Neler yeni

Beni Elektrik Çarptı!

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Çok sevdiğim bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. Sohbet esnasında evdeki prizlerin üçünün yandığını ve dört prizin de sıva dışına çıktığını söyledi. Yapıp yapamayacağımı sorduğunda benim iyilik sever kişiliğim ağır bastı ve kabul ettim.

Kendisi yedek priz almış ancak montajlamaya cesaret edememiş. Bilen bilir priz değiştirmek gerçekten kolay bir işlem.

Evdeki tüm şartelleri bizzat kendim kapattım ve işe koyuldum elimde kontrol kalemi ile. Bilirsiniz elektrik hataya gelmez.
Dört prizi sıva içerisine düzgün bir şekilde yerleştirdim. İki tane prizi de değiştirdim sorunsuz bir şekilde ve aynı zamanda müzik eşliğinde. Son prizi değiştirirken elimde faz kablosu vardı ve bir anda tıraş makinesini iki parmağımla tutmuş gibi kolum titreşmeye başladı. Bilirsiniz 220 VAC şebeke elektriği 60 Hertz frekansa sahiptir. Yani elim saniyede altmış defa titreşmiş oldu. Elimi can havliyle çektim ve ne olduğunu idrak etmeye çalıştım. Ne olacak! Birisi şarteli açmış. O sırada elim sadece faz kablosuna temas ediyordu diye hatırlıyorum ama nötr kablo da elimdeydi. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum kısacası. Biraz kendimi dinledim ve kalbimin ritmi normal gibiydi. Görme ve işitme sorunları da yoktu. Kısa sürede stresten dolayı başım ağrıdı ancak o sırada elektrik çarptığından dolayı sandım ve daha da streslendim. Hastaneye gidemezdim çünkü bayağı mesafesi vardı. Gitsem de saatlerce sıra beklemek zorunda kalacaktım. Kendimi iyi hissettiğimde ve kolumdaki uyuşma gidince şarteli açan kişiye uygun bir dille hakaret yağdırdım. :)

Sonuç şu ki aradan üç gün geçmesine rağmen içim rahat değil ve aklıma geldikçe anksiyete başlıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha önce böyle bir durum başınıza geldi mi?

Kendimde bir sorun yok gibi hissediyorum ancak nöronlar veya sinirler hasar görmüştür diye çok şüpheleniyorum. Nöroloji polikliniği de tamamen dolu. Randevu alamıyorum. Beyin cerrahı olan bir tanıdığımdan yardım almak istedim ancak direkt acile gitmemi söyledi. Acilde sadece kalp ritmine bakıyorlar diye biliyorum.

Levon Turaç

Yönetici
Yönetici
Konular
225
ModArt Kredi
0
Beni elektrik çarptı ne laa 🤣🤣
Kendimde bir sorun yok gibi hissediyorum ancak nöronlar veya sinirler hasar görmüştür diye çok şüpheleniyorum. Nöroloji polikliniği de tamamen dolu. Randevu alamıyorum. Beyin cerrahı olan bir tanıdığımdan yardım almak istedim ancak direkt acile gitmemi söyledi. Acilde sadece kalp ritmine bakıyorlar diye biliyorum.
Sıkıntı yoktu bu cümleleri kurabildiğine göre normalsin olum işte.
Kaldı ki 220 girmiş sana :) Ben şantiyede elektrik tesisatı döşerken trifaze kablosunu duvar arasından çekmeye çalışıyordum meğerse orada ikinci bir kablo varmış 360 volt yedim. Kalın bir kolon içinde elim kaldı bildiğin 3-5 saniye çarptı sonra 2 metre uçtum duvara yapıştım. Yarım saat felçli gibi duvar dibinde gözlerim açık herkes başımda donuk haldeydim.
Herşeyi hatırlıyorum ama hereket edemiyordum 🤣🤣 Yani 360 yedim bir şey olmadı 240 tan da sana bir şey olmaz arada elektrik yüklenmesi iyidir vücuda faydalı.

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Bence bir şey olmaz. Elektrikçide çalıştım ama beni hiç çarpmadı, trafo gibi bir şey çarparsa başka tabii. Prizler tehlikelidir fakat pek ölümcül olacağını zannetmiyorum. Şu anda durumunuzda bir farklılık hissediyor musunuz?

Furkan Karagülle

Bilim ve Teknoloji
Uzman
Konular
88
ModArt Kredi
0
Beni elektrik çarptı ne laa 🤣🤣

Sıkıntı yoktu bu cümleleri kurabildiğine göre normalsin olum işte.
Kaldı ki 220 girmiş sana :) Ben şantiyede elektrik tesisatı döşerken trifaze kablosunu duvar arasından çekmeye çalışıyordum meğerse orada ikinci bir kablo varmış 360 volt yedim. Kalın bir kolon içinde elim kaldı bildiğin 3-5 saniye çarptı sonra 2 metre uçtum duvara yapıştım. Yarım saat felçli gibi duvar dibinde gözlerim açık herkes başımda donuk haldeydim.
Herşeyi hatırlıyorum ama hereket edemiyordum 🤣🤣 Yani 360 yedim bir şey olmadı 240 tan da sana bir şey olmaz arada elektrik yüklenmesi iyidir vücuda faydalı.

Bence bir şey olmaz. Elektrikçide çalıştım ama beni hiç çarpmadı, trafo gibi bir şey çarparsa başka tabii. Prizler tehlikelidir fakat pek ölümcül olacağını zannetmiyorum. Şu anda durumunuzda bir farklılık hissediyor musunuz?

Ne olur ne olmaz kontrole geldim bakalım. Gayet normal hissediyorum kendimi. Umarım bir sorun çıkmaz. Sağlık kolay elde edilmiyor. :)

cinaryasar

Pro Üye
Uzman
Konular
30
ModArt Kredi
0
Ne olur ne olmaz kontrole geldim bakalım. Gayet normal hissediyorum kendimi. Umarım bir sorun çıkmaz. Sağlık kolay elde edilmiyor. :)
Haklısınız yine de bir baktırın. Benim usta trafoya kapılmış Almanya'da, hemen maaş bağlamışlar üstüne de bilekleri delik deşikti. Elektrik şakaya gelmez. Bu arada o şalteri açan arkadaş şu anda hangi hastanede yatıyor?

JOKER

Pro Üye
Uzman
Konular
27
ModArt Kredi
0
Vücudunda olumsuz bir durum yaşamıyorsan sıkıntı yokturdur
Yüksek voltaj olsaydı durum değişirdi
Belli olurdu hissederdin vucudundaki olumsuzluğu elektrik çarpmasından dolayı
Depresyona girmişsin sakin ol olumsuz şeyler düşünme git biraz gez dolaş rahatlarsın

Şizofren00

Uzman Üye
Uzman
Konular
205
ModArt Kredi
0
tuzlu su iç nötr elektriği alır
geçmiş olsun

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı ve ziyaretçiler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.