Neler yeni

Yardım Fan Bağlama

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
arkadaşlar pb kasam var. Fan kontoli resimdeki gibi. Bunu sys pine nasıl baglarım. Ucundaki 4 lü pini takıyorum bilgisayar acılmıyor cıkarınca acılılıyor ne yapmam lazım. Nasıl bios tan kontrol edebilirim

Ekli dosyalar

• IMG_2384.jpeg
    IMG_2384.jpeg
    133.1 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_2383.jpeg
    IMG_2383.jpeg
    125.4 KB · Görüntüleme: 110

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
arkadaşlar pb kasam var. Fan kontoli resimdeki gibi. Bunu sys pine nasıl baglarım. Ucundaki 4 lü pini takıyorum bilgisayar acılmıyor cıkarınca acılılıyor ne yapmam lazım. Nasıl bios tan kontrol edebilirim
aynı kasaya sahibim, psu'dan gelen molexi tamamen devre dışı bırak. Arka fandan gelen molex en altta olacak şekilde 4 fanın molexini üst üste bağla, en altta kalan molexten bir tane 3 pin uzatma çıkıyor. Onu da kasadaki sys_fan yazan 4 pinli yere tak, 4 pinli yere 3 pin takılıyor sıkıntı olmuyor. Dediğim gibi yaptıktan sonra bios fan kontrolünden sys fanın ayar kısmını aç, pwm ve dc seçenekleri var. DC seçersen fan hızlarını kontrol edebilirsin.

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
Hocam suan iç içe bağlı boyle demi

Ekli dosyalar

• IMG_2384.jpeg
    IMG_2384.jpeg
    133.1 KB · Görüntüleme: 101

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Hocam suan iç içe bağlı boyle demi
aslında şu anda da benim anlattığıma yakın bir şekilde bağlanmış, mantıken kontrol edebilmen gerekir. Bios fan ayarları sayfasından pwm ve dc modları arasında geçiş yapmayı dener misin? fanların pwm desteklemiyordur büyük ihtimalle.

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
aynı kasaya sahibim, psu'dan gelen molexi tamamen devre dışı bırak. Arka fandan gelen molex en altta olacak şekilde 4 fanın molexini üst üste bağla, en altta kalan molexten bir tane 3 pin uzatma çıkıyor. Onu da kasadaki sys_fan yazan 4 pinli yere tak, 4 pinli yere 3 pin takılıyor sıkıntı olmuyor. Dediğim gibi yaptıktan sonra bios fan kontrolünden sys fanın ayar kısmını aç, pwm ve dc seçenekleri var. DC seçersen fan hızlarını kontrol edebilirsin.
Hocal beyaz molexi mi cıkarmalıyım

aslında şu anda da benim anlattığıma yakın bir şekilde bağlanmış, mantıken kontrol edebilmen gerekir. Bios fan ayarları sayfasından pwm ve dc modları arasında geçiş yapmayı dener misin? fanların pwm desteklemiyordur büyük ihtimalle.
Hocam suan anakarta takılı bağlantı yok

Hocal beyaz molexi mi cıkarmalıyım

Hocam suan anakarta takılı bağlantı yok
Anakarta bağlarsam sys fan belkş olacak ama nasıl bağlayacagım bilmiyorum

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
Bu şekilde bağlanmış

Ekli dosyalar

• IMG_2382.jpeg
    IMG_2382.jpeg
    105.4 KB · Görüntüleme: 106

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Bu şekilde bağlanmış
Fotoğrafta en üstte ters olarak duran molexten 3 pinlik bir bağlantı çıkıyor resimden de görebileceğin üzere. Şuanda fanlarımın hepsi oradan güç çekiyor, anakart modelim de seninle aynı, o yüzden benim bağladığım gibi bağlarsan kesinlikle kontrol edebilirsin. Eğer siyah molexlerinden bendeki gibi 3 pin uzatma çıkıyorsa beyaz molexi sökmelisin. Eğer çıkmıyorsa da beyaz molexin psuya giden kablosunu söküp sadece anakart üzerinden güç almasını sağlayabilirsin.

Ekli dosyalar

• 7B89036D-718B-4457-96E3-6E17E30A27AB.jpeg
    7B89036D-718B-4457-96E3-6E17E30A27AB.jpeg
    203.2 KB · Görüntüleme: 107

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
Hocam sanırım 3 pin yok

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
Bu şekilde bağlanmış
Hatta extra bir bilgi daha vereyim, kasanda fan renk kontrol düğmesi varsa onun bağlantısını da söküp çoklayıcısındaki 3 pinlik 5v kablosunu hemen üstteki jrainbow1 yazan sokete takarsan, msi control center üzerinden fanların renklerini de kontrol edebilirsin.

Hocam sanırım 3 pin yok
Eğer siyah molexterden çıkan 3 pin yoksa beyaz molexin psu bağlantısını sök, sadece anakarttan güç alarak çalışırsa kontrol edebilirsin.

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
anakartta güç almasını sağlayabilsem yeter hocam banada

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
aslında o beyaz molexin görevi psu'dan gelen gücün anakart üzerinden kontrol edilebilmesini sağlamak, yani benim kullandığıma göre daha sağlıklı bir sistem. Ama işe yaramıyor olması ilginç.

harun1907

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
3
ModArt Kredi
0
senin yerinde olsam bütün kabloları söker temiz bir kablolama yapardım. Ben de hazır aldım hiç özenmiyorlar, oturdum bir günümü ona ayırdım yavaş yavaş hepsini çözdüm.

ismailshnn38

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
8
ModArt Kredi
0
Hocan hiç anlamıyorum bozarım dıye korkuyorum

Hocam kasanın içine beyaz molexe takılan siyah kabloda bırde 4 pinli giriş var. Anakarta taktım sys ye pc açılmadı. Çıkartınca çalışıyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.