Neler yeni

Yan duran anakarta ID-Cooling SE-214 Hava Soğutma dik takılabilir mi?

Knight Davion

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
Bütçe
600 TL
Merhaba.

GIGABYTE H410M H V3 2933MHz DDR4 Soket 1200 anakartım ve 10100F işlemcim var.
Stok fan kullanıyorum. Kasada önde 3, arkada 2 adet Aerocool Mirage 12 Lite 3pin fan mevcut.

İşlemci sıcaklığım istediğim aralıkta (boşta 40-45 oyunlarda 53-60) fakat işlemci fan sesinden rahatsızım. BIOS üzerinden CPU fanını yavaşlattığımda bu sefer işlemci sıcaklığı yükseliyor. İşlemci fanı veya kasa fanlarını hızlandırdığımda gürültü artıyor. Olay çıkmaza giriyor.

Daha öncesinde "ID-COOLING SE-214-XT ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu" aldım ve diğer bilgisayarımda şu an takılı.

Bu bilgisayarıma da bundan almak istiyorum ama şöyle bir problem var. Kasa sağdan pencereli olduğu için ve anakart yan durduğu için bunun montajını normal bir şekilde yaptığımda fan altta kalacak ve havanın yönünü aşağıdan yukarı verecek. Ses sorunumu sıcaklığı arttırmadan çözecek fakat ben görselliği de bozmadan takacağım işlemci fanını kasanın egzoz fanlarına paralel olacak şekilde havayı önden arkaya versin ve fanın ARGB'si gözüksün istiyorum.

Bu işlemci soğutucu bu şekilde montaj yapılabiliyor mu bilmiyorum. Eğer bu yapılamıyorsa bunun haricinde dediğim şekilde montajı yapılabilen (yani montaj yaparken 90 derece açılarla 4 tarafa çevrilerek de montaj yapılabilen) başka kule tipi ARGB olan işlemci soğutucusu önerilerinizi bekliyorum.

Eğer dediğim şekilde montajı yapılabilecekse almak istediğim ürün:

Link Removed

Ürünün montaj videosu:

URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Normal bir şekilde montaj yapıldığında olacak olan:

1.jpeg

Bu da benim istediğim:
2.jpeg

Konunun takibindeyim, yorumlarınızı bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Kasandaki iç tasarımı ve ekran kartı ile cam arasındaki mesafeden yola çıkarsam takriben işlemci ile cam arasında rahatlıkla 17-18cm pay olduğunu tahmin ediyorum.
Bu pay ile bahsettiğin soğutucuyu kullanabilirsin.

Mert

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Hocam konu dışı ama kristal yapıya sahip olan aRGB ledleri nereden aldınız?

Malta Gang

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Merhaba.

Stok fan kullanıyorum. Kasada önde 3, arkada 2 adet Aerocool Mirage 12 Lite 3pin fan mevcut.

İşlemci sıcaklığım istediğim aralıkta (boşta 40-45 oyunlarda 53-60) fakat işlemci fan sesinden rahatsızım. BIOS üzerinden CPU fanını yavaşlattığımda bu sefer işlemci sıcaklığı yükseliyor. İşlemci fanı veya kasa fanlarını hızlandırdığımda gürültü artıyor. Olay çıkmaza giriyor.

Daha öncesinde "ID-COOLING SE-214-XT ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu" aldım ve diğer bilgisayarımda şu an takılı.

Bu bilgisayarıma da bundan almak istiyorum ama şöyle bir problem var. Kasa sağdan pencereli olduğu için ve anakart yan durduğu için bunun montajını normal bir şekilde yaptığımda fan altta kalacak ve havanın yönünü aşağıdan yukarı verecek. Ses sorunumu sıcaklığı arttırmadan çözecek fakat ben görselliği de bozmadan takacağım işlemci fanını kasanın egzoz fanlarına paralel olacak şekilde havayı önden arkaya versin ve fanın ARGB'si gözüksün istiyorum.

Bu işlemci soğutucu bu şekilde montaj yapılabiliyor mu bilmiyorum. Eğer bu yapılamıyorsa bunun haricinde dediğim şekilde montajı yapılabilen (yani montaj yaparken 90 derece açılarla 4 tarafa çevrilerek de montaj yapılabilen) başka kule tipi ARGB olan işlemci soğutucusu önerilerinizi bekliyorum.

Link Removed

Ürünün montaj videosu:

Ekli dosyayı görüntüle 1406

Bu da benim istediğim:
Ekli dosyayı görüntüle 1407

işlemci fanı ile 2 adet kasa fanı arasında kaç cm var ? ve o 2 fan içemi hava üflüyor dışarıyamı hava atıyor rgb ışıkdan anlayamadım soğutucu geldiğinde o fanlar içe hava üflesin ekran kartı tarafından hava alamaz diye düşünüyorum gerçi kasanında tam detaylı resmini atsaydın iyi olurdu işlemci ile o 2 adet
Merhaba.

Link Removed

Ürünün montaj videosu:

Ekli dosyayı görüntüle 1406

Bu da benim istediğim:
Ekli dosyayı görüntüle 1407

cooler master ın 4 bakır borulu kule tipi bir soğutucusu var o soğutucunun aparatları farklıydı dik anakartta yan duruyordu montajı fakat onun modeli suan aklımda yok.

Knight Davion

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
işlemci fanı ile 2 adet kasa fanı arasında kaç cm var ? ve o 2 fan içemi hava üflüyor dışarıyamı hava atıyor rgb ışıkdan anlayamadım soğutucu geldiğinde o fanlar içe hava üflesin ekran kartı tarafından hava alamaz diye düşünüyorum gerçi kasanında tam detaylı resmini atsaydın iyi olurdu işlemci ile o 2 adet

cooler master ın 4 bakır borulu kule tipi bir soğutucusu var o soğutucunun aparatları farklıydı dik anakartta yan duruyordu montajı fakat onun modeli suan aklımda yok.

1572BC5B-03A5-4B73-959C-B7DF9B564CF2.jpeg
89BBD532-D3A3-4484-80F9-7029C11CEEDE.jpeg

Çoklu mesajınız otomatik olarak birleştirildi:

O fanı bulabilir miyiz?

Malta Gang

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
Ekli dosyayı görüntüle 1414 Ekli dosyayı görüntüle 1415

O fanı bulabilir miyiz?
araştırdımda daha once sahibinden 2.el ilanda gormustum şimdi bakdım senin içinde bulamadm şimdi sen bu kasaya kule tipi takacaksan fan kasanın üst kısmına bakması lazım o şekilde montaj lazım cooler masterın 240 lık falan sıvı soğutucusnu alsan daha iyi olur radyatörü direk yukar takarsın aslında.

Ekli dosyayı görüntüle 1414 Ekli dosyayı görüntüle 1415

O fanı bulabilir miyiz?
sen cooler master dan sıvı soğutma al radyatörüde en sola kaydır öndeki 3 fandan serinlik alacak şekilde tak bak keyfine.

Knight Davion

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
10100F için fazla tuzlu olmaz mı?

Malta Gang

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
4
ModArt Kredi
0
10100F için fazla tuzlu olmaz mı?
o kasa için en oluru olan sıvı soğutma şimdi sen yan duran anakartta kule sogutucunun dik duran anakartta gibi yan duran anakarttada oyle durmasını istyorsan fan bloğun solunda dursan kasanın önündeki 3 fanın serinliğini ekran kartı direk alıyor fan bloğun sağında olsa arka 2 fan egsoz fan içe doğru cevrmen lazım içe hava uflesinki kule soğutucu serin havayı alsın bu seferde cok yakın olcak fanlar hışırtı sesi olma ihtimali var olmadı diyelim o ses bu sefer 2-3 fan daha almam gerekir kasanın ust tarafa takıp sıcak hava tahliyesi için.

Knight Davion

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
Kasanın üst tarafında fan takılacak yer bulunmamakta.

Knight Davion

Aktif Üye
Uzman
Konular
15
ModArt Kredi
0
Veremedim hocam, ARGB olup 90 derece döndürülebilen bir kule tipi soğutucu bulamadım. :/

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.