Neler yeni

Hackintosh SMBus tanıtma (OpenCore & Clover)

Selam forum ahalisi, bugün kolay yoldan nasıl SMBus tanıtabileceğimizi göstereceğim.

SMBus nedir, ne işe yarar?
SMBus denilen şeyin açılımı "System management bus"dir bunun türkçesi ise;"sistem yönetim veriyolu" demektir. Asıl konuya gelelim SMBus ne işe yarar? SMBus yoğunlukla, açma / kapama talimatları için güç kaynağı ile iletişim için vardır. Eğer Hackintosh'da kapatma sorunu yaşıyorsanız bir de bu yöntemi deneyin.

1.) Adım: Hazırlık
İlk önce verdiğim linkteki uygulamaları ve SSDT dosyasını indiriyoruz.
  1. URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
    ve
    URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
    'yi indiriyoruz.
  2. URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.
    dosyamızı indiriyoruz.
Hackintool'dan SMBus aygıtımızın IOReg Name'ini öğrenmemiz gerekecek ki SSDT'mizi düzenleyebilelim. Bunun için; Hackintool-->PCI-e-->SMBus aygıtımızı listeden bulalım ve bu kodu bir yere not edelim.
Screen Shot 2022-02-12 at 12.18.39.png

2.) Adım: SSDT Düzenleme
  • Linkte verdiğim SSDT'yi açıyoruz.
  • SSDT'yi açtığımızda örneğin IOReg Nameniz "I/PCI0@0/AppleACPIPCI/SBUS@1F,3" ise 3.Adıma geçebilirsiniz ama eğer SSDT'de örnekteki gibi bir IOREG'de değilsek ne yapacağız? Çok basit. IOReg Nameniz PC00 da olabilir ya da PCI@0/SBUS@1F,3 yerine PCI@0/""""/ gibi bir şey olabilir. İlk olarak IOReg Nameniz PC00 ile başlıyorsa:
    Screen Shot 2022-02-12 at 12.52.09.png

Screen Shot 2022-02-12 at 12.54.22.png

bu şekilde bir düzenleme yapıyoruz. Fakat eğer "PC00/AppleACPIPCI/"deviceismi" gibi bir şekilde ise
    Screen Shot 2022-02-12 at 12.56.14.png

Screen Shot 2022-02-12 at 12.57.20.png

Şeklinde düzenledikten sonra MaciASL-->File>Save diyelim.

3.) Adım: SSDT'yi Confige İşleme:
  1. MaciASL-->File>Save AS>File format>ACPI Machine Language Binary deyip saveleyelim.
  2. Bu SSDT'yi OpenCore'da kullanacaksak EFI/OC/ACPI'ye atıp configimize işliyoruz fakat Clover kullanıyorsak EFI/CLOVER/ACPI/Patched kısmına atabilirsiniz.
  3. Son olarak neden SMBus tanıtmalıyız?: SMBus bazen uyku sorununa sebep olsa da, genellikle sıcaklık problemleri, uyku problemleri ve kapanma problemleri gibi hataları çözebiliyor.
Rehberimiz burada bitmiştir, başka bir rehberde görüşmek üzere.
Kaynakça:
URL içeriğini görüntülemek için Lütfen Giriş yap veya Kayıt ol Teşekkürler.

Not: Ben kaynakçadan ziyade kendi yöntemimi anlattım fakat kaynakça ile aynı mantık, değişen bir şey yok.
Not 2: Bazı Ice Lake gibi sistemlerde device ID farklı oluyor ve Intel masaüstünde de PC00 kullanıyorlar genelde.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.