Neler yeni

Pc toplama hakkında yardım

harun16

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Sevgili arkadaşlar merhaba forma ilk kez katıldım ve üye oldum. Yazılım Mühendisiyim. Her ne kadar sektörün içinde olsamda donanım konusunda çok iyi değilim ve pc toplarken hata yapmamak istiyorum. İşin uzmanlarından fikir almak benim için önemli. Yaklaşık 17-18k bir Kasa bütçem var. red dead redemption 2, GTA5, Call of duty gibi oyunları yüksek fps alarak oynamak istiyorum. Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz ? Nelere dikkat etmeliyim. İşlemcim kaç olmalı minimum. AMD mi İntel mi tercih etmeliyim. Kasa'yı neye göre seçmeliyim. Power'ı neye göre seçmeliyim. Bana önerebieceğiniz hazır sistem linkleri var mıdır ? Teşekkürler şimdiden klavyeniz dert görmesin :)

HerrSkorzeny

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
11
ModArt Kredi
0
bu bütçe komple sistem için mi sadece kasa için mi ayırmayı düşünüyorsunuz ? bir de 2. el parçaya sıcak bakıyor musunuz ?

harun16

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
Bu bütçeyi kasa için düşünüyorum sistem için değil ve ikinci el olayına maalesef sıcak bakamıyorum.

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Linkteki sistemi aşağıdaki gibi özelleştirip alabilirsiniz. Gayet kaliteli donanımlara sahip sisteminiz olur.

1680241732993.png

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Sevgili arkadaşlar merhaba forma ilk kez katıldım ve üye oldum. Yazılım Mühendisiyim. Her ne kadar sektörün içinde olsamda donanım konusunda çok iyi değilim ve pc toplarken hata yapmamak istiyorum. İşin uzmanlarından fikir almak benim için önemli. Yaklaşık 17-18k bir Kasa bütçem var. red dead redemption 2, GTA5, Call of duty gibi oyunları yüksek fps alarak oynamak istiyorum. Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz ? Nelere dikkat etmeliyim. İşlemcim kaç olmalı minimum. AMD mi İntel mi tercih etmeliyim. Kasa'yı neye göre seçmeliyim. Power'ı neye göre seçmeliyim. Bana önerebieceğiniz hazır sistem linkleri var mıdır ? Teşekkürler şimdiden klavyeniz dert görmesin :)
Yazılımla da uğraşıyorsan direk intel işlemci olsun ve rtx 3060 ti rahatlıkla işini görür. 12400F ikilisi ile gayet iyi. Veya işlemciyi 12600k da yapabilirsin.

harun16

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
1
ModArt Kredi
0
BEYLER ŞU SİSTEM NASIL ?

1680244304755.png

1680244321478.png

HerrSkorzeny

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
11
ModArt Kredi
0
termal macunu mx-4,mx-5 yada thermal grizzly ile değiştirebilirseniz gayet gzel sistem. ram de 3600 cl 18 olabilir

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Bu arada konuyu Atatürk köşesine açmışsın :) Düzeltiyorum şu an doğru alana taşıyorum konuyu.

2023-03-31_10h13_43.png

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Selam öncelikle foruma hoşgeldin. Bende yazılımcıyım senin bütçe aralığında bende 5 ay önce sistem topladım.Öncelikle ilk ve en önemli tavsiyem orta segment bir anakart alman 4 adet ram yuvası ve en az 2 adet m2 ssd slotu olması çok önemli.
Kullandığımız programlar baya ram harcıyor benim sistemimde 16gb ram bellek var Visual Studio boşta iken ram kullanımı 8 gb seviyesinde yani aşırı bir ram kullanımı var. İleride ram takviyesi yapacam bu yüzden anakartının orta seviye almanı belirttim. İşlemci olarak ise intel ve amd işlemcilere eşit gözle bakıyorum fakat Amd DDR5 platformuna geçti yani ryzen 5 serisi bir işlemci alırsanız ileride 6. nesil bir amd işlemci ile upgrade edemezsiniz anakart değişikliğine gitmek zorunda kalırsınız.
İntel 12. nesil işlemciler gayet performanslı amd 5. nesile göre ve artı olarak ileride işlemcinin yetersiz kaldığını hissettiğinde 13. nesil bir işlemci takıp yola devam edebilirsiniz. Ve ek olarak 660 serisi intel anakartlar 128 gb’a kadar ram desteği sağlıyor.
Ekran kartı konusuna gelirsek bu bütçe aralığında alabileceğiniz 2 farklı ekran kartı var. Nvidia 3060 ti ve Amd 6700 xt ben amd olanı tercih ettim 2 sebebi var bunun.
ilk olarak amd ekran kartında 12 gb vram varken 3060 ti sadece 8 gb vram var buda günümüz şartlarında gerçekten az.
ikinci sebep ise testlerde 6700 xt ekran kartı 3060 ti a göre %10-20 daha performanslı.
Bazı arkadaşlar amd wattman hatalarından bahsedebilir ama ben 5 aydır kullanıyorum ve bir kere bile sorun yaşamadım.
Ram konusunda ise 4 slotlu anakart satın aldıktan sonra şimdilik 8*2 ram bellek alıp daha sonra tekrardan 8*2 veya 16*2 ram ekleyerek devam edebilirsin.
Depolama konusunda ise bu tercih sana kalmış benim cihazda 500 gb m2 var ve 4 adet ssd bir adet de 1 tb harddisk takılı ve 2 adet m2 slotum hala boş.
650w bir güç kaynağı yeterli olacaktır ama ileri dönük olsun dersen 1000 w güç kaynağı gerekebilir malum son çıkan ekran kartları baya güç harcıyor.
6 yıl sonra ekran kartını değiştirdiğini düşünüyorum o dönem çıkacak olan bir ekran kartına 650w güç kaynağı yeterli geleceğini zannetmiyorum.

Kısacası özetlemek gerekirse
Öncelliğin orta segment intel için 660 serisi amd için 550 serisi bir anakart.
4 adet ram slotu barındırmalı.

aşağıdaki sistem benim sistemim 17.000 tl’ye almıştım benim parçalara bakarak kendine bir yol haritası çıkarabilirsin.

Intel Core i5-12400F 2.5GHz 18MB Önbellek 12 Çekirdek 1700 10nm İşlemci1
ANAKART:
ASUS PRIME B660-PLUS D4 Intel B660 Soket 1700 DDR4 5066MHz (OC) M.2 Anakart
1
EKRAN KARTI:
ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB OC GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
1
RAM:
ADATA XPG Spectrix D41 TUF RGB 8GB (1x8GB) DDR4 3200 MHz CL16 Ram
2
SSD:
WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD 3500MB Okuma / 2300MB Yazma
1
KASA:
XPG VALOR AIR Siyah Mid Tower Gaming Kasa (ALORAIRMT-BKCWW)
1
PSU:
Fsp Performance FSP650-51AAC 650W 80+ Bronze Güç Kaynağı

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
16.857,91 ₺CYBER-DUAL6700XT / INTEL i5-12400F / ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar adet16.857,91 ₺ (KDV dahil)
Intel Core I5 13400f 4 6ghz 20mb Onbellek 10 Cekirdek 1700 Islemci Bx8071513400f
İŞLEMCİ:
1
Asus Tuf Gaming B660m E D4 Intel Lga1700 Matx Anakart
ANAKART:
1
ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
EKRAN KARTI:
1
CORSAIR 8GB Vengeance LPX 3000 MHz CL16 DDR4 Masaüstü Siyah Ram
RAM:
2
Wd Sn570 500gb Blue Gen3x4 M 2 Ssd 3500mb Okuma 2300mb Yazma 1
SSD:
1
Asus Prime Ap201 Usb 3 2 Mesh Siyah Microatx Kasa
KASA:
1
Asus Tuf Gaming Af120a2r Rgb Fan Tekli Paket
KASA FANI:
ASUS TUF Gaming AF120A2R RGB Fan – Tekli Paket adet
ASUS TUF GAMING 550B 550W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU
PSU:

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
senin için böyle bir şey topladım aşağıdaki linkteki ürünü özelleştirerek i5 13400 f işlemci ve 660 serisi bir anakart ekledim.
Kasa hakkında çok bilgim yok ama hava akışının iyi olduğunu duydum. Güç kaynağı düşük gibi ama bu sistem için yeterli olacaktır.

Kürşat Kütükçü

Kıdemli Üye
Kıdemli
Konular
82
ModArt Kredi
0
Merhaba öncelikle hoşgeldiniz sizlere en uygun şekilde PC toplayabilirim yazılım ile uğraşacaksin zannediyorum PC de 😄 Intel ve nvdia kombinasyonu iyi olacaktır akşam iftardan sonra atacağım sisteme bakabilirsin

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.