Neler yeni

Yardım Ev içi Tesisat Yenilemek?

• Konbuyu başlatan THOR
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 5
  • Görüntüleme 284

THOR

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Modem Hat Değerlerim Şu Şekil;
resim_2022-11-10_124745376.png

Ankastre Kutumuz Şu şekil;
20221110_122513.jpg

75 MBPS Pakete geçeceğim 2 Haftaya.Modeme 52 MBPS geliyor.Diğer Sağlayayıcıya geçmeden ankastreden modeme Cat6 Çeksem Nasıl olur? veya başka bir öneriniz. **Santrale 167 Metre Mesafe**
Levon Turaç ModArt Levon Kürşat Kütükçü kursatkutukcu

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
modeme 52 mbps geliyorsa 75 lik paket kullanamazsın altyapın desteklese bile sürekli kopmalar yaşarsın. 50 lik paket alıp hızını 50'liye sabitlemelisin

THOR

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
modeme 52 mbps geliyorsa 75 lik paket kullanamazsın altyapın desteklese bile sürekli kopmalar yaşarsın. 50 lik paket alıp hızını 50'liye sabitlemelisin
Hocam 73 Lük altyapıdan modeme neden 52 geliyor onu anlamaya çalışıyorum.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Hocam 73 Lük altyapıdan modeme neden 52 geliyor onu anlamaya çalışıyorum.
Aynı sorunu bende yaşadım sana tecrübelerimi anlatayım.
Öncelikle alt yapın bakır kablodan oluşuyor yani fiber değil bakır kablolarda hız düşüsü yük bindiği zaman oluşur.
2 yıl önce netspeed firmasından 75mbps lik paket aldım.
İlk aylar sorun yoktu gayet güzeldi 65-70 arası hızı göryordum.
Daha sonrasında hızımın 50 düştüğünü gördüm ama açıkcası pek ilgilenmedim.
Aradan biraz daha zaman geçti hızım 35 mpbs lere kadar düştü ama yine ilgilenmedim kablomda oksitlenme vardır diye düşündüm ve müsait bir zamanda değiştiririm diye düşündüm.
4-5 ay önce hızım 18-20 mbps'lere kadar düştü.
Kabloyu değiştireyim dedim. aşağıdan modeme gelen telefon kablosunu değiştirdim.
Hızım 50'ye kadar yükseldi. ama kullandığım paket 75 mbps'lik bir paketti.
Müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım.
Bir ekip geldi ve incelemeye başladırlar benden kaynaklı bir sorun yoktu.
Daha sonra netspeed bilgi işlem ekibi beni aradı ve sorunun ne olduğunu anlattı.
Dedi ki : Sizden kaynaklı bir sorun yok sorunun sebebi bakır kablolar ve artan kullanıcı sayısı.
Belediye bir çalışma yapmış olabilir ve bakır kablolar zarar görmüş olabilir dedi.
ve ek olarak. Örnek veriyorum ben 2020 de satın aldığım zaman bu paketi o civarda benimle birlikte 100 kişi kullanıyordu 2022 itibari ile kullanıcı sayısı 200 civarına çıktı ve artık bakır kablolar bu yükü kaldıramıyor bu yüzdende hız düşüyor.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Şimdi yapman gerekenleri anlatıyorum.
Varsayalım ki altyapınız 75mbps'ye kadar destekliyor diyelim ama senin modeme ulaşan hız 50 mbps.
Bu durumda ilk yapman gereken şey ankastreden modeme gelen kablonu kaliteli bir kablo ile değiştir.
varsa elinde farklı bir modem onunlada modeminin aldığı sinyali ölç.
eğer sorun devam ediyorsa internet servis sağlıyıcını ara ve durumu anlat.
senin için arıza kaydı oluşturacaktır ve ekip gelip senin bölgeyi inceleyecek.
İlk olarak santrelden kapındaki ankastreye gelen hız ölçülür eğer hız 75 mpbs ise sorun ankastre kaynaklı demektir.
Varsayalım ki santrelden ankastreye ulaşan hız 50 bu durumda senin yapabilecek birşein kalmıyor altyapı kime ait ise altyapıyı yenilemeleri gerek.

Kafana takılan veya analmadığın bir nokta varsa sorabilirsin.

THOR

Yeni Üye
Modart Kullanıcı
Konular
2
ModArt Kredi
0
Aynı sorunu bende yaşadım sana tecrübelerimi anlatayım.
Öncelikle alt yapın bakır kablodan oluşuyor yani fiber değil bakır kablolarda hız düşüsü yük bindiği zaman oluşur.
2 yıl önce netspeed firmasından 75mbps lik paket aldım.
İlk aylar sorun yoktu gayet güzeldi 65-70 arası hızı göryordum.
Daha sonrasında hızımın 50 düştüğünü gördüm ama açıkcası pek ilgilenmedim.
Aradan biraz daha zaman geçti hızım 35 mpbs lere kadar düştü ama yine ilgilenmedim kablomda oksitlenme vardır diye düşündüm ve müsait bir zamanda değiştiririm diye düşündüm.
4-5 ay önce hızım 18-20 mbps'lere kadar düştü.
Kabloyu değiştireyim dedim. aşağıdan modeme gelen telefon kablosunu değiştirdim.
Hızım 50'ye kadar yükseldi. ama kullandığım paket 75 mbps'lik bir paketti.
Müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım.
Bir ekip geldi ve incelemeye başladırlar benden kaynaklı bir sorun yoktu.
Daha sonra netspeed bilgi işlem ekibi beni aradı ve sorunun ne olduğunu anlattı.
Dedi ki : Sizden kaynaklı bir sorun yok sorunun sebebi bakır kablolar ve artan kullanıcı sayısı.
Belediye bir çalışma yapmış olabilir ve bakır kablolar zarar görmüş olabilir dedi.
ve ek olarak. Örnek veriyorum ben 2020 de satın aldığım zaman bu paketi o civarda benimle birlikte 100 kişi kullanıyordu 2022 itibari ile kullanıcı sayısı 200 civarına çıktı ve artık bakır kablolar bu yükü kaldıramıyor bu yüzdende hız düşüyor.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Şimdi yapman gerekenleri anlatıyorum.
Varsayalım ki altyapınız 75mbps'ye kadar destekliyor diyelim ama senin modeme ulaşan hız 50 mbps.
Bu durumda ilk yapman gereken şey ankastreden modeme gelen kablonu kaliteli bir kablo ile değiştir.
varsa elinde farklı bir modem onunlada modeminin aldığı sinyali ölç.
eğer sorun devam ediyorsa internet servis sağlıyıcını ara ve durumu anlat.
senin için arıza kaydı oluşturacaktır ve ekip gelip senin bölgeyi inceleyecek.
İlk olarak santrelden kapındaki ankastreye gelen hız ölçülür eğer hız 75 mpbs ise sorun ankastre kaynaklı demektir.
Varsayalım ki santrelden ankastreye ulaşan hız 50 bu durumda senin yapabilecek birşein kalmıyor altyapı kime ait ise altyapıyı yenilemeleri gerek.

Kafana takılan veya analmadığın bir nokta varsa sorabilirsin.
Yardımınız için Sağolun,,Sanırım 2 Hatfa Sonra sağlayıcı değiştirdikten sonra Hat değerlerine tekrar bakacağım.Olmazsa Dediğiniz gibi Ankastreden modeme gelen kablolamayı değiştireceğim.Modemimde Baya eski 5 yıllık TDW9970 V3(klasik telekom modemi).En son olarak modemi değiştireceğim.

™ROOT

Moderasyon Ekibi
Moderatör
Konular
300
ModArt Kredi
0
Yardımınız için Sağolun,,Sanırım 2 Hatfa Sonra sağlayıcı değiştirdikten sonra Hat değerlerine tekrar bakacağım.Olmazsa Dediğiniz gibi Ankastreden modeme gelen kablolamayı değiştireceğim.Modemimde Baya eski 5 yıllık TDW9970 V3(klasik telekom modemi).En son olarak modemi değiştireceğim.
Modem ve kablo değiştirdikten sonra altyapının desteklediği hız sinyali modeme ulaşmıyorsa son olarak internet servis sağlayıcısı ile görüşmen faydalı olacaktır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.