Neler yeni

Steam Link Incelemesi

The Foxy

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
16
ModArt Kredi
0
Selam dostlar, bu rehberimde Steam Link'in işleyiş mantığını ve nasıl kullanıldığını size anlatmak istiyorum.

Bu rehberde sırasıyla bulacaklarınız:
  1. Steam Link nedir?
  2. Steam Link'in işleyiş mantığı nedir ve nasıl çalışır?
  3. Steam Link hangi platformlarda mevcut?
  4. Steam Link sistem gereksinimleri nelerdir?
  5. Desteklenen Gamepad'ler
  6. Eğer alıcı cihaz bilgisayarımı görmezse ne yapmalıyım?
  7. İnceleme ve deneyim

Steam Link nedir ?​

Steam Link, oyunları aynı ağ üzerindeki başka bir cihazın yaptığı yayınla oynamanızı sağlayan sistemdir.

Steam Link'in işleyiş mantığı nedir ve nasıl çalışır?​

Steam Link aynı Google Stadia ve GeForce Now gibi çalışır işleyiş olarak, sadece daha önce de belirttiğim gibi, aynı ağ üzerinde olmalısınız bu iki servisten farklı olarak. Şöyle bir örnek verelim, diyelim ki bir oyununu televizyon üzerinden gamepad kullanarak büyük bir ekranla oynamak istiyorsunuz, Steam Link sayesinde Steam Link'in oyunu anlık olarak kendi bilgisayarınız üzerinde çalışması ile bu mümkün. Bir nevi kendi evinizde kendi GeForce Now'unuzu kurmuş oluyorsunuz, kısacası Steam Link PC'niz üzerinden anlık olarak oyunu yayınlayarak başka bir cihaz üzerinden oynamanızı mümkün kılıyor.

1606720267815.png

Steam Link hangi platformlarda mevcut ?​

Steam Link'in mevcut olduğu platformlar:
  • Samsung Smart TV
  • Apple TV
  • Android
  • iOS
  • Rasberry Pi
Steam'den Link ile gamepad kullanarak oynayacağınız oyunların tam kontrolcü desteği de sunması önemli, buna kütüphanenizden bakabilirsiniz. İsterseniz cihazlarınıza klavye, fare bağlayarak PC deneyimi de elde edebilirsiniz.

Steam Link sistem gereksinimleri nelerdir?​

Aslında Steam Link'i kullanmak için belirli bir sistem gereksinimi yok. Ancak Steam'in belirttikleri şöyle:

• Windows 7 veya daha günceli, macOS X 10.10 (Yosemite) veya daha günceli, SteamOS, veya Linux Ubuntu 12.04 veya daha yenisi.
  • Lokal ağ bağlantısı, Steam Link uygulamasını kullanan bir cihaz ve oyununuzun çalışacağı ana PC'niz. Alıcı cihaz ve PC arasında kablolu bağlantı şiddetle tavsiye ediliyor.
  • 720P veya 1080P ekranlı bir alıcı cihaz.
Bu noktada Steam Link'in en fazla 1080P çözünürlükte ve 60FPS yayın yapabildiğini belirtelim. Ancak oyunu başka cihazdan oynarken, kendi bilgisayarınıza yayın yükü de bindirdiğiniz için daha az FPS alacaksınız. Ancak zaten üst düzey bir PC'niz var ise yayın yükü altında bile 60FPS üzerini alacağınız için sorun olmayacaktır.

Desteklenen Gamepad'ler​

• URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
  • Orijinal Microsoft Xbox One Kablolu Kontrolcüsü
  • Orijinal Microsoft Xbox One S Controller (kablolu, Wireless Bluetooth ile)
  • Orijinal Microsoft Xbox One Elite 2 Kontrolcüsü (kablolu, Wireless Bluetooth ile)
  • Orijinal Microsoft Xbox 360 Kablolu Kontrolcüsü
  • Sony DualShock 4 (kablolu, Wireless Bluetooth ile)
  • The Official Nintendo Switch Pro Controller (kablolu)
  • Logitech Wireless Gamepad F310, F510, and F710
  • Razer Kishi and Raiju Kontrolcüleri
  • SteelSeries Stratus Duo
  • Klavye ve fare

1606722295055.png

Eğer alıcı cihaz bilgisayarımı görmez ise ne yapmalıyım?​

Steam üzerinde Remote Play'in açık olduğundan emin olun, zaten görecektir, daha sonra PC'nize gelen kod ile eşleştirmeyi sağlayacaksınız.

İnceleme ve deneyim​

Arayüzünün daha hoş olması gerekliydi. Açıkçası dandik bir arayüzü var, yazılımsal eksiklikler de oldukça fazla, Valve vakası işte, SteamOS'i ve yaptıkları oyunları yaptıktan sonra nasıl bir kenara fırlatıyorlarsa bunda da aynı durum mevcut.

Steam Link'i Apple TV'im ile GTA V Online oynamak için kullandım ve kullanmaya da devam ediyorum, 1650S ile ekran kartı yayın yükü altında iken çok rahat oynayabildim, kablolu bağlantım olduğu için oldukça stabil bir deneyim yaşadım. Herkesin bir defa da olsa denemesi gerektiğini düşünüyorum. Konsolunuz yok ise konsol hissiyatını gerçekten vermekte.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.