Neler yeni

Bir devrin batışı ''Zavallı Euro''

• Konbuyu başlatan muqo
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 31
  • Görüntüleme 2K
  • Etiketler
    euro

muqo

Aktif Üye
Uzman
Konular
60
ModArt Kredi
0

Zavallı euro​

Akp iktidar oldu.

Euro 1.6 liraydı.

Liradan altı sıfır atıldı, asrın liderimiz haklı gururla konuştu, “paramızın değeri neredeeen nereye geldi, eskiden tuvalete bir milyon liraya gidiliyordu be, şimdi artık bir liraya gidiliyor, biz işte buyuz” dedi, tuvalete bir liraya gidiyor olmamız Avrupa ekonomisinde ciddi çalkantı yarattı, euro 1.8 liraya geriledi.

TL'nin simgesi tanıtıldı, asrın liderimiz göğsümüzü kabarttı, “paramızın artık tıpkı dolar gibi, euro gibi simgesi var, simgemizin çıpaya benzemesi, paramızın güvenli bir liman olduğunu vurguluyor, paramızın artık haysiyeti var, paramız bağımsızlığı, gururu ve onuru temsil ediyor, paramız şahlanıyor, küresel bir aktör olarak öne çıkıyor, iktidarımızın özetini paramızın itibarında görmek mümkündür” dedi, paramızın küresel bir aktör olarak öne çıkması Avrupa ekonomisinde sarsıntı yarattı, euro 2.3 liraya geriledi.

Varlık Fonu kuruldu, asrın liderimiz tane tane izah etti, “ne yapmış oldu varlık fonu, Türkiye ekonomisine güç katmış oldu, tutup eleştiriyorlar, o kadar cahiller ki anlamıyorlar, nitekim varlık fonunun ilanı yapılır yapılmaz döviz kurlarında düşüş başladı” dedi, nitekim varlık fonunun ilanı yapılır yapılmaz Avrupa ekonomisinde çöküntüye sebep oldu, euro 3.4 liraya geriledi.

Asrın liderimiz “IMF bizden beş milyar dolar borç istedi, arkadaşlara ‘verin' dedim, baktılar ki vereceğiz, almaktan vazgeçtiler” dedi, IMF'nin perişan halde dilenircesine bize avuç açması Avrupa ekonomisinde ağır bunalım yarattı, euro 4.9 liraya geriledi.

Asrın liderimiz sayın ahalimize seslendi, “bu kardeşinize yetkiyi verin, dövizle faizle enflasyonla nasıl uğraşılır görün” dedi, sayın ahalimizin asrın liderimize yetkiyi vermesi Avrupa ekonomisinde deprem etkisi yarattı, euro 5.5 liraya geriledi.

Asrın liderimiz Avrupa'nın tüm dünyadan gizlediği gerçeği açıkladı, “İskandinav ülkeleri battı” dedi, İskandinav ülkelerinin battığının ortaya çıkması Avrupa ekonomisini de batırdı, euro 6 liraya geriledi.

Asrın liderimiz Avrupa'nın düştüğü acıklı hali açıkladı, “hamdolsun Türkiye ekonomide şu anda ciddi bir sıçrama noktasında, gerek batı, gerek dışımızdaki dünya, Türkiye'yi ciddi manada kıskanıyor” dedi, özellikle Almanya'nın bizi ciddi manada kıskanması, Avrupa ekonomisinde heyelan etkisi yarattı, euro 6.5 liraya geriledi.

Avrupa ülkeleri pandemi sırasında vatandaşlarına milyarlarca euroyu hibe şeklinde dağıtırken, asrın liderimizin iban numarası vererek, vatandaşlarından üste para istemesi, Avrupa ekonomisinin entübe edilmesine sebep oldu, euro 7.5 liraya geriledi.

Asrın liderimiz Avrupa'nın ibretlik halini anlattı, “Avrupa'nın halini görüyorsunuz değil mi, Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar, yiyecek bulamıyorlar” dedi, Alman halkının askıda ekmek kuyruğunda olduğunun ortaya çıkması, Fransız halkının hava karardıktan sonra çöpten çıkma sebze topladığının anlaşılması, Avrupa ekonomisini boş baklavaya çevirdi, euro 10.8 liraya geriledi.

Asrın liderimiz koltuklarımızın kabarmasına sebep olan bir açıklama yaptı, “köprülerimiz havalimanlarımız sayesinde Avrupa şaşkın, dünya şaşkın, yatırım, üretim ve istihdamdaki gidişatımızı görünce şok oldular” dedi, e tabii Avrupa ekonomisi şok olunca, euro da o şokun etkisiyle 13.5 liraya geriledi.

Asrın liderimiz başarısının sırrını anlattı, “ben ekonomistim, ekonominin kitabını yazdık, bunların kafası basmaz” dedi, e haliyle Avrupa'nın da kafası ekonomiye basmadığı için, euro 16 liraya geriledi.

Asrın liderimiz “eğer ben ekonomi tahsili görmüşsem, faiz sebep enflasyon neticedir” dedi, ekonomi tahsili görmeyen Avrupa ekonomisinin beli kırıldı, euro 21 liraya geriledi.

Vaziyet böyleyken…

Euro/dolar paritesi 1'in altına düştü.

Dolar, euroyu geçti.

Televizyonlarımızı izliyorum…

Euronun dolar karşısında nasıl çaresizce eridiğini anlatıyorlar.

Zavallı Avrupa yani.

Bizim şahlanışımız karşısında duramayacakları belliydi!

not: Alıntı

Nixc0r

Aktif Üye
Uzman
Konular
1
ModArt Kredi
0
Doğru zaman Yanlış adam.

Bırak artık be yorgun demokrat, yaşlandın, yoruldun git torun sev be yorgun demokrat.

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0
nankörler sizi !
yol yaptı yol
hastane yaptı hastane
yetmez mi bunlar

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
2001 asgari ücreti (Yeni para ile): 139.95 YTL, bunu 1.6 ile böldüğümüzde asgari ücret 87.5 Euro çıkıyor. Şu anda asgari ücret 8500TL, Euro da an itibari ile 21.5TL, bunu böldüğümüzde 395.4 Euro çıkıyor. 4.5 kat daha yüksek miktarda Euro alınabiliyor yani.

muqo

Aktif Üye
Uzman
Konular
60
ModArt Kredi
0
2001 asgari ücreti (Yeni para ile): 139.95 YTL, bunu 1.6 ile böldüğümüzde asgari ücret 87.5 Euro çıkıyor. Şu anda asgari ücret 8500TL, Euro da an itibari ile 21.5TL, bunu böldüğümüzde 395.4 Euro çıkıyor. 4.5 kat daha yüksek miktarda Euro alınabiliyor yani.
evet kıyasladığında artış söz konusu lakin harcamalarımız TL eğerki euro olsaydı aşağıda resmi ve linkini bıraktığım aracı kısa sürede almış olurduk neden alamadığımıza gelince çok uzun bir yazı olur o yüzden başka bir zamana bırakıyorum.
Link Removed
Ekran görüntüsü 2023-05-08 010258.png

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0
muqo muqo dolarla mı maaş alıyorsun?
matematik katili hem de mantık.

bmw 320d , opel astra sıfır , honda civik arabamız vardı.

opel astra ile kafa kafaya üstüne cuzi miktar ekleyerek eve girdik o zaman 45k-60k arasıydı (ilk ev)

300k ev aldık 2012-14 yılında 3 milyon oldu şu anda. (ikinci)

sen ne anlatıyon neyi övüyon.

git atm yüklü miktarda para çek jilet gibi para , seri numaralarına bak sonları aynı şekil gidiyor
bu karşılıksız para demek , basarsan ne olur enflasyon

gün geçtikçe fakirleştik.

ya ben zekiyim ya da nyss

Son düzenleme:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Çınar o dönemleri ne kadar biliyorsun acaba.

Babam o dönemlerde 5 yıl çalışarak bir ev aldı. Babana sor hatta o dönemi yaşan büyüklerine sor. Hepsinin 20 yıl önce aldığı en az 2 evi vardır 😉

Şu an isterse asgari ücret 20.000tl olsun 5 yıl çalışıp benzer bir evi alacak parayı toplayamazsın. Bak ben toplayamıyorum ve hala evim yok.

Asgari ücret ve enflasyon hesabını artık ayırın. Hepsi birbirinden bağımsız şeylerdir.
2001 yılının asgari ücreti 2023 e oranla düşüktür ama 2001 yılının enflasyonu 2023 ten 8 kat daha azdı😉
Yani senin hesabına göre gidersek 87.5€x10 yapman lazım.

He birde 6 sıfır attığımızda tüm hesaplar karıştı insanların dengesi bozuldu. Milyar milyon ve tl hesabını yıllarca ayırt Edemedi insanlar. Hatta hala onu ayırt edemeyenler var. Zaten bu yüzden insanlar 2000 öncesi ekonomiyi düzgün hatırlayıp hesap edemiyor.
Screenshot_20230508_020325_Chrome.jpg

Halbuki hesap çok basit. Ekmek 200.000 liradan 1tl ye çıktı. Yani 0.20 kuruş olması gerekirken 5 katı zam gördü altı sıfır attığımız için 😉

Ama bazı matematiği kıt olan yaşlılar hatta Cahiller diyeceğim artık, Aklı milyonda kaldı için ekmek fiyatını çok sıfırlıdan hesaplıyor.

Mesela bende hiç unutmam küçükken 2000 li yıllarda idi galiba ekmeği 50.000 liraya alırdım 🤣 Ama hatırlatırım 1 tane demir para idi. Şimdi 1 tane demir para ile ekmek alamıyorsun.
Ekmek olmuş bizim burada 7.5tl yani 7 tane 1tl lik demir para lazım.
O yüzden şuanki enflasyon o dönemden e az 7 kat daha pahalı. Ekmek hesabını doğru yapanlar iyi hatırlayanlar bunu çok iyi bilir.

(87.5€x7= 612.5)
Bunları göz önünde bulundurunca Günümüzün Enflasyonu o dönemden en az 7 kat yüksek. Ve alım gücü olarak 5 kat daha iyilerdi.
O yüzden o zamanın 87.5 euro su günümüzün 612 eurosuna denk. Ve ayrıca alım gücü 5 kat iyi olduğundan o para ile daha fazla gıda veya birikim yapabiliyorlardı.
Hatta geçmişten günümüze et fiyatlarını kıyasla birde 3 yıl öncesi ile günümüzü kıyasla🤣

İşte doğru kişilerle ve doğru bilgilerle hesap yaparsan ortaya bu çıkar.
O yıllarda yaşayan büyüklerimizin neredeyse hepsinin en az bir evi var. Hepsi ev sahibi.
Birde bize ve kendine bak 10 değil 30 yılda çalışsan daha babanın sahip olduğu evi satın alamazsın 😉

Ben daima bu hesabı yapıyorum. Babam benim oturduğum binayı 7 Milyar TL ye aldı 3 katlı bina birde bodrum 4 kat toplam.
Ki küçük daireler. 4'e böl 1.750.000.000

140 Milyon Asgari maaş de. Yediğini içtiğini çık faturaları düş ayda 50 Milyon kenara koysalar 35 Ayda orta yollu bir daire almışlar. Hemde İstanbul Şişli bölgesinde.
Şimdi sen asgari ücret ile hem ev geçindir hem tek başına fatura öde hemde 2 çocuk okut üstüne 35 ayda bir ev parası biriktir.
Asgari ücreti 10.000tl de ve hiç masrafında yok hadi bak kıyak geçtim. 350.000tl toplarsın anca. İstanbulda 1.5 milyona anca bodrum kat ve şehir dışı 70 m2 yer bulursun. 150 AY çalışman gerekir enflasyon da her yıl aynı kalırsa eğer 🤣

Bu hesabı yapamayan büyüklerin varsa çevrende onlarda uzak dur matematiği kıt olanın aklı da kısa olur. Cahilden bir şey öğrenemezsin.
Altı sıfır atıldığında ben galiba 16-17 yaşında falandım yani ben bile neyin ne olduğunu hatırlıyorum 50 yaşındaki dayıların çok daha iyi hatırlaması lazım. Bana maval okumasın kimse.

Son düzenleme:

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Levon Turaç ModArt Levon abi halen neyi savunuyorlar anlamış değilim.
Ya onlarda suç bulmuyorum yaşları genç.
Onlara yanlış anlatanlarda suç.

Ben 35 yaşındayım ve herşeyi net hatırlıyorum. Babam bir bavul dolusu parayı annemle bankadan çekip yemek masasının üstüne dökmüştü. Kardeşimle bana da hasi sayın bakalım dedi 🤣
Sabaha kadar biz ağzımız açık para saydık. Ama tüm para ile de ev aldı. Sonra ne oldu o günden bu güne hep para biriktirdiler.
Toplam sadece 3 ev sahibi oldular.
Biri kendi oturdukları ve benin her gün video çektiğim babamların evi.

Diğer ikisi ise biri kardeşimin biri benim. Bu kadar basit. Yani hem kendilerine hem de çocuklarına ev alacak parayı kazanmışlar hemde Babam yıllardır temizlikçilik yaptı ki hala yapıyor.

Birde şimdiki gençliğe bak kaç kişi ev sahibi olabiliyor. Ben alamam o kadar net diyorum.

O kişiler önce gidip babalarına şunu sorsun.
Baba sen bu evi nasıl aldın?
Hebele hübele mebele cübele diye kekelerler. Adam 50 yaşındadır 30 yıl önce evi almış ama kalkıp utanmadan 20 yıl çalıştım anca aldık der. Anasının karnından direk oto saniyede işe başlamış sanki.
Yani yalan dolan bizim millette çok.
Ben böyle dayıları çok gördüm.

Yahu en kötüsü 10 yaşında işe girse 20 yaşında zaten ev sahibi olup evleniyorlardı erken yaşta. Evi olmayana kızda yoktu😉
Sonra 30 yıl kafa rahat çocukta büyütüler hemde bir değil 2-3 çocuk büyüttü o dönemin insanları.

Ben şu an 1 tane çocuğuma doğru düzgün bakamıyorum. 150.000tl okula kayıt parası verdim servisi falan hariç.
Devlet okulu bile bağış için 80.000tl verelim dedik beğenmedi. He heeeeyyyy.
Ekonomiyi merak eden gidip okul parası araştırsın.

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Çınar o dönemleri ne kadar biliyorsun acaba.

Babam o dönemlerde 5 yıl çalışarak bir ev aldı. Babana sor hatta o dönemi yaşan büyüklerine sor. Hepsinin 20 yıl önce aldığı en az 2 evi vardır 😉

Şu an isterse asgari ücret 20.000tl olsun 5 yıl çalışıp benzer bir evi alacak parayı toplayamazsın. Bak ben toplayamıyorum ve hala evim yok.

Asgari ücret ve enflasyon hesabını artık ayırın. Hepsi birbirinden bağımsız şeylerdir.
2001 yılının asgari ücreti 2023 e oranla düşüktür ama 2001 yılının enflasyonu 2023 ten 8 kat daha azdı😉
Yani senin hesabına göre gidersek 87.5€x10 yapman lazım.

He birde 6 sıfır attığımızda tüm hesaplar karıştı insanların dengesi bozuldu. Milyar milyon ve tl hesabını yıllarca ayırt Edemedi insanlar. Hatta hala onu ayırt edemeyenler var. Zaten bu yüzden insanlar 2000 öncesi ekonomiyi düzgün hatırlayıp hesap edemiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 4708

Halbuki hesap çok basit. Ekmek 200.000 liradan 1tl ye çıktı. Yani 0.20 kuruş olması gerekirken 5 katı zam gördü altı sıfır attığımız için 😉

Ama bazı matematiği kıt olan yaşlılar hatta Cahiller diyeceğim artık, Aklı milyonda kaldı için ekmek fiyatını çok sıfırlıdan hesaplıyor.

Mesela bende hiç unutmam küçükken 2000 li yıllarda idi galiba ekmeği 50.000 liraya alırdım 🤣 Ama hatırlatırım 1 tane demir para idi. Şimdi 1 tane demir para ile ekmek alamıyorsun.
Ekmek olmuş bizim burada 7.5tl yani 7 tane 1tl lik demir para lazım.
O yüzden şuanki enflasyon o dönemden e az 7 kat daha pahalı. Ekmek hesabını doğru yapanlar iyi hatırlayanlar bunu çok iyi bilir.

(87.5€x7= 612.5)
Bunları göz önünde bulundurunca Günümüzün Enflasyonu o dönemden en az 7 kat yüksek. Ve alım gücü olarak 5 kat daha iyilerdi.
O yüzden o zamanın 87.5 euro su günümüzün 612 eurosuna denk. Ve ayrıca alım gücü 5 kat iyi olduğundan o para ile daha fazla gıda veya birikim yapabiliyorlardı.
Hatta geçmişten günümüze et fiyatlarını kıyasla birde 3 yıl öncesi ile günümüzü kıyasla🤣

İşte doğru kişilerle ve doğru bilgilerle hesap yaparsan ortaya bu çıkar.
O yıllarda yaşayan büyüklerimizin neredeyse hepsinin en az bir evi var. Hepsi ev sahibi.
Birse bize ve kendine bak 10 değil 30 yılda çalışsan daha babanın sahip olduğu evi satın alamazsın 😉

Ben daima bu hesabı yapıyorum. Babam benim oturduğum binayı 7 Milyar TL ye aldı 3 katlı bina birde bodrum 4 kat toplam.
Ki küçük daireler. 4'e böl 1.750.000.000

140 Milyon Asgari maaş de. Yediğini içtiğini çık faturaları düş ayda 50 Milyon kenara koysalar 35 Ayda orta yollu bir daire almışlar. Hemde İstanbul Şişli bölgesinde.
Şimdi sen asgari ücret ile hem ev geçindir hem tek başına fatura öde hemde 2 çocuk okut üstüne 35 ayda bir ev parası biriktir.
Asgari ücreti 10.000tl de ve hiç masrafında yok hadi bak kıyak geçtim. 350.000tl toplarsın anca. İstanbulda 1.5 milyona anca bodrum kat ve şehir dışı 70 m2 yer bulursun. 150 AY çalışman gerekir enflasyon da her yıl aynı kalırsa eğer 🤣

Bu hesabı yapamayan büyüklerin varsa eğer çevrende onlarda uzak dur matematiği kıt olanın aklı da kısa olur. Cahilden bir şey öğrenemezsin.
Altı sıfır atıldığında ben galiba 16-17 yaşında falandım yani ben bile neyin ne olduğunu hayırlıyorum 50 yaşındaki dayıların çok daha iyi hatırlaması lazım. Bana maval okumasın kimse.
Vallahi kime sorsam, haberleri ne zaman incelesem hep kötü cevaplar alıyordum. Ailem hastanede mağdur olmuş. Ayrıca hastanede rehin alınanlar, baş örtüsü var diye üniversiteye, hatta oğlunun cenazesine alınmayan çok kişi varmış. Erdoğan öncesi İstanbul'da bir çok yere su bile gitmiyormuş, hastaneye gitmek için tarlalarını satanlar varmış, yerli ve milli neredeyse hiç bir şeyimiz yokmuş, hatta İHA'ları bile İsrail'den kiralıyormuşuz adı da Heron'muş, bilgileri geç aktarıyor ya da hiç aktarmıyormuş, çöpler bile toplanmıyormuş ki şu anda da Esenyurt'ta bazı mahallelerde aynı sorun var, bilmem kaç tane banka batmış, sırf IMF'den 1994'de 640 Milyar Dolar borç almışız, hatta 2001 krizinde altı üstü 10.4 Milyar Dolar borç almak için bizi kısıtlayan ve iç işlerimize karışılan 64 maddelik anlaşma imzaladık. Ecevit ABD başkanının önünde iki büklümdü.

Şahsen ben daha kolay ev, araba alacağım diye yabancı ülkelerin daha bize bilgi vermeyen İHA'larını kiralamak, borç alacağız diye iç işlerimize karışılmasına izin verilmesine, başkanımızın Amerika başkanı karşısında iki büklüm kalmasını, savunma sanaayide doğru düzgün bir şey üretememizi, bankada paramın kalmasını, sağlık için bir şeylerimi satmak istemem.

Şimdi ise dış siyasette çok iyiyiz, zamanında "One Minute" raconu, Filistin'de yapılanları hatırlatacak yürekte, İngiltere başkanının omzuna dokundurarak apar topar kalkmasını sağlatacak cesarette, Amerika'ya bile meydan okuyacak korkusuzlukta bir lider isterim.

Mal, mülk geçici şeyler fakat zamanında çıkarmak zorunda olduğumuz kanunların izi, Amerika'nın önünde iki büklüm olmamız iz bırakan şeylerdir.

Yine de görüşünüze saygı duyarım ama benim için; dinimi yaşayabilmek, Ayasofya'nın camii olması, sağlıkta rezil olmamak, Amerika karşısında iki büklüm olmayan bir lider olması daha önemlidir. Özellikle din konusu en üstte gelir, dinime saygısızlık eden birisi varsa ve ona karşı birisi İslam hareketi başlatırsa ülkede katılırım o kişiye.

Bu arada baban ne iş yapıyordu abi?

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0
en fazla benden 2 yaş küçük ben nereden biliyorum.
bu arkadaş bilmiyor.
muqo muqo dolarla mı maaş alıyorsun?

matematik katili hem de mantık.

bmw 320d , opel astra sıfır , honda civik arabamız vardı.

opel astra ile kafa kafaya üstüne cuzi miktar ekleyerek eve girdik o zaman 45k-60k arasıydı (ilk ev)

300k ev aldık 2012-14 yılında 3 milyon oldu şu anda. (ikinci)

sen ne anlatıyon neyi övüyon.

git atm yüklü miktarda para çek jilet gibi para , seri numaralarına bak sonları aynı şekil gidiyor
bu karşılıksız para demek , basarsan ne olur enflasyon

gün geçtikçe fakirleştik.

ya ben zekiyim ya da nyss

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0

Ben 35 yaşındayım ve herşeyi net hatırlıyorum. Babam bir bavul dolusu parayı annemle bankadan çekip yemek masasının üstüne dökmüştü. Kardeşimle bana da hasi sayın bakalım dedi 🤣
Sabaha kadar biz ağzımız açık para saydık. Ama tüm para ile de ev aldı. Sonra ne oldu o günden bu güne hep para biriktirdiler.
Toplam sadece 3 ev sahibi oldular.
Biri kendi oturdukları ve benin her gün video çektiğim babamların evi.

Diğer ikisi ise biri kardeşimin biri benim. Bu kadar basit. Yani hem kendilerine hem de çocuklarına ev alacak parayı kazanmışlar hemde Babam yıllardır temizlikçilik yaptı ki hala yapıyor.

Birde şimdiki gençliğe bak kaç kişi ev sahibi olabiliyor. Ben alamam o kadar net diyorum.

O kişiler önce gidip babalarına şunu sorsun.
Baba sen bu evi nasıl aldın?
Hebele hübele mebele cübele diye kekelerler. Adam 50 yaşındadır 30 yıl önce evi almış ama kalkıp utanmadan 20 yıl çalıştım anca aldık der. Anasının karnından direk oto saniyede işe başlamış sanki.
Yani yalan dolan bizim millette çok.
Ben böyle dayıları çok gördüm.

Yahu en kötüsü 10 yaşında işe girse 20 yaşında zaten ev sahibi olup evleniyorlardı erken yaşta. Evi olmayana kızda yoktu😉
Sonra 30 yıl kafa rahat çocukta büyütüler hemde bir değil 2-3 çocuk büyüttü o dönemin insanları.

Ben şu an 1 tane çocuğuma doğru düzgün bakamıyorum. 150.000tl okula kayıt parası verdim servisi falan hariç.
Devlet okulu bile bağış için 80.000tl verelim dedik beğenmedi. He heeeeyyyy.
Ekonomiyi merak eden gidip okul parası araştırsın.
Bu arada benim üvey babam var, kendisi emlakçı ve yakın zamanda kazandığı parayla köye ayıptır söylemesi villa yaptırdı, bir araba aldı, hatta 2. aracı almayı düşünüyoruz yine ayıptır söylemesi. Onun babası da asker emeklisi AKP zamanında kendine ev aldı, abisi de emlakçı ve yakın zamanda yine kazandığı paralar ile onu bunu aldı. Bu arada benim gittiğim devlet okulu 4000-5000TL'ye kabul etti almayı. Okul parasını araştırdığımda gördüm ki AKP öncesi okul kitabına para alınıyormuş, şaşırtıcı cidden. Gerçekten öğrencilerin ders kitaplarını parayla mı satıyorlardı? Şimdi ders kitabını ücretsiz almayı geçtim, her öğrenciye 3 adet test kitabı ve her derse özel çalışmak için ayrı ayrı çalışma kitabı dağıttılar, hatta üşenmeden gittim sadece bu yıl ders kitaplarına ek ücretsiz olarak devlet 14 adet kitap vermiş, 2 adet de kazanım testi kitabı da varmış. Yahu bu kadar şey deli paradır :D

topalsolucan

Aktif Üye
Modart Kullanıcı
Konular
0
ModArt Kredi
0
Vallahi kime sorsam, haberleri ne zaman incelesem hep kötü cevaplar alıyordum. Ailem hastanede mağdur olmuş. Ayrıca hastanede rehin alınanlar, baş örtüsü var diye üniversiteye, hatta oğlunun cenazesine alınmayan çok kişi varmış. Erdoğan öncesi İstanbul'da bir çok yere su bile gitmiyormuş, hastaneye gitmek için tarlalarını satanlar varmış, yerli ve milli neredeyse hiç bir şeyimiz yokmuş, hatta İHA'ları bile İsrail'den kiralıyormuşuz adı da Heron'muş, bilgileri geç aktarıyor ya da hiç aktarmıyormuş, çöpler bile toplanmıyormuş ki şu anda da Esenyurt'ta bazı mahallelerde aynı sorun var, bilmem kaç tane banka batmış, sırf IMF'den 1994'de 640 Milyar Dolar borç almışız, hatta 2001 krizinde altı üstü 10.4 Milyar Dolar borç almak için bizi kısıtlayan ve iç işlerimize karışılan 64 maddelik anlaşma imzaladık. Ecevit ABD başkanının önünde iki büklümdü.

Şahsen ben daha kolay ev, araba alacağım diye yabancı ülkelerin daha bize bilgi vermeyen İHA'larını kiralamak, borç alacağız diye iç işlerimize karışılmasına izin verilmesine, başkanımızın Amerika başkanı karşısında iki büklüm kalmasını, savunma sanaayide doğru düzgün bir şey üretememizi, bankada paramın kalmasını, sağlık için bir şeylerimi satmak istemem.

Şimdi ise dış siyasette çok iyiyiz, zamanında "One Minute" raconu, Filistin'de yapılanları hatırlatacak yürekte, İngiltere başkanının omzuna dokundurarak apar topar kalkmasını sağlatacak cesarette, Amerika'ya bile meydan okuyacak korkusuzlukta bir lider isterim.

Mal, mülk geçici şeyler fakat zamanında çıkarmak zorunda olduğumuz kanunların izi, Amerika'nın önünde iki büklüm olmamız iz bırakan şeylerdir.

Yine de görüşünüze saygı duyarım ama benim için; dinimi yaşayabilmek, Ayasofya'nın camii olması, sağlıkta rezil olmamak, Amerika karşısında iki büklüm olmayan bir lider olması daha önemlidir. Özellikle din konusu en üstte gelir, dinime saygısızlık eden birisi varsa ve ona karşı birisi İslam hareketi başlatırsa ülkede katılırım o kişiye.

Bu arada baban ne iş yapıyordu abi?
a haber ızlemekten beynı sulanmıs bunun amerıka karsısında delıkanlı duruyor dıyor trump abd baskanıyken bızımkıne mektup yazdı fırca cektı ne anlatıyosun sen at gozlugunu cıkar yazdıgın hersey palavra onu mınute dedı 2 hafta sonra ısraılın nato uyelıgını ılk onaylayan ulkelerden bırı olduk o begenmedıgın ecevıt senın taptıgın adamın yapamadıgını yapıp amerıkaya rest cekıp kıbrısa gırdı ne konusutugnu bıl mılletı yalan yanlıs zehırleme eskıden en azından hastaneye gıtmıssın sımdı randevu yok 5 ay sonraya randevu verılıyor bos bos konusuyosun

Bu arada benim üvey babam var, kendisi emlakçı ve yakın zamanda kazandığı parayla köye ayıptır söylemesi villa yaptırdı, bir araba aldı, hatta 2. aracı almayı düşünüyoruz yine ayıptır söylemesi. Onun babası da asker emeklisi AKP zamanında kendine ev aldı, abisi de emlakçı ve yakın zamanda yine kazandığı paralar ile onu bunu aldı. Bu arada benim gittiğim devlet okulu 4000-5000TL'ye kabul etti almayı. Okul parasını araştırdığımda gördüm ki AKP öncesi okul kitabına para alınıyormuş, şaşırtıcı cidden. Gerçekten öğrencilerin ders kitaplarını parayla mı satıyorlardı? Şimdi ders kitabını ücretsiz almayı geçtim, her öğrenciye 3 adet test kitabı ve her derse özel çalışmak için ayrı ayrı çalışma kitabı dağıttılar, hatta üşenmeden gittim sadece bu yıl ders kitaplarına ek ücretsiz olarak devlet 14 adet kitap vermiş, 2 adet de kazanım testi kitabı da varmış. Yahu bu kadar şey deli paradır :D
o kadar ders kıtabına test kıtabına bu beyın sdkgudsgsdg tersınden mı okuyosun bu kıtapları

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Bu arada benim üvey babam var, kendisi emlakçı ve yakın zamanda kazandığı parayla köye ayıptır söylemesi villa yaptırdı, bir araba aldı, hatta 2. aracı almayı düşünüyoruz yine ayıptır söylemesi.
Bak sırayla cevaplayayım.
Şu an bu düzende bu enflasyonda fırsatçılık yapanlar para kazanıyor 😉
1- Emlak
2- Otomotiv
Yani fırsatçılığı savunuyorsan yuh derim sana gerçekten. Ucuza sistem çıktığımızda alsatçılara gidiyor diye hepiniz isyan ediyordunuz hatırlatırım.

AKP öncesi okul kitabına para alınıyormuş, şaşırtıcı cidden. Gerçekten öğrencilerin ders kitaplarını parayla mı satıyorlardı?
İşte yanlış bilgi. Eskiden eğitime dahil olan şeyler için bir kuruş bile alınmıyordu her sene başında 10-15 tane kitap dağıtılıyordu ücretsiz. Asıl şu an size verdikleri o kitaplar beş para etmiyor o yüzden özel okullar bu kadar çoğaldı.

Valla hayret ediyorum ama neyse hiç sorun değil. Herkes rengini belli ediyor sonuçta :)
Sana tavsiyem okulu bitirir bitirmez emlak işine gir bu fırsatçılıktan geri kalma.
Araplara fahiş fiyattan ev satın cebinize daha iyi komisyon kalsın. Türk Vatandaşı olanlar ev alacak para bulamasın ne gereği var zaten.
Araplara satıp daha fazla para kazanmak varken kendi milletini neden düşünesin ki?
Daha hızlı bir şekilde ev araba alırsın. Sonrada kazandım çabaladım yaptım dersin miss gibi valla.

Ama bu gidişat Vatana Millete ne kadar hayırlı olur orası da aklı erene kalsın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.