Neler yeni

Rehber Linux Nedir

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olan Linux dan kısa ve öz bir şekilde bahsetmek isterim.
Eminim şu an bir çoğunuz kendinize şu soruyu sordunuz.
“Nasıl olurda Linux en çok kullanılan işletim sistemi olabilir ?”

Android'in de bir işletim sistemi olduğunu eminim çoğunuz biliyordur ama eksik bilinen birşey var. Android işletim sistemi Linux işletim sisteminin bir dağıtımıdır. Eğer linux işletim sistemini bir ağaç olarak düşünürsek android bu ağacın meyvelerinden biridir.

Linux işletim sisteminin bir çok meyvesi vardır. Bunlar Android,Debian, Ubuntu, Red Hat,Pardus, Fedora, Linux Mint, openSUSE,Arch Linux bunlardan birkaçıdır.
Linux tamamen açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. İlk olarak 1991 yılında piyasa sürülmüştür.Linux işletim sisteminin bir çok kullanım amacı mevcuttur.
Bunlardan bir kaçını saymak gerekirse. Sunucu,Yazılım geliştirme,Güvenlik.

Linux Nedir?

Linux , Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz (destek hariç) bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir.
Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV'ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın 10 hızlı süperbilgisayarında da kullanılmaktadır.
Linux; işletim sistemi değildir, işletim sistemi çekirdeğidir. Linux çekirdeği, bu çekirdeği kullanan çeşitli "Linux dağıtımları" tarafından kullanıcıya tam teşekkülü bir işletim sistemi olarak sunulurlar. Bir Linux dağıtımı; Linux çekirdeği, GNU araçları, X pencere sistemi ve bir masaüstü ortamının bir araya gelmesiyle, bu birlikteliği sürdürülebilir şekilde yönetecek bir yapılandırma araçları seti, yazılım güncelleme araçları vb. ile oluşturulan bir tam teşekküllü bir işletim sistemini ifade eder.
Günümüzde Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri büyük bir kitle tarafından genel olarak "Linux" adıyla anılmaktadır. Diğer yandan Özgür Yazılım Vakfı ve çeşitli özgür yazılım toplulukları, bir işletim sistemi olarak Linux'dan bahsederken, GNU araç ve yazılımlarını barındırıyor olması nedeniyle "GNU/Linux" tanımını kullanmaktadır.
Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri belirlenerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Hatalar, anında kullanıcılar tarafından belirlenip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

LİNUX DAĞITIMLARI.

Android:
Android işletim sistemi google tarafından mobil cihazlar için geliştirilen ve en çok kullanılan linux dağıtımıdır.

_Android_Versions_and_Initial_Stable_Release_Dates.png

Pardus: Pardus işletim sistemi Tübitak tarafından geliştirilen işletim sistemidir.Bir nevi yerli işletim sistemi diyebiliriz. Daha çok kamu daireleri ve okullarda kullanılıyordu ama şuan eskisi kadar popüler değil.

_g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2021-08-20_15-16-08.png

Kali Linux: Siber güvenlikçilerin olmazsa olmazlarındandır. Banka,Askeriye,Devlet daireleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

kali-desktop-gnome.jpg

Ubuntu: En popüler linux dağıtımlarından biridir. Görsellik daha çok ön plandadır genel kullanım amacı vardır.

ubuntu-19-04-Liinux-Jornal-140.jpg

Ekli dosyalar

• ubuntu-19-04-Liinux-Jornal-140.jpg
    ubuntu-19-04-Liinux-Jornal-140.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:

Adana

Aktif Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Yazı için teşekkürler. 1931 yılı yanlış olmuş. 1991 olması lazım.

Android her ne kadar Linux çekirdeğini kullansa da kullandığı çekirdek özelleştirilmiş bir versiyon.
GNU yazılım ve araçları yerine kendi yazılımları var. Linux yazılımları Android'te çalışmaz.
Bu sebeplerden bir Linux dağıtımı sayılıp sayılmayacağı tartışmalı.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Yazı için teşekkürler. 1931 yılı yanlış olmuş. 1991 olması lazım.

Android her ne kadar Linux çekirdeğini kullansa da kullandığı çekirdek özelleştirilmiş bir versiyon.
GNU yazılım ve araçları yerine kendi yazılımları var. Linux yazılımları Android'te çalışmaz.
Bu sebeplerden bir Linux dağıtımı sayılıp sayılmayacağı tartışmalı.
Düzeltme için teşekkür ederim.
Android tamamen linux bir dağıtımı ve ürünüdür.
Android diyince insanların gözüne ilk olarak Google geliyor ama işin aslı böyle değil Google android yazılımını alıp süsleyip giydirip satıyor.
Anlattıklarımı tam olarak anlayabilmeniz için AOSP nedir diye Google'da aratmanızı tavsiye ederim.

Adana

Aktif Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Düzeltme için teşekkür ederim.
Android tamamen linux bir dağıtımı ve ürünüdür.
Android diyince insanların gözüne ilk olarak Google geliyor ama işin aslı böyle değil Google android yazılımını alıp süsleyip giydirip satıyor.
Anlattıklarımı tam olarak anlayabilmeniz için AOSP nedir diye Google'da aratmanızı tavsiye ederim.
Renault motoru kullanan Mercedes A serisine ne kadar Renault diyebiliyorsak Android de o kadar Linux'tur.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Renault motoru kullanan Mercedes A serisine ne kadar Renault diyebiliyorsak Android de o kadar Linux'tur.
Verdiğiniz örnek çok saçma.
Bunun bir Linux olduğunu doğrulamanın başka bir yolu, rootlu veya rootsuz bir terminal kullanmak, dizinlerine göz atmak, hiyerarşisini kontrol etmek veya GNU/Linux dağıtımınızın terminalinde kullanabileceğiniz komutların aynısını kullanmaktır.

Adana

Aktif Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Verdiğiniz örnek çok saçma.
Bunun bir Linux olduğunu doğrulamanın başka bir yolu, rootlu veya rootsuz bir terminal kullanmak, dizinlerine göz atmak, hiyerarşisini kontrol etmek veya GNU/Linux dağıtımınızın terminalinde kullanabileceğiniz komutların aynısını kullanmaktır.
Örnek saçma değil, bire bir uygundur. Linux OS çekirdeğidir, araba motoruna benzetebiliriz.
Renault marka araçla Mercedes marka araca aynı komutları vermek ikisini de aynı yapmaz.
Android'de terminal emulatör üzerinden çalışır, native değildir.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Örnek saçma değil, bire bir uygundur. Linux OS çekirdeğidir, araba motoruna benzetebiliriz.
Renault marka araçla Mercedes marka araca aynı komutları vermek ikisini de aynı yapmaz.
Android'de terminal emulatör üzerinden çalışır, native değildir.
Linux zaten bir işletim sistemi değildir bir çekirdektir.
O zaman ubuntu,pardus ve diğer dağıtımlarda linux değil diyebiliriz sizin dediğinize göre.
Çünkü hepsi linux çekirdeğini kullanıyor.
Android telefon kullanıyorsanız sistem bilgisi kısmından derlemede linux çekirdeğini kullandığını göreceksiniz.
Daha fazla bilgi için
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Adana

Aktif Üye
Uzman
Konular
8
ModArt Kredi
0
Linux zaten bir işletim sistemi değildir bir çekirdektir.
O zaman ubuntu,pardus ve diğer dağıtımlarda linux değil diyebiliriz sizin dediğinize göre.
Çünkü hepsi linux çekirdeğini kullanıyor.
Android telefon kullanıyorsanız sistem bilgisi kısmından derlemede linux çekirdeğini kullandığını göreceksiniz.
Daha fazla bilgi için
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Linux işletim sistemi derken aslında kastedilen GNU/Linux'tur. Linux çekirdeği GNU araçlarıyla işletim sistemine dönüşür, kullanışlı hale gelir.
Pardus, Ubuntu, Linux Mint vb. hepsi GNU araçlarını kullanır, standart bir Linux çekirdeği kullanırlar ve bir dağıtımda çalışan yazılım diğerinde de çalışır.
Android için durum böyle değildir.
Şöyle bir örnek verebiliriz; mobilet motoruyla değişik modellerde çeşitli mobiletler ürettiğinizi düşünün, modelleri farklı da olsa bunların hepsi mobilettir.
Aynı mobilet motorunu özelleştirerek İHA da üretebilirsiniz ama bu mobilet olmaz farklı bir şey olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.