bulunur. Ancak bu bilgiler genellikle dijital fotoğraf makinesinde saklanan meta veriler kadar ayrıntılı değildir. Akıllı telefonunuzun görüntülerine ekli olan EXIF'leri kaldırmak veya düzenlemek için özel araçlara ya da yazılımlara ihtiyacınız olacaktır.

EXIF'lerinize telif hakkı veya filigran bilgisi ekleyebilir misiniz?​

Çoğu dijital fotoğraf makinesi, fotoğraf çekerken EXIF verilerinize telif hakkı veya filigran bilgileri ekler. Görüntülerinize telif hakkının eklenmesini sağlamak için fotoğraf makinenizin çekim ayarlarından telif hakkını seçin. Fotoğraf makinenizin özel ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanım kılavuzunu inceleyin.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

sCo

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Katılım
18 Ara 2022
Konular
12
Mesajlar
52
Tepkime puanı
24
Puanları
423
Konum
Türkiye Cumhuriyeti
EXIF Meta hakkında küçük bir tüyo bende vermek isterim izniniz olursa arkadaşlar;

" IPTC , JFIF , Exiftoll , Canon , Casio , Hp , Jvc , Sony " kısacası dijital kamerayı destekler arkadaşlar. Ayrıca da Windows Exif küçük resimleri çıkarta bilir tek tek siline bilir veya toplu şekilde silinme imkanı'da sunar bizlere.
 
Son düzenleme:

ramazandeveli

Pro Üye
Modart Kullanıcı
Katılım
16 Eki 2022
Konular
8
Mesajlar
314
Çözümler
1
Tepkime puanı
109
Puanları
817
Bizi izlemeyen mi kaldı? Neredeyse küçük şirketler bile izlemeye başladı. Özel mözel kalmadı.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Online yöneticiler

Üst